PUBLIKACJE
NA TEJ STRONIE MOŻNA ZNALEŹĆ MOJE SCENARIUSZE I INNE MATERIAŁY REPERTUAROWE
SCENARIUSZ ZAJĘĆ – PRZYRODA
KLASA : IV szkoły podstawowej
CZAS TRWANIA : 45 min.
TEMAT : Jaką postać może mieć woda?
CEL GŁÓWNY :
- Wprowadzenie (bądź przypomnienie z kształcenia zintegrowanego) nazw stanów skupienia wody i nazw przemian stanów skupienia ; kształtowanie umiejętności dostrzegania zmian stanu skupienia wody.
CELE POŚREDNIE :
uczeń wie :
- na czym polegają procesy: krzepnięcie, topnienie, parowanie , skraplanie;
- jaka jest temperatura krzepnięcia wody i topnienia lodu;
uczeń potrafi :
- wymienić stany skupienia wody ;
- rozpoznać i nazwać przykłady występowania wody w poszczególnych stanach skupienia w przyrodzie;
- odczytać temperaturę z termometru;
- dokonać obserwacji zmian stanów skupienia wody w przyrodzie;
- przyporządkować nazwy odpowiednich procesów (krzepnięcie, topnienie, parowanie , skraplanie) przemianom stanów skupienia wody;
uczeń stosuje :
- uzyskaną wiedzę do wykonania ćwiczeń ;
- zasady poprawności językowej, ortograficznej w czasie redagowania odpowiedzi;
- stosuje się do zasad bezpieczeństwa w czasie doświadczeń przyrodniczych;
- zasady gry edukacyjnej;
METODY :
- słowna;
- oglądowa;
- doświadczenie przyrodnicze;
- praca z podręcznikiem, ćwiczeniami i kartami pracy;
- gra edukacyjna;
FORMY PRACY :
- praca zbiorowa;
- praca indywidualna;
- praca w parach;
POMOCE DYDAKTYCZNE :
- podręcznik Na tropach przyrody 4;
- zeszyt ćwiczeń;
- kostki lodu , naczynie z wodą , łyżka, termometr;
- karty do gry edukacyjnej;
TOK ZAJĘĆ
Czynności nauczyciela:
Czynności uczniów:
WPROWADZENIE DO TEMATU
- Zapoznaje z celami lekcji.
- Przygotowuje i prezentuje doświadczenie przyrodnicze: W jakiej temperaturze topnieje lód?
- Sprawdza obecność i gotowość do zajęć; pyta o zadaną wcześniej pracę domową - zadaje pytanie : Czy cała woda zamarzła w naczyniu równomiernie?; pyta uczniów o to jaką postać może mieć woda , prosi o przykłady z codziennego życia.
- Rozdaje podręczniki .
- Obserwują doświadczenie, stosują się do zasad bezpieczeństwa, odczytują temperaturę z termometru, formułują wnioski.
- Słuchają poleceń , odpowiadają na pytania , podają przykłady .
- Przejmują podręczniki .
- Zapisują temat lekcji.
CZĘŚĆ WŁAŚCIWA ZAJĘĆ
- Poleca zapoznanie się z tekstem, ilustracjami, schematami, fotografiami w podręczniku.
- Prosi uczniów o ponowne odczytanie temperatury.
- Wyjaśnia pojęcia: krzepnięcia, topnienia, parowania , skraplania wody, pyta o przykłady.
- Rozdaje uczniom karty do gry edukacyjnej, tłumaczy im zasady tej gry pamięciowej. Monitoruje przebieg gry.
- Poleca aby wypełnili ćwiczenie nr 1 w zeszycie ćwiczeń, dotyczące procesów przemian stanów skupienia wody ; daje wskazówki pomagające wykonać ćwiczenie.
- Rozdaje karty pracy , które zawierają fotografie trzech stanów skupienia wody. Kontroluje poprawność wykonania zadania.
- Czytają tekst, przeglądają fotografie, ilustracje, schematy w podręczniku.
- Obserwują , odczytują wyniki temperatury z termometru.
- Słuchają, odpowiadają.
- Uczniowie w parach grają potasowanymi kartami. Układają je napisami do dołu . Gracz odkrywa dwie karty , jeśli stanowią parą zabiera . Jeśli nie – zakrywa je z powrotem napisami do dołu . Potem karty odkrywa kolejny gracz. Wygrywa ten kto zbierze najwięcej par.
- Wykonują ćwiczenie. Prezentują wykonane przez siebie ćwiczenie , ewentualnie nanoszą poprawki.
- Wypełniają karty pracy przez podpisanie trzech stanów skupienia wody.
PODSUMOWANIE ZAJĘĆ
- Poleca aby wykonali w domu ćwiczenie nr 2 z zeszytu ćwiczeń.
- Ocenia pracę i aktywność uczniów.
- Zapisują polecenie.
- Wysłuchują oceny pracy.
PLIK ze scenariuszem do pobrania:
INNE SCENARIUSZE na lekcję przyrody:
TEMAT : Ukształtowanie powierzchni Polski.
TEMAT : Jakie korzyści daje nam wydobycie bogactw mineralnych?
KARTY PRACY I KARTKÓWKI
ZAJĘCIA EKOLOGICZNE
TEMAT: Każdy uczen wie co zrobić z ZSEE.
TEMAT: Ryby mają głos.
TEMAT : Ochrona grzybów w Polsce
ZAJECIA REWALIDACY
TEMAT: Dopasowywanie zdań do wzorów graficznych - ćw. w zakresie wzrokowo - słuchowym
Scenariusz_zajec_z_rew._indy._Kl._5.doc
TEMAT: Walce, cylndry , schody
EDUKACJA CZYTELNICZO-INFORMACYJNA
konkurs ze znajomosci wierszy J.Tuwima:
KONKUR.ZNAJOM.WIER.TUWIMA.docx
zajecia słownikowe:
ZE__SLOWNIKIEM__ZA__PAN__BRAT.docx