Nawigacja

 • MEDALE ZDOBYTE W HOŁDZIE DLA NIEPODLEGŁEJ

  MEDALE ZDOBYTE W HOŁDZIE DLA NIEPODLEGŁEJ

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  Komplet medali dla naszych warcabistów
  na MISTRZOSTWACH POLSKI w Warszawie


  Udział w I Mistrzostwach Polski w Warcabach 100 - polowych, które odbyły się 9 grudnia br. w Warszawie przyniósł naszym uczniom kolejny wielki sukces. Dotychczas nasi uczniowie  specjalizowali się w warcabach klasycznych - 64 – polowych, bo większość organizowanych turniejów była oparta na tej odmianie warcabów. Obecny rok i odchody 100 – lecia odzyskania przez Polskę niepodległości były inspiracją dla organizatorów aby zwiększyć popularność 100 - polowej, międzynarodowej odmiany warcabów. Hasłem przewodnim mistrzostw rozegranych w Warszawie było: „uczczenie 100 - lecia odzyskania niepodległości Polski”.
  Na pierwsze 100 - polowe mistrzostwa do stolicy przyjechało 21 zawodników głównie z Polski środkowej, południowej i wschodniej.

  MEDALE ZDOBYTE W HOŁDZIE DLA NIEPODLEGŁEJ - Obrazek 1

  Anna Grzelak lat 21, mistrzyni Polski - Koło Warcabowe "ORŁY Chojna"
  i Grażyna Skonieczna  lat 62 - Klub Sportowy "Syrenka" z Warszawy 


  Mistrzostwa rozgrywane były systemem szwajcarskim kontrolowanym na dystansie 7 rund z podziałem na dwie kategorie: kobiet i mężczyzn bez limitów wiekowych.

  Rozgrywki sparingowe, a także intensywne szkolenie organizowane dla zawodników z naszego  Ośrodka, a w szczególności ćwiczenie nowych szyków bojowych, pułapek debiutowych, strategii gry oraz kombinacji dających przewagę na 100 – polowej warcabnicy sprawiły, że utrzymali oni dotychczasową wysoką skuteczność podczas rozegranych w Warszawie mistrzostwach.

  MEDALE ZDOBYTE W HOŁDZIE DLA NIEPODLEGŁEJ - Obrazek 2

  Dawid Hołotczyk (lat 13) - Koło Warcabowe "ORŁY Chojna" i Stanisław Rokicki (lat 57) Stowarzyszenie Kultury Fizycznej Sportu i Turystyki  "JUTRZENKA" z Częstochowy

   

  Mistrzynią Polski w klasyfikacji kobiet została Anna Grzelak z naszego Ośrodka pokonując wszystkie, nawet te bardzo doświadczone zawodniczki (co widać na zdjęciach), zdobywając 10 punktów na 10 możliwych do uzyskania.

   

  MEDALE ZDOBYTE W HOŁDZIE DLA NIEPODLEGŁEJ - Obrazek 3

  Sala mistrzostw - Ośrodek Sportu i Rekreacji w Warszawie

   

  Mistrzem Polski w klasyfikacji mężczyzn został Zenon Mieszkowski z Mławy - lat 55 (8 pkt.).

  Srebrny medal wywalczył Dawid Hołotczyk (6 pkt.), a brązowy Jacek Gołuch (5 pkt.).

  MEDALE ZDOBYTE W HOŁDZIE DLA NIEPODLEGŁEJ - Obrazek 4

  Jacek Gołuch - Koło Warcabowe "ORŁY Chojna" zwycięża
  z Jerzym Fonrobertem - Klub Sportowy "Syrenka" z Warszawy

  Wysoki poziom gry naszych warcabistów zapewnił im awans do Mistrzostw Europy w Warcabach 100-polowych, które odbędą się w maju 2019 r. w Polsce, w miejscowości Firlej koło Lublina.

   

  MEDALE ZDOBYTE W HOŁDZIE DLA NIEPODLEGŁEJ - Obrazek 5

  Michał Ciborski (lat 31) Stowarzyszenie Kultury Fizycznej Sportu i Turystyki "JUTRZENKA" z Częstochowy
  i Dawid Hołotczyk (lat 13) - Koło Warcabowe "ORŁY CHOJNA"

   

  MEDALE ZDOBYTE W HOŁDZIE DLA NIEPODLEGŁEJ - Obrazek 6

  Pojedynek najlepszych warcabistów tych mistrzostw:
  Zenon Mieszkowski (lat 55) aktualny mistrz Polski - 
  Klub Sportowy "PĘTELKA" Działdowo
  i Dawid Hołotczyk (lat 13) obecnie wicemistrz Polski - Koło Warcabowe "ORŁY Chojna"
  przy OSW w Chojnie

   

  Na zdjęciu poniżej „Orły Chojna” z trenerem i prezydentem IDCD – Międzynarodowego Komitetu Warcabowego. Od lewej - Andrzej Krucewicz, Jacek Gołuch, Konrad Stańczak, Anna Grzelak, Dawid Hołotczyk oraz prezydent IDCD Leszek Pętlicki.

  MEDALE ZDOBYTE W HOŁDZIE DLA NIEPODLEGŁEJ - Obrazek 7

  O nas napisali:

  igryfino.pl

  chojna24.pl

  ono24.info

  Admin

 • Konkurs na "Ozdobę bożonarodzeniową"

  Szkolny konkurs na „ozdobę bożonarodzeniową” odbył się w naszej szkole na przełomie listopada i grudnia 2018 r. Uczniowie wykonywali własnoręcznie różne ozdoby świąteczne: bombki, choinki, stroiki.  Wszystkie prace zostały zaprezentowane na stołówce szkolnej w dniach  06-07.12.2018 r., natomiast w niedzielę, 9 grudnia br. podczas Kiermaszu bożonarodzeniowego organizowanego przez Centrum Kultury w Chojnie.

   

  W tegorocznym konkursie spośród wszystkich pięknych dekoracji, jury przyznało nagrody wyróżnienia dla: Marii Walczak, Kariny Sobczyńskiej, Jakuba Poprereki, Anny Malcher, Sandry Bigos, uczniów klasy III PUZ oraz wychowanków z Grupy I internackiej.
  Jury przyznało:
  1. I miejsce – Magdaleny Wołk z kl. III SPP

  2. II miejsce  – Karoliny Kowolik z kl. II SPP i Dominiki Ostrowskiej z kl. III GUZ

  3. III miejsce – Magdaleny Krasnopolskiej z kl. II BŻ,  Kamila Bilskiego z kl. II SPP, Patrycji Nowak z kl. II SPP

   

  D.I.

   

 • Dekoracja świąteczna

  Dekoracja świąteczna

  Wychowankowie Samorządu Uczniowskiego wykonali dekorację świąteczną stołówki szkolnej   i pomieszczeń internatu. Na zajęciach wychowawczych w internacie uczniowie przygotowywali elementy dekoracyjne z różnych materiałów: ze styropianu, kolorowego papieru, sznurka, masy solnej,  pianki montażowej. Z białego materiału wykonali zasłonki na okna  i stworzyli imitację  śniegu na parapetach, na których umieścili choinki  ze styropianu, sznurka i papieru oraz bałwanki z włóczki.  Dekoracja sprawia, że jest wszystkim miło i świątecznie.

  Poprzez działania twórcze wychowankowie realizują własne pomysły, rozwijają aktywność twórczą, uczą się dostrzegania zmian zachodzących w przyrodzie, wykorzystywania różnych materiałów w plastyce a przede wszystkim rozwijają własne zainteresowania i uczą się spędzania czasu wolnego.

  Opiekunowie Samorządu: B. Młynarczyk i M. Ignar

  Dekoracja świąteczna - Obrazek 1             Dekoracja świąteczna - Obrazek 2           Dekoracja świąteczna - Obrazek 3

  B.Z

 • Spotkanie z Mikołajem

     Spotkanie z Mikołajem

  6  grudnia 2018r. nasz Ośrodek odwiedził Święty Mikołaj. Cała społeczność Ośrodka oczekiwała od rana na Gościa w auli. Aula na ten dzień została przystrojona portretami Mikołaja – wykonanymi przez dzieci. Dostojnego gościa serdecznie powitał dyrektor Edward Piotrowski, który życzył wszystkim miłych wrażeń, a dzieciom wymarzonych prezentów. 
         Najmłodsi uczniowie z oddziałów klasowych  I-III PUZ i I-IIISP przywitali Mikołaja wierszami i piosenkami. Gość  podziękował za ciepłe przyjęcie. Bardzo ucieszył się, że w tym roku również czeka na niego tak dużo uczniów.  Następnie obdarował wszystkich słodkimi prezentami. Niektórym nawet pokazał rózgi.

  Na koniec wszyscy uczniowie zrobili sobie z Mikołajem pamiątkowe zdjęcia. Spotkanie minęło w miłej atmosferze.                  

  Dziękujemy Mikołajowi za prezenty i za to, że o nas nie zapomniał.

  Do zobaczenia w przyszłym roku!

   

  Organizatorami spotkania byli:  p. D. Wiatrowska, p. W. Glubs, p.A. Krywalewicz

   

     Spotkanie z Mikołajem - Obrazek 1     Spotkanie z Mikołajem - Obrazek 2

   

     Spotkanie z Mikołajem - Obrazek 3     Spotkanie z Mikołajem - Obrazek 4

     Spotkanie z Mikołajem - Obrazek 5     Spotkanie z Mikołajem - Obrazek 6

  ALBUM   http://soswchojna.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=267

  B.Z

 • Półka z książkami

  Półka z książkami

  Czytelnicy biblioteki Ośrodka- Sandra,Agata, Marika, Dorota, Grzegorz, Adam przystąpili do ogólnopolskiego konkursu pt.: "Przekonaj koleżanke/kolegę do czytania". Konkurs zorganizowany został przez czasopismo Victor oraz Instytut Książki. Celem konkursu było napisanie, zilustrowanie , sfotografowanie lub nagranie wypowiedzi , napisanie hasła reklamowego, które zachęci młodzież do czytania książek. Nasi uczniowie zdecydowali sie na stworzenie komiksu fotograficznego (zdjęcie w nagłówku). Jeśli naszym wychowankom uda się wygrać ten konkurs to nasza biblioteka zyska pólkę z książkami. Jeśli nawet nie uda się wygrać konkursu to ten plakat z pewnością zachęca do czytania , a uczniowie mogą pochwalić się swoja pracą.

  Półka z książkami - Obrazek 1 Półka z książkami - Obrazek 2

  opiekunowie : M.Paczkowska, M.Zagajewska

  MP

 • NAJMŁODSI NA BASENIE

  NAJMŁODSI NA BASENIE

        29.11.2018r. uczniowie klasy III oddziału edukacyjno- terapeutycznego kolejny raz pojechali do Gryfina na basen. Celem wyjazdów było kształtowanie nawyków prozdrowotnych, poznawanie miejsc użyteczności publicznej oraz oswajanie z wodą. Woda to wspaniała forma aktywności, w czasie, której uczniowie świetnie się bawią. Regularne wyjazdy sprawiają, że korzystają z większości atrakcji wodnych dostępnych na Lagunie min. basenu z falą morską, basenu solankowego, wanny jacuzzi oraz brodzików dla dzieci.

  Wychowawca klasy Wioletta Glubs

  NAJMŁODSI NA BASENIE - Obrazek 1

  B.Z

 • ,,Duże sprawy w naszych głowach – autyzm”

  ,,Duże sprawy w naszych głowach – autyzm”

  ,,Autyzm jest jak huśtawka. Kiedy jestem na górze lub na dole, nie mogę widzieć całego życia. Kiedy mija środek, mogę rzucić spojrzenie na życie, jakie bym miała, gdybym nie była autystyczna.”

  “Nobody Nowhere”- cytat z książki  Donny Wiliams

   

  W dniu 27.11.2018r. odbyły się integracyjne warsztaty pn. ,,Duże sprawy w naszych głowach – autyzm”. Uczestnikami warsztatów byli uczniowie oddziału IV-VI Szkoły Podstawowej oraz uczniowie z kl. IV c ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka. Warsztaty rozpoczęły się zabawami integracyjnymi. Następnie prezentowany był film ,,Podróż Marii”, przedstawiający życie dziewczynki z autyzmem. W kolejnej części warsztatu uczniom zaprezentowano i omówiono ogólne zagadnienia  związane  z autyzmem. 

  Kolejnymi punktami warsztatu były ćwiczenia/ zadania:

  - gra bystre oczko – do gry posłużyły uczniom piktogramy,

  - ćwiczenie poczucia ciężkości – pozwoliło doświadczyć, że osoby z autyzmem mogą za każdym razem odczuwać inny ciężar tego samego przedmiotu,

  - ćwiczenie ręki – pozwoliło uczniom doświadczyć trudności osób z autyzmem z ułożeniem ręki czy dostosowaniem siły nacisku do przedmiotu, który chcą podnieść lub przesunąć,

  - ćwiczenie smaku- uzmysłowiło, iż osoba z autyzmem może odczuwać niektóre smaki odmiennie,

  - ćwiczenie dźwięku – udowodniło jak trudna jest odpowiedź na pytanie gdy dźwięki się nachodzą,

  - ćwiczenie zmysłu – pokazujące, że osoby z autyzmem często odczuwają dotyk jak ból.

  Uczestnicy warsztatów mieli okazję ,,poznać autyzm” od strony praktycznej

  Warsztaty zakończono słodkim akcentem.

  Dziękujemy uczniom klasy IV c oraz ich wychowawcy p. D. Skarżyńskiej.

   

  Organizatorami warsztatów były: M. Zagajewska, W. Glubs, B. Pasek- Macyszyn.

   

                                 ,,Duże sprawy w naszych głowach – autyzm” - Obrazek 1  ,,Duże sprawy w naszych głowach – autyzm” - Obrazek 2

   

                   ,,Duże sprawy w naszych głowach – autyzm” - Obrazek 3  ,,Duże sprawy w naszych głowach – autyzm” - Obrazek 4  ,,Duże sprawy w naszych głowach – autyzm” - Obrazek 5

  B.Z

 • „SPRYTNE RĘCE SA SPRAWNIEJSZE”

  „SPRYTNE RĘCE SA SPRAWNIEJSZE”

  Dnia 28 listopada 2018r w SOSW w Chojnie odbyły się w ramach projektu „Sprytne ręce są sprawniejsze” warsztaty polsko-niemieckie. Celem spotkania było zacieśnianie więzi i współpracy pomiędzy Lebensschule Uckermark z Prenzlau, Schule „Im Odertal” ze Schwedt i Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym w Chojnie. W ramach warsztatów uczniowie rozwijali umiejętności językowe w zakresie swobodnego komunikowania się, dzielili się wiedza techniczną, rozwijali umiejętności pracy w zespołach. W trakcie spotkania uczestnicy pracowali w parach polsko-niemieckich i wykonywali prace w dwóch technikach: kulinarnej-kleili i gotowali pierogi z kapustą i grzybami oraz obróbce drewna-wykonywali i je ozdabiali choinki . W trakcie spotkania odbył się również konkurs  z wiedzy technicznej. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali upominki a zwycięzcy konkursu dodatkowo dyplomy i nagrody. Spotkanie zakończyło się wystawą prac i wspólnym posiłkiem. Wszystko przebiegało w miłej , przyjaznej i serdecznej atmosferze. Opiekunami grup uczestniczących w warsztatach byli: Barbara Młynarczyk, Michał Ignar, Bernarda Pasek-Macyszyn, Emilia Bucyk, Beata Doroszko. Pomysłodawcą i koordynatorem projektu była Izabela Czajkowska.

  Te zajęcia techniczne pt.”Sprytne  ręce są sprawniejsze” odbyły się dzięki wsparciu finansowemu udzielonemu przez Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Pomerania ze środków PNWM.

  „SPRYTNE RĘCE SA SPRAWNIEJSZE” - Obrazek 1

  B.Z

   

 • Andrzejki

   Andrzejki

                    29 listopada w naszym Ośrodku odbyła się zabawa andrzejkowa połączona z wróżbami   i konkursami. We wspólnej zabawie uczestniczyli rodzice naszych uczniów, którzy zadbali dla wszystkich o słodki poczęstunek. Spotkanie rozpoczęło się od przybliżenia tradycji andrzejkowych obchodzonych w Polsce. ,, Wróżki i Wróżbici ‘’ zaprosili wszystkich uczniów   i zaproszonych gości  do magicznego miejsca, gdzie każdy mógł wywróżyć sobie przyszłość.  Niespodzianką wieczoru była ,,Magiczna szkatułka”, z której każdy mógł wyciągnąć sobie wróżbę  i dowiedzieć się co go czeka w przyszłości.  Symbole wiedzy magicznej, czarne koty, bajkowi wróżbici, specjalne światła i inne elementy dekoracji dodawały tajemniczości całej scenerii. Uczniowie wraz ze swoimi wychowawcami, rodzicami i nauczycielami brali udział w konkursach i tańczyli wspólnie przy dźwiękach skocznej muzyki przygotowanej przez p. Michała.  Pieczone ciasteczka z ukrytą wróżbą przygotowane przez panią I. Czajkowska i panią J. Lipińską przeniosły wszystkich w świat marzeń i fantazji. Atrakcją wieczoru była loteria fantowa , przygotowana przez  panie z III grupy: Paulinę, Justynę i Joasię która wniosła dużo radości i cieszyła się dużym zainteresowaniem nawet ze strony dorosłych. Wieczór wróżb i konkursów był okazją do wspólnego spędzenia czasu z rodzicami,  opiekunami i rodzeństwem, a także okazją do zachęcenia ich do współpracy i udziału w życiu Ośrodka. Miłą pamiątką były wspólne zdjęcia, o które zadbały pani Beata i pani Justyna. Dla uczniów, którzy aktywnie brali udział w zabawie p. Ania przygotowała andrzejkowe dyplomy.

  Organizatorzy zabawy andrzejkowej:, B. Młynarczyk, M. Ignar , J. Kłapouch, P. Kloczkowska, J. Kielar, A. Kałużna,  I Czajkowska,  J. Lipińska

   Andrzejki - Obrazek 1  Andrzejki - Obrazek 2

   Andrzejki - Obrazek 3

  ALBUM http://soswchojna.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=266

  B.Z

 • Strategia, logika myślenia i planowanie działań na mistrzowskim poziomie

  Strategia, logika myślenia i planowanie działań na mistrzowskim poziomie

  Mistrzowie i wicemistrzowie Polski

  Warcabiści z Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Chojnie wywalczyli kolejny sukces w XI Ogólnopolskim Turnieju w Warcabach 64 - polowych o randze mistrzostw Polski. Zawody odbyły się 23 listopada w Miłakowie (woj. warmińsko-mazurskie). Nasze województwo reprezentowały dwie trzyosobowe drużyny uczniów chojeńskiego OSW (Orzeł Chojna oraz Orlik Chojna), a także uczennica OSW w Suliszewie. Na mistrzostwa do Miłakowa przyjechało w tym roku 29 zawodników z Polski.

  Strategia, logika myślenia i planowanie działań na mistrzowskim poziomie - Obrazek 1

  Najlepszym zawodnikiem naszego województwa w tym turnieju był Dawid Hołotczyk (klasa 6 SP) przed Anną Grzelak z Suliszewa (kl. 3 ZSZ) oraz Jackiem Gołuchem (kl. 7 SP).

  Strategia, logika myślenia i planowanie działań na mistrzowskim poziomie - Obrazek 2

  W klasyfikacji ogólnej województw (kategoria open - bez limitów wiekowych) reprezentanci naszego województwa – „Orły Chojna” uplasowali się na 2. miejscu uzyskując 34 punkty za drużyną z Makowa Mazowieckiego (36p.). W klasyfikacji do lat 16 – Orlik Chojna, drużyna młodsza naszego województwa zajęła 1. miejsce (25 p.) przed drużyną z Tczewa (20 p.) i jako jedyna zakwalifikowała się do udziału w XXXVIII Międzynarodowym Turnieju Warcabowym „Złota Warcaba ”, który odbędzie się na początku 2019 roku na Litwie.

  Strategia, logika myślenia i planowanie działań na mistrzowskim poziomie - Obrazek 3

  Logo drużyny

  Drużyna starsza – Orły Chojna, ze względu na uzyskane mistrzostwo województwa zachodniopomorskiego oraz sukces w Miłakowie w warcabach klasycznych (64 –polowych) uzyskała kwalifikacje do udziału w Mistrzostwach Polski w Warcabach 100 – polowych, które odbędą się 9 grudnia br. w Warszawie.

  Strategia, logika myślenia i planowanie działań na mistrzowskim poziomie - Obrazek 4

  Najlepsza drużyna w Polsce do lat 16.

  Admin

 • ,,Dzień Praw Dziecka’’

  ,,Dzień Praw Dziecka’’

                  Dzień 20 listopada z inicjatywy Rzecznika Praw Dziecka został przez Sejm Rzeczpospolitej Polski uznany za Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Z tej okazji w naszym Ośrodku odbyły się zajęcia n/t ,, Dziecko i jego prawa” . Prawa Dziecka zostały przedstawione przez wychowanków w formie inscenizacji: odbyła się prezentacja praw na tabliczkach, czytane były treści mówiące o prawach dziecka w codziennych sytuacjach życiowych. Uczniowie czytali krótkie wierszyki pt. ,,Do czego mam prawo?”, wskazywali ilustracje obrazujące czytane fragmenty. Wychowankowie utrwalali poznane prawa poprzez pracę w grupach na kartach pracy ,,Co to za Prawo?, dopasowywali treści praw do rysunków, wykonywali plakaty z kolorowych czasopism przedstawiające Prawa Dziecka.   W trakcie zajęć pani pedagog odczytała krótki list od Rzecznika Praw Dziecka skierowany do dzieci, zapoznała uczniów z dokumentem jakim jest Konwencja o Prawach Dziecka , zwróciła także uwagę na potrzeby wszystkich dzieci niezależnie od rasy i pochodzenia, na problemy, z jakimi borykają się w codziennym życiu,  kształtując tym samym wrażliwość uczniów na potrzeby drugiego człowieka. Dla utrwalenia wiadomości każdy uczeń otrzymał plan lekcji  i mini dokument z kolorowymi ilustracjami przedstawiającymi Prawa Dziecka.

  Na zakończenie zajęć przekazana została również ważna informacja: że oprócz praw dzieci mają także obowiązki wynikające z roli ucznia, wychowanka                                                                                                          

  Zajęcia przeprowadzone zostały przez: B. Młynarczyk, B. Pasek –Macyszyn,  P. Kloczkowska

  ,,Dzień Praw Dziecka’’  - Obrazek 1   ,,Dzień Praw Dziecka’’  - Obrazek 2

  ,,Dzień Praw Dziecka’’  - Obrazek 3    ,,Dzień Praw Dziecka’’  - Obrazek 4

  ALBUM     http://soswchojna.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=265

  B.Z

 • DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI

  DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI

  Uprzejmość jest cennym kluczem, który otwiera wszystkie drzwi.

                                                                                                (przysłowie)

        Po raz pierwszy w naszym Ośrodku obchodziliśmy dzień życzliwości, który przypada na dzień 21 listopada.

  Po wejściu do Ośrodka uczniowie i nauczyciele obdarowani zostali uśmiechniętymi lizakami, co owocowało uśmiechach na wszystkich twarzach. Na drzwiach klas wywieszono cytaty, sentencje oraz wyrywki dotyczące życzliwości. W tym dniu otworzono ,,Pocztę życzliwości”, uczniowie i nauczyciele mieli okazję wysłać pocztówkę z miłym słowem do wybranej przez siebie osoby. W holu stało drzewo życzliwości, ma którym społeczność Ośrodka wieszała miłe i życzliwe zwroty.

      W ramach  obchodów zorganizowano warsztaty dotyczące życzliwości dla klasy III SPP oraz  grupy integracyjnej Krasnali z Przedszkola Miejskiego w Chojnie.

   

  Organizatorami były: M. Zagajewska, B. Pasek-Macyszyn, K. Dudek-Śmiśniewicz

   

  DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI - Obrazek 1       DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI - Obrazek 2   DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI - Obrazek 3

   

      DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI - Obrazek 4     DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI - Obrazek 5

   

  B.Z

 • DZIEŃ PRACOWNIKA SOCJALNEGO 2018

  DZIEŃ PRACOWNIKA SOCJALNEGO 2018

   

                          „Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia”  (Albert Einstein)

   

  SENTENCJA  TA  ZAMIESZCZONA  ZOSTAŁA  NA  KARTKACH  OKOLICZNOŚCIOWYCH  SKIEROWANYCH  DO  INSTYTUCJI  WSPIERAJĄCYCH  RODZINY  ORAZ  DZIAŁAJĄCYCH  NA RZECZ POMOCY OSOBOM POTRZEBUJĄCYM  WSPARCIA  SPOŁECZNEGO  WSPÓŁPRACUJĄCYCH  Z  NASZĄ  PLACÓWKĄ.  PAMIĘTAJĄC  O  WAŻNEJ  ROLI  I  ZNACZENIU  TRUDNEJ  PRACY  PRACOWNIKÓW  SOCJALNYCH  Z  OKAZJI  ICH  ŚWIĘTA  PRZYPADAJĄCEGO  21  LISTOPADA,  KARTKI  Z  ŻYCZENIAMI  OD  CAŁEJ  SPOŁECZNOŚCI  OŚRODKA  PRZYGOTOWAŁO  KOŁO  SYMPATYKÓW  PCK.

   

  OPIEKUN KOŁA:  J. K.-S.

  DZIEŃ PRACOWNIKA SOCJALNEGO 2018 - Obrazek 1            DZIEŃ PRACOWNIKA SOCJALNEGO 2018 - Obrazek 2            DZIEŃ PRACOWNIKA SOCJALNEGO 2018 - Obrazek 3

   

  B.Z

 • ZAJĘCIA WĘDKARSKIE

  ZAJĘCIA WĘDKARSKIE

  W listopadzie odbyło się spotkanie członków szkółki wędkarskiej Rurzyca. Wspólnie przygotowali sprzęt wędkarski pod okiem specjalisty i miłośnika wędkarstwa p. Grażyny, mocowali umiejętnie spławiki, haczyki i ciężarki. Sprzęt został przygotowany aby wyruszyć na łowiska gdy tylko warunki pogodowe będą odpowiednie.

  ZAJĘCIA WĘDKARSKIE - Obrazek 1 ZAJĘCIA WĘDKARSKIE - Obrazek 2

        ZAJĘCIA WĘDKARSKIE - Obrazek 3  ZAJĘCIA WĘDKARSKIE - Obrazek 4

  B.Z

 • "NIEPODLEGŁOŚĆ W TWOICH OCZACH"

  "NIEPODLEGŁOŚĆ W TWOICH OCZACH"

  Na przełomie października i listopada w naszym Ośrodku został zorganizowany konkurs plastyczny pod hasłem „Niepodległość w Twoich oczach”. Skierowany był on do wszystkich wychowanków placówki. Tematyka konkursu nawiązywała do tegorocznych obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Celem zaś było propagowanie postaw patriotycznych wśród uczniów, kształtowanie poczucia tożsamości narodowej oraz szacunku dla ojczyzny, a także popularyzacja i upowszechnianie wiedzy o historii Polski – walki i drogi naszego narodu ku wolności. Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Wpłynęło bardzo dużo prac, które były wykonane indywidualnie lub grupowo z wykorzystaniem różnych technik plastycznych. Wyniki konkursu zostały przedstawione 9 listopada podczas uroczystości z okazji 100-lecia niepodległości. Jury oceniając prace brało pod uwagę przede wszystkim pomysłowość, staranność i samodzielność wykonania. Oto wyniki konkursu: I miejsce Kinga Pasiud i Laura Mackiewicz (praca wspólna), II miejsce - Anna Malcher, III miejsce (ex aequo) - Patryk Dereń i Patryk Stańczak.

  Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział, a zwycięzcom gratulujemy!

  Organizatorami konkursu byli: p. E. Roszkowska-Kożuszek, p. J. Bancewicz, p. D. Wiatrowska, p. J. Gajowska, p. M. Jakubiszyn.

  "NIEPODLEGŁOŚĆ W TWOICH OCZACH" - Obrazek 1         "NIEPODLEGŁOŚĆ W TWOICH OCZACH" - Obrazek 2
  "NIEPODLEGŁOŚĆ W TWOICH OCZACH" - Obrazek 3         "NIEPODLEGŁOŚĆ W TWOICH OCZACH" - Obrazek 4

  JB

 • XIV WOJEWÓDZKI KONKURS TECHNIKI "MOJE RĘCE MOGĄ WIĘCEJ"

  XIV WOJEWÓDZKI KONKURS TECHNIKI "MOJE RĘCE MOGĄ WIĘCEJ"

  Dnia 14 listopada 2018r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Chojnie już po raz czternasty odbył się konkurs z techniki pod hasłem: „MOJE RĘCE MOGĄ WIĘCEJ”.  Wzięło w nim udział dziewięć placówek.

  Tegoroczny konkurs tematycznie nawiązywał do 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. 

  Swoimi umiejętnościami i zdolnościami manualnymi uczestnicy mogli się wykazać w czterech technikach.

  W konkurencji kroju i szycia ręcznie szyli polskie flagi. Mistrzynią w tym okazała się Wioletta Bielawska ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Chojnie. W konkurencji kulinarnej uczniowie piekli ciasteczka- grzybki, a śród nich biało-czerwone muchomory.

  Tu najlepszą okazała się uczennica z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Nowogardzie – Weronika Huget.

   W obróbce drewna uczniowie wykonywali doniczki z   drewnianych patyczków wypełnione patriotyczną dekoracją. W tej dyscyplinie najlepszym okazał się Krzysztof Wyczkowski ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Nowogardzie. W kategorii obróbki tworzyw sztucznych uczestnicy wykonywali styropianowe ozdoby jesienne także w barwach narodowych. Mistrzem tu okazał się Andrzej Domżałowicz z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Pyrzycach. Po wykonaniu prace  zostały zaprezentowane na wystawie.

   Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody i dyplomy. Spotkanie zakończyło się wspólnym posiłkiem w miłej i przyjaznej atmosferze. Zarówno uczniom jak i ich opiekunom bardzo się podobało czego wyrazem są miłe wpisy w kronice Ośrodka oraz zapowiedź ponownego przyjazdu w przyszłym roku.

   

  Pomysłodawcą i organizatorem tej imprezy była jak co roku I. Czajkowska. Współorganizatorami byli: J.Lipińska, E. Bucyk, B. Doroszko, B.Młynarczyk, M. Ignar, D.Szczygieł, T. Ochal-Żmijewska, D. Iskra, K. Dudek Śmiśniewicz, J. Kożuszek-Stasiak, M. Wiercimaga-Ożorowska, B. Pasek- Macyszyn.

  XIV WOJEWÓDZKI KONKURS TECHNIKI "MOJE RĘCE MOGĄ WIĘCEJ" - Obrazek 1  XIV WOJEWÓDZKI KONKURS TECHNIKI "MOJE RĘCE MOGĄ WIĘCEJ" - Obrazek 2  XIV WOJEWÓDZKI KONKURS TECHNIKI "MOJE RĘCE MOGĄ WIĘCEJ" - Obrazek 3                                                                                XIV WOJEWÓDZKI KONKURS TECHNIKI "MOJE RĘCE MOGĄ WIĘCEJ" - Obrazek 4

  J.L

 • Pasjonaci ekologii promują kolejnego pretendenta do tytułu Drzewo Roku

  Pasjonaci ekologii promują kolejnego pretendenta do tytułu Drzewo Roku

  Wycieczka do Doliny Miłości

  Członkowie koła ekologicznego uczestniczyli w ciekawej wycieczce po Dolinie Miłości. Głównym celem wycieczki były poszukiwania ciekawego drzewa do konkursu „Drzewo Roku”. Po dolinie  oprowadzała nas pani Małgorzata Matecka, która z ogromną pasją opowiadała o historii tego miejsca. Naszą wędrówkę rozpoczęliśmy od „Wiejskiego Kocura” - Ośrodka Edukacji Regionalnej w  Zatoni Dolnej. Tu przywitała nas gospodyni tego miejsca pani Małgorzata oraz całkiem niezła gromadka przemiłych kotów.

  Pasjonaci ekologii promują kolejnego pretendenta do tytułu Drzewo Roku - Obrazek 1

  Wędrówkę po Dolinie Miłości uważamy za bardzo udaną nie tylko ze względu na wspaniałą pogodę. Spacerując tymi samymi ścieżkami, którymi chodzili dawni mieszkańcy tych ziem zdobyliśmy wiele ciekawych informacji na temat historii powstania tego miejsca jak również informacje o ciekawych roślinach, które można spotkać tylko tutaj oraz takich, które pamiętają to miejsce od czasów jego świetności i założenia przez Annę von Humbert.

  Pasjonaci ekologii promują kolejnego pretendenta do tytułu Drzewo Roku - Obrazek 2

  W Dolinie Miłości jest wiele ciekawych roślin ale jedna urzekła nas najbardziej, to stara, grusza, która przetrwała do dziś i jest najprawdopodobniej jedynym pomnikowym drzewem owocowym w Polsce. To właśnie jej poświęciliśmy najwięcej uwagi, wykonaliśmy stosowne pomiary tego drzewa, zrobiliśmy wiele ciekawych zdjęć oraz uzyskaliśmy potrzebne informacje, które będą niezbędne podczas tworzenia historii tego drzewa do konkursu ogólnopolskiego. Naładowani nie tylko energią słoneczną ale również pozytywną energią całej Doliny Miłości wróciliśmy do Chojny aby zabrać się do pracy nad opracowaniem do konkursu zebranych na wyjeździe informacji i materiałów.   

  E.K.

 • „ZWYCIĘŻYŁ ORZEŁ BIAŁY”

  „ZWYCIĘŻYŁ ORZEŁ BIAŁY”

  14 listopada najmłodsi uczniowie oddziału edukacyjno- terapeutycznego zostali zaproszeni do Przedszkola Miejskiego na przedstawienie w wykonaniu dzieci z grupy integracyjnej  Krasnale pt „ Zwyciężył orzeł biały”. Przedstawienie miało na celu zainteresowanie dzieci dziejami Polski i Polaków oraz przybliżenie w atrakcyjnej, przystępnej formie polskich symboli narodowych. Uczniowie z zaciekawieniem oglądali występ przedszkolaków, który nagrodzony został gromkimi brawami. Dziękujemy za mile spędzony czas.

  B.Z

 • 100-LECIE ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI

  100-LECIE ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI

  Tegoroczne Święto Niepodległości jest wyjątkowe, gdyż 11 listopada 2018 r. obchodzimy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Marzenia Polaków o wolności spełniły się po 123 latach niewoli wraz z klęską wszystkich trzech zaborców i zakończeniem I wojny światowej, w wyniku której Polska odzyskała niepodległość. Świętują nie tylko Polacy. Naszą niepodległość upamiętniono w wielu krajach Europy i poza nią.

  Także w naszym Ośrodku świętowano setną rocznicę odzyskania niepodległości. 9 listopada odbył się uroczysty apel po hasłem „100 LAT NIEPODLEGŁEJ” połączony z II Przeglądem Pieśni Patriotycznych. Po wprowadzeniu sztandaru Ośrodka społeczność szkolna wzięła udział w akcji MEN #RekordDlaNiepodległej i o godz. 11.11 odśpiewała czterozwrotkowy hymn narodowy. Następnie głos zabrała pani Wicedyrektor Małgorzata Wójcik, która w krótkim zarysie przypomniała drogę Polaków do wolności w 1918 r. oraz podkreśliła rolę jaką w niej odegrało przywiązanie do Ojczyzny i symboli narodowych. Po odśpiewaniu hymnu Ośrodka uczniowie zaprezentowali się w montażu słowno-muzycznym.
  Na zakończenie w
  ystępów, którym towarzyszyła bardzo podniosła atmosfera, odśpiewano „Rotę”.

  Podczas uroczystości członkinie koła polonistycznego (Dorota Dziergas, Agata Danielczuk, Karolina Kowolik, Anna Malcher) zaprezentowały przygotowane pod kierunkiem pani Jolanty Bancewicz opracowanie pt. „Polskie symbole narodowe” i przekazały je do biblioteki szkolnej. Przedstawione zostały także wyniki konkursu na „Godło Polski” i konkursu plastycznego „Niepodległość w Twoich oczach”.

  Na zakończenie uroczystości pani Wicedyrektor podziękowała organizatorom za przygotowanie apelu, wychowawcom za przygotowanie wychowanków do udziału w II Przeglądzie Pieśni Patriotycznych oraz uczniom za bardzo liczny (prawie 100%) udział w Przeglądzie.

   

  Koordynatorami uroczystości byli: p. D. Wiatrowska,  p. J. Bancewicz,
  p. E. Roszkowska –Kożuszek, p. J. Gajowska i  p. M. Jakubiszyn (który tradycyjnie czuwał nad oprawą muzyczną).

   

  100-LECIE ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI - Obrazek 1   100-LECIE ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI - Obrazek 2

   

  100-LECIE ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI - Obrazek 3  100-LECIE ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI - Obrazek 4

   

  ALBUM   http://soswchojna.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=262

                 

                                                                              B.Z

 • MIEJSCA PAMIĘCI NARODOWEJ W MOJEJ OKOLICY: CEDYNIA-SIEKIERKI- GOZDOWICE- CZELIN- MIESZKOWICE

  MIEJSCA PAMIĘCI NARODOWEJ W MOJEJ OKOLICY: CEDYNIA-SIEKIERKI- GOZDOWICE- CZELIN- MIESZKOWICE

  25 października 2018 r. w związku z 100 rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę, uczniowie oddziału klasowego I-III Szkoły Podstawowej wraz ze swoją wychowawczynią p. Dorotą Wiatrowską wybrali się wycieczkę w Miejsca Pamięci Narodowej w najbliższej okolicy.  Celem wycieczki było  poznanie  miejsc związanych z ważnymi wydarzeniami w naszym kraju oraz poznanie historii najbliższego regionu. Najpierw  udaliśmy się do Cedyni, gdzie bez trudu pokonaliśmy schody wiodące na  Górę Czcibora, na szczycie której podziwialiśmy pomnik upamiętniający bitwę pod Cedynią w 972 roku.

  Następnie pojechaliśmy  do Siekierek, gdzie znajduje się cmentarz żołnierzy I Armii Wojska Polskiego, miejsce spoczynku ok. 2 tysięcy żołnierzy, którzy zginęli podczas forsowania Odry. Z dużym zainteresowaniem dzieci obejrzały  pamiątki znajdujące się w Muzeum I Armii Wojska Polskiego w Siekierkach . Czołg stojący w pobliżu muzeum – pamiątka z czasów II wojny światowej, wzbudził  nasze ogromne zainteresowanie. Niektórzy z uczniów wdrapali się na niego, co upamiętniliśmy na zdjęciach.  Następnie pojechaliśmy do Gozdowic, gdzie zobaczyliśmy Pomnik Sapera, odwiedziliśmy  Muzeum Wojsk Inżynieryjnych. Pracownik muzeum bardzo ciekawie opowiadał nam o  forsowaniu Odry. Pokazał nam kombinezony, ubrania żołnierzy,  broń  oraz modele czołgów i mostów, łodzie oraz potężne ładunki pochodzące z czasów II wojny światowej. Zobaczyliśmy również promowe przejście graniczne, które znajduje się blisko muzeum. W pobliżu Odry widzieliśmy również  punkt obserwacyjny który był miejscem  dowodzenia II Pułku Artylerii.  Naszym kolejnym przystankiem był Czelin. Na małym, zadbanym placu znajdowało się kilka tablic informacyjnych, na których opisano historię związaną z tym terenem, znajduje się tam pomnik upamiętniający wkopanie pierwszego słupa granicznego. Wycieczkę zakończyliśmy w Mieszkowicach, gdzie na rynku znajduje się pomnik Mieszka I. Oczywiście zrobiliśmy sobie  przy nim pamiątkowe zdjęcia. Mimo nie najlepszej pogody,  do  Ośrodka wróciliśmy zadowoleni i pełni wrażeń.

                    MIEJSCA PAMIĘCI NARODOWEJ W MOJEJ OKOLICY: CEDYNIA-SIEKIERKI- GOZDOWICE- CZELIN- MIESZKOWICE - Obrazek 1  MIEJSCA PAMIĘCI NARODOWEJ W MOJEJ OKOLICY: CEDYNIA-SIEKIERKI- GOZDOWICE- CZELIN- MIESZKOWICE - Obrazek 2

                     MIEJSCA PAMIĘCI NARODOWEJ W MOJEJ OKOLICY: CEDYNIA-SIEKIERKI- GOZDOWICE- CZELIN- MIESZKOWICE - Obrazek 3  MIEJSCA PAMIĘCI NARODOWEJ W MOJEJ OKOLICY: CEDYNIA-SIEKIERKI- GOZDOWICE- CZELIN- MIESZKOWICE - Obrazek 4

  ALBUM   http://soswchojna.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=264

                                                                                          B.Z

strona:

Aktualności

Kontakt

 • Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Mieszka I w Chojnie
  Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Chojnie, ul. Podmurze 4, 74-500 Chojna
 • 91 414 16 91

Galeria zdjęć