PLASTYKA IV-V
WITAM
W związku z tym , że pozostajecie w domu nauka przebiega również w warunkach domowych, dlatego na tej stronie będę zamieszczała informacje o kolejnych tematach lekcji z przedmiotu PLASTYKA KL IV-V Twój podręcznik został w szkole , ale możesz skorzysać z elekrtonicznego podrecznika, musisz jednak poprosić rodzica by zalogował sie bezpłatnie na tej stronie: podręcznik Nowa Era ,, Do dzieła" kl 4 Przepisuj tematy, notatki, zadania domowe z kolejnych lekcji do zeszytu. Zeszyty zostaną sprawdzone po powrocie do szkoły. Niektóre zadania bedziesz musiał przysłać mi na adres maila: dorota.szczygiel@wp.pl
wejdź na ten link :podręcznik str. i przeczytaj temat następnie zrób notatkę odpowiadając na pytania
8.04.2020 Temat3: Barwy dopełniające i złamane.
Cele:
1. Utrwalanie wiadomości o barwach.
2. Przypominanie zasad tworzenia barw pochodnych.
3. Poznaje zasady tworzenia barw dopełniających i złamanych.
Barwy dopełniające to pary barw podstawowych( żółta. niebieska i czerwona)i pochodnych(pomarańczowa, zielona i fioletowa), które najbardziej ze sobą kontrastują np.: dla koloru żółtego dopełniającym będzie fioletowy. Jeśli zmieszamy barwy dopełniające, powstaną kolory o różnych odcieniach niebędące barwami czystymi. Wszystkie barwy podstawowe i pochodne nazywa się barwami czystymi. Ze zmieszania barwy czystej z jedną z barw dopełniających uzyskuje się barwy złamane. Odcień barw czystych można zmienić dodając koloru białgo lub czarnego co je rozjaśni lub przyciemni.
Zadanie: wykonaj na kartce prace na temat " WIOSNA ZA OKNEM" wykorzystaj do tego farby, pastele, coś co będziesz mógł zmieszać aby powstały barwy dopełniające i złamane. Jeśli nie ma takiej możliwości wykonaj rysunek czym możesz. Wejdź na str. 30-32 w e-podręczniku tam jest podpowiedz o barwach dopełniających i złamanych.
CZEKAM NA PRACE , POZDRWIAM I NIE WYCHODŹ Z DOMU Przepisz temat, notatkę do zeszytu. Zeszyty zostaną sprawdzone po powrocie do szkoły. Zadania przyślij mi na adres maila: dorota.szczygiel@wp.pl lub zrób zdjęcie i wyślij pod numer tel. 507017668
15.04.2020 Temat4: Barwy ciepłe i zimne.
Cele:
1. Utrwalanie wiadomości o barwach.
2. Poznaje wrażenie jakie przedstawia obraz namalowany barwami zimnymi i ciepłymi.
Kolorom przypisuje się określoną temperaturę, dlatego można podzielić je na ciepłe i zimne. Barwy ciepłe to czerwona, pomarańczowa, żółta i ich odcienie. Do bawr zimnych należą: zielona, niebieska,fioletowa i ich odcienie. Kolory biały i czarny nie są zaliczane do barw zimnych ani ciepłych. Wrażenie jaki wywołuje dany kolor w dużym stopniu zależy od sąsiedztwa innych barw. Ten sam kolor w towarzystwie w towarzystwie barw zimnych wydaje się cieplejszy niż w otoczeniu barw ciepłych. Różne oodcienie jednej barwy w zestawieniu ze sobą również mogą wyglądać na cieplejsze lub zimniejsze. Właściwości barw ciepłych i zimnych są wykorzystywane w działach malarskich - przedmioty w barwach ciepłych wydają się bliższe widzowi , a te ukazane w kolorach zimnych - bardziej odległe. Kolory ciepłe mogą rozweselać i wywoływać miłe odczucia. żywe odcienie tych barw dodają energii, ale zbyt nasycone czasem powodują rozdrażnienie. Kolory zimne zazwyczaj uspokajają i ułatwiają koncentrację choć niektórych przygnębiają. Zadanie: Wykonaj na kartce prace na dowolny temat używając tylko barw ciepłych, postaraj się aby użyte w pracy kolory wprawiały w dobry nastrój ,wejdź na str. 33-34 w e-podręczniku i sprawdż w jakich kolorach ma być to praca.POWODZENIA W TWÓRCZOŚCI na prace czekam na maila dorota.szczygiel@wp.pl
lub tel. 507017668.DUŻO ZDROWIA I ZOSTAŃCIE W DOMU
22.04.2020 Temat:5 Powtórzenie wiadomości o barwach.
Cele:
1. Czym jest koło barw i do czego służy?
2. Jak odróżnić barwy podstawowe od barw pochodnych?
3. Jak odróżnić barwy dopełniające od złamanych?
4. Jak odróżnić barwy ciepłe od zimnych?
Zrozumienie reguł powstania i wzajemnego przenikania się poszczególnych kolorów oraz zapamiętanie ich podziału na grupy ułatwia schemat ułatwiający KOŁO BARW e-podręcznik str. 26. Znajduje się na nim 12 kolorów. Są wsród nich barwy podstawowe i pochodne oraz pary barw dopełniających.
Kolory podstawowe nie można uzyskać ze zmieszania jakichkolwiek innych barw, a kolory pochodne są wynikiem zmieszania dwóch barw podstawowych.
Barwy dopełniające to pary barw podstwowych i pochodnych, które najbardziej ze sobą kontrastują. Leżą one naprzeciwko siebie na kole barw. np: żółta - fioletowa, a barwy złamane powstają ze zmieszania barwy czystej z jedną bądź wieloma barwami dopełniającymi.
Kolorom przypisuje się określoną temperaturę. Wrażenie oraz skojarzenie które wywołuje dany kolor patrząc na niego określa czy jest to barwa zimna czy ciepła.
https://sp4plastyka.jimdofree.com/klasa-4/barwy-w-malarstwie
29.04.2020 Temat6: Ćwiczenia w wykonywaniu prac w różnych barwach.
Zadanie:
Wykonaj prace w podstawowych i pochodnych barwach( farbami lub pastelami jeśli to możliwe) o tematyce wiosennej.
przykłady : http://kreatywnieaktywnie.pl/wiosenne-kwitnace-drzewa-prace-plastyczne/
06.05.2020 Temat 7: Techniki rysunkowe.
Cele:
1. Pozna jakimi narzędziami można rysować.
2. Dowie się na jakich podłożach tworzone są prace rysunkowe.
Techniki rysunkowe to sposób wykonywania działa rysunkowego. Nazwy technik są związane z rodzajem narzędzia, którego używamy. Wyróżniamy miedzy innymi rysunki : kredkami, ołówkiem, węglem, tuszem , farbami rozprowadzanymi pędzlem. Każde z tych narzędzi zostawia odmienny, chrakterystyczny ślad. Ponadto ślad danego narzędzia na powierzchni gładkiej i śliskiej będzie inny niż na powierzchni szorstkiej. Wybór odpowiedniego narzędzia i podłoża zależy od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Współczesne tworzenie prac rysunkowych umożliwiają również programy komputerowe oraz aplikacje w tabletach i telefonach.
wpisz w przeglądarkę: https://www.youtube.com/watch?v=po2nPGS_-7E
Zadanie : Wykonaj pracę na dowolny temat różnymi technikami rysunowymi. CZEKAM NA PRACE , POZDRWIAM I NIE WYCHODŹ Z DOMU Przepisz temat, notatkę do zeszytu. Prace przyślij mi na adres maila: dorota.szczygiel@wp.pl lub zrób zdjęcie i wyślij pod numer tel. 507017668.
13.05.2020Temat 8: Techniki rysunkowe - ćwiczenia.
Cele :
1. Pozna właściwości różnych narzędzi rysunkowych.
2. Utrwali wiadomości o podłożach i technikach rysunkowych.
Te same przedmioty można narysować na wiele sposobów i za każdym razem będą one wyglądać inaczej, w zależności od użytych narzędzi i podłoży. Wygląd i stopień wykończenia rysunku jest uzależniony również od tego czy chcemy wykonać jedynie szkic, by przygotować się do malowania obrazu farbami ,czy też zamierzamy stworzyć dzieło rysunkowe. Na białej powierzchni rysunek jest najbardziej wyrazisty. Duży kontrast osiąga się poprzez wykonanie rysunku białą kredą na czarnej kartce. Szczególny nastrój osiąga się dzięki rysowaniu na kolorowych kartkach .
Ołówek - składa się z drewnianej obudowy i grafitu( węgla zmieszanego z glinką i uformowanego w sztyft. Grafit do rysowania występuje też w formie pałeczek różnej grubości oraz w proszku. Twarde ołówki oznaczone są literą H - pozostawiają jasny kolor srebrzysty kolor, a miękkie i tłuste oznaczone są literą B - dają ciemną niemal czarną linię.
Kredki - podstawową częścią kredki jest sztyft. Wykonuje się go z pigmentu połączonego woskiem lub olejem. Kredki są zróżnicowane - mogą być mniej lub bardziej twarde, zostawiać ślady grube, wyraźne i tłuste albo delikatne i sypkie. Rysuje sie nimi jednokolorowe linie, używa się ich także do pokrywania barwą dużych powierzchni przez stawianie wielu śladów obok siebie.
Możemy również rysować węglem i tuszem.
Zadanie : kl. IV i V Wykonaj pracę na temat ,, Kolorowy maj", pokoloruj kredkami takimi jakie masz w domu.
wejdź na:https://www.bing.com/images/search?q=kolorowy+maj+rysunki&qpvt=kolorowy+maj+rysunki&FORM=IGRE
CZEKAM NA PRACE , POZDRAWIAM :) Przepisz temat, notatkę do zeszytu. Prace przyślij na adres maila: dorota.szczygiel@wp.pl lub zrób zdjęcie i wyślij pod numer tel. 507017668.
20.05.2020 Temat 9: Techniki malarskie.
Cele:
1. Dowie się jakie wyróżniamy rodzaje farb.
2. Wymieni różne techniki malarskie.
Technika malarska to sposób wykonania dzieła malarskiego. Nazwa danej techniki zwykle pochodzi od rodzaju zastosowanej farby. Wyróżnia się farby: akrylowe, temperowe, plakatowe, olejne, akrylowe oraz gwasze i pastele. Do technik malarskich zaliczamy również technikę fresku, polegającej na tworzeniu malowideł ściennych na mokrym tynku. Pokrewne malarstwu są mozaiki - działa układane z małych kamieni, szkła i ceramiki zdobiących ściany i podłogi. Podstawowymi składnikami farb są barwne proszki - pigmenty. Substancje te miesza się ze spoiwami, którymi mogą być na przykład klej lub olej. Od właściwości spoiwa zależy rodzaj i gęstość farby.
wpisz w przeglądarkę : https://sp4plastyka.jimdofree.com/klasa-4/techniki-malarskie-i-rysunkowe/
Zadanie:Przepisz temat, notatkę do zeszytu. Napisz w jaki sposób współcześnie otrzymuje się pigmenty i farby ( książka ,,Do dzieła kl.4" str. 40 przyślij mi na adres maila: dorota.szczygiel@wp.pl lub zrób zdjęcie i wyślij pod numer tel. 507017668.
27.05.2020 Temat 9: Techniki malarskie - Egzotyczny ogród.
Cele:
1. Przypomni sobie jakie zna techniki malerskie.
2. Wykona prace farbami na zadany temat.
Technika akwarelowa polega na nakładaniu na podłoże kolejnych warstw rozwodnionych farb. Najpierw są nanoszone plamy jaśniejsze , a potem ciemniejsze, na wcześniej wyschnięty warstwy. Farbami tymi najczęściej wykonuje się pracena białym dość grubym papierze. Przed malowaniem można wykonać delikatny szkic ołówkiem.
W technice temperowej i w plakatowej oraz w gwaszu używa się farb kryjących i szybkoschnących . Plama nałożona na wyschniętą farbę dokładnie ją zakrywa, dzięki czemu łatwo można wprowadzić zmiany w pracy. Rozcięcza się te farby małą ilością wody w trakcie mieszania. Nadają się do malowania na papierze, płótnie oraz drewnie.
Popularną techniką malarską jest technika pastelowa. Najczęściej używane są kruche i sypkie pastele suche oraz miękkie i trwalsze pastele olejne. Pastelami nanosi się linię albo plamy obko siebie, lub kładzie się jedną warstwę na drugą. Ich ślady można ścierać gumką lub szmatką, wcierać, zeskrobywać i dowolnie poprawiać. Najlepiej pastelami maluje się na szorstkim podłożu więc wybór papieru jest bardzo ważny a gotowy obraz należy przełożyć papierem lub kalką aby się nie zniszczył.
Zadanie : Przepisz temat, notatkę do zeszytu. Wykonaj prace na temat " Egzotyczny ogród" dowolną technką malarską. Prace przyślij na adres maila: dorota.szczygiel@wp.pl lub zrób zdjęcie i wyślij pod numer tel. 507017668.
03.06.20 Temat: Różne techniki malarskie a sztuka antyczna.
1. Pozna historię malowideł na różnych płaszczyznach.
Starożytni Grecy i Rzymianie tworzyli malowidła na drwenie, ścianach i naczyniach (ceramice). Malowali też rzeźby i świątynie. Do naszych czasów zachowały się greckie malarstwo wazowe oraz fragmenty rzymskich fresków( malowideł wykonanych temperą) a także mozaiki. Antyczni malarze dążyli do wiernego ukzania świata ( tak jak wyglądał w rzeczywistości) do uzyskania złudzenia glębi i przestrzeni. Przedstawiali krajobrazy, rośliny i zwierzęta, budowle i wzory oraz sceny z udziałem ludzi( bohaterów wojen i opowieści). Rzeźbiarze antyczni bogato zdobili budowle. Powstały modele budowli użyteczności publicznej znane do dziś. z antyku wywodzi się wygląd kościołów, stadionów, muzeów, teatrów, hal targowychi bibliotek oraz rynków w centrach miast i ogrodów. Często też ukazywali sylwetki pięknych ludzi w spokojnych pozach( wysportowane i proporcjonalne). Taki sposób przedstawiania ludzkiego ciała został uznany za idealny, przez co stał się wzorem dla artystów tworzących w kolejnych stuleciach. Wytwarzali też wiele bogato zdobionych przedmiotów codziennego użytku, ponieważ cenili wygodę życia, rozrywki i piękno w swoim otoczeniu. Do naszych czasów zachowały się naczynia, narzędzia, broń, biżuteria i monety.
wejdz na: http://zpokrzywaczka.pl/wp-content/uploads/2020/04/klasa-4-plastyka-24.04.2020-r..pdf
15,22.06.20 Temat11,12 : Bezpieczne wakacje - plakat.
Cele;
1. Przypomni jakie zasady bezpieczeństwa należy zachować podczas wakacji w podróży, nad wodą i w lesie, na rowerze itp.
2. Wykona prace dowolną techniką .
Zadanie: Wykonaj plakat dotyczący bezpiecznych wakacji i prześlij na dorota.szczygiel@wp.pl lub na 507017668 zrób zdjęcie :) POWODZENIA I DO DZIEŁA
przykłady: