Nowa gazetka (nr 16) już dostępna
Nowy 16 numer Szkolnych Okruchów - gazetki uczniów Ośrodka Szkolno – Wychowawczego
im. Mieszka I w Chojnie możesz obejrzeć klikając na poniższy link
Zapraszamy do lektury!!!
REKRUTACJA DO SZKOŁY ZAWODOWEJ NA ROK 2011/2012 JUŻ TRWA!!!
Szczegóły naboru do Zasadniczej Szkoły Zawodowej
w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Chojnie
kliknij poniższy link
http://soswchojna.edupage.org/text7/
Wiele nowości na podstronach !!!
W ostatnim czasie na naszej stronie poczynionych zostało wiele działań rozbudowujących internetowy wizerunek Ośrodka.
Zapraszam do odwiedzenia naszych nowych podstron, a w szczególności:
Koło Warcabowe ⇒ więcej ⇒ http://soswchojna.edupage.org/text/?text=teachers/-4&subpage=1&
Koło Modelarstwa Balonowego ⇒ więcej ⇒ http://soswchojna.edupage.org/text/?text=teachers/-4&subpage=3&
Koło Informatyczno - Dziennikarskie ⇒ więcej ⇒ http://soswchojna.edupage.org/text/?text=teachers/-4&subpage=2&
Koło Czytelnicze ⇒ więcej ⇒ http://soswchojna.edupage.org/text/?text=teachers/-13&subpage=2&
Koło Sympatyków PCK ⇒ więcej ⇒ http://soswchojna.edupage.org/text/?text=teachers/-29&subpage=1&
Koło Fotograficzne ⇒ więcej ⇒ http://soswchojna.edupage.org/text/?text=teachers/-34&subpage=1&
Biblioteka ⇒ więcej ⇒ http://soswchojna.edupage.org/text/?text=teachers/-13&subpage=1&
Samorząd Uczniów i Wychowanków ⇒ więcej ⇒ http://soswchojna.edupage.org/text/?text=teachers/-33&subpage=1&
Patron Ośrodka ⇒ więcej ⇒ http://soswchojna.edupage.org/about/?subpage=3&
Fizyka ⇒ więcej ⇒ http://soswchojna.edupage.org/text/?text=teachers/-4&subpage=4&
GRUPA III ⇒ więcej ⇒ http://soswchojna.edupage.org/text/?text=teachers/-4&subpage=5&
Aktualnie trwają prace nad zamknięciem 16 numeru Szkolnych Okruchów - niebawem będzie dostępny!
Zapraszam do częstego odwiedzania naszej strony - stale pracujemy nad jej rozbudową.
Administrator
„Powódź, pożar dniem czy nocą – straż przychodzi ci z pomocą” – pod takim hasłem odbyła się powiatowa, XIII edycja Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla dzieci i młodzieży.
Organizatorem konkursu był Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej wraz z Wydziałami Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędów Wojewódzkich. Konkurs poszerzał wiedzę uczniów na temat trudnej pracy strażaka jak i popularyzował zasady bezpiecznego zachowania się podczas różnych zagrożeń i sytuacji kryzysowych. Prace uczniów z Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Chojnie zajęły II miejsce w eliminacjach powiatowych i zakwalifikowały się do etapu wojewódzkiego.
Dyplomy od Starosty Gryfińskiego Wojciecha Konarskiego oraz wartościowe nagrody otrzymali: Adrian Bronicki i Michał Kacprzak (na zdjęciu). Swoje prace wykonali na zajęciach koła plastycznego prowadzonego przez Marka Jakubiszyna.
Praca plastyczna "Dookoła Słońca" przygotowana przez uczniów klasy I SPP ( Paweł Kowolik , Mateusz Kurzawa,Żaneta Mej, Kinga Wroniewska,Marta Zawadzka ) zajęła II miejsce w wojewódzkim konkursie plastycznym " W rytmie przyrody".Organizatorem konkursu był Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy im. Marii Konopnickiej w Świnoujsciu. Indywidualnie II miejsce zdobyła również praca uczennicy Anny Malcher z IV SP. Wychowankowie otrzymali wspaniałe nagrody. Wszystkie prace ogladać można w Forcie Aniołów w Świnoujsciu.
Dnia 13 maja 2011 roku w auli naszego Ośrodka odbył się apel z okazji 220. Rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Akademię przygotowali uczniowie klasy pierwszej i drugiej gimnazjum w ramach realizacji gimnazjalnego projektu edukacyjnego. W uroczystości uczestniczyli uczniowie i pracownicy Ośrodka. W części oficjalnej wprowadzono sztandar placówki i odśpiewano hymn narodowy.
Następnie głos zabrał Pan Dyrektor Edward Piotrowski, który w swojej wypowiedzi nawiązał do tematyki apelu. W dalszej części
akademii prowadzący, Marcin Kopij, zaprosił wszystkich do obejrzenia części artystycznej. Zaprezentowali się w niej uczniowie
wszystkich typów szkół funkcjonujących w Ośrodku, którzy przygotowali montaż słowno-muzyczny pod kierunkiem Pań: Doroty Wiatrowskiej, Joanny Gajowskiej, Edyty Roszkowskiej-Kożuszek i Jolanty Bancewicz. Nad oprawą muzyczną czuwał Pan Marek Jakubiszyn. Na uwagę zasługuje fakt, że wszyscy uczestnicy apelu zachowywali się bardzo kulturalnie.
W ramach projektu edukacyjnego, oprócz akademii trzeciomajowej, uczniowie wykonali także inne zadania: zgromadzili
materiały dotyczące ustawy majowej, przygotowali w Ośrodku gazetki tematyczne, opracowali artykuły, które zostały przekazane do opublikowania na stronie internetowej Ośrodka i Powiatu oraz w gazetce „Szkolne okruchy”. Zorganizowali także w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chojnie, we współpracy z tą instytucją, wystawę poświęconą Konstytucji Trzeciego Maja oraz jej twórcom.
Uczestnicy projektu gimnazjalnego:Gabriela Barańska, Katarzyna Graniczna, Grzegorz Pawełek, Łukasz Kacprzak, Milena Wilk, Zofia Jankowska, Marcin Kopij, Sławomir Wroniewski
Udział w obchodach Dnia Godności
5 maja uczniowie Ośrodka wzięli udział w obchodach Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną organizowany przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Chojnie. W tym dniu wszyscy uczestnicy zebrali się na Placu Konstytucji 3-go Maja i przeszli ulicami miasta w barwnym korowodzie. Uczniowie mieli ze sobą kolorowe kwiaty z bibuły, gwizdki, balony oraz tabliczkę z napisem naszego Ośrodka. W Środowiskowym Domu Samopomocy czekał na wszystkich Piknik Country. Tam przez dwie godziny, przy dobrej muzyce country uczniowie wzięli udział w różnych konkursach i grach zespołowych prowadzonych przez agencję Artystyczną ze Szczecina. Na zakończenie były upominki, wspólne ognisko, pieczenie kiełbasek i gorąca herbata oraz dzielenie się z kolegami swoimi wrażeniami.
B.N
Nowa gazetka już dostępna
Nowy 15 numer Szkolnych Okruchów - gazetki uczniów Ośrodka Szkolno – Wychowawczego
im. Mieszka I w Chojnie możesz obejrzeć klikając na poniższy link
http://soswchojna.edupage.org/files/Numer_15.pdf
Zapraszamy do lektury!!!
Wystawa wielkanocna
W dniach od 14-27 kwietnia w Miejskie Bibliotece Publicznej w Chojnie odbyła się wystawa wielkanocna naszych prac plastycznych. Były to wielkanocne baranki, zajączki, kurczaki, kolorowe butelki, styropianowe jaja, wiosenne kwiaty i drzewka w ceramicznych donicach. Prace wykonywane były ciekawą techniką z różnorodnych materiałów na zajęciach w internacie. Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem dzieci i dorosłych.
Wystawa organizowana była przez wychowanków gr. IV pod kierunkiem
B. Młynarczyk, M. Ignara
DZIEŃ ZIEMI 2011
Koniec kwietnia kojarzy się wszystkim nie tylko z piękną wiosną ale również z międzynarodowym świętem ekologicznym jakim jest Dzień Ziemi. Uczniowie z naszego Ośrodka jak co roku świętują ten dzień bardzo uroczyście. Tegoroczne obchody Dnia Ziemi przebiegały pod hasłem „Las blisko nas”. Podczas części oficjalnej rozstrzygnięty został konkurs na hasło ekologiczne dotyczące prawidłowego postępowania z ZSEE czyli zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym. W konkursie przygotowanym przez p. M. Paczkowską wzięli udział uczniowie wszystkich klas Ośrodka.
Gościem honorowym tegorocznych obchodów była pani Ewa Wysocka z Nadleśnictwa w Chojnie, która w bardzo ciekawy sposób przedstawiła wszystkim informacje dotyczące lasów w Polsce, ich powierzchni, wykorzystania przez człowieka dóbr pochodzących z lasu oraz sposobów ochrony lasów. Podczas części oficjalnej członkowie koła ekologicznego przedstawili w postaci prezentacji multimedialnej wszystkim zgromadzonym na uroczystości swój tegoroczny dorobek ekologiczny.
Po części oficjalnej uświetnionej wierszami ekologicznymi przygotowanymi przez dziewczęta z grupy internackiej, wszyscy uczniowie wraz z opiekunami porządkowali tereny zielone nie tylko na terenie Ośrodka, ale również w parku i alejkach naszego miasta zbierając i segregując surowce wtórne, a następnie wrzucając je do odpowiednich pojemników.
W ten sposób nasza młodzież daje przykład innym jak należy dbać o swoje środowisko i postępować ekologicznie. Zwieńczeniem całej imprezy było puszczanie własnoręcznie wykonanych balonów na ogrzane powietrze. Organizator imprezy Ewa Krucewicz serdecznie dziękuje pani Ewie Wysockiej za ciekawą prelekcję i ufundowane nagrody, Marii Janickiej, Beacie Nietrebie, Markowi Jakubiszynowi i Andrzejowi Krucewiczowi za pomoc w przygotowaniu imprezy.
W obecnym roku już po raz czwarty uczniowie Ośrodka wzięli udział w programie edukacji ekologicznej pt: ‘Każdy uczeń wie co robić z ZSEE’ . Na lekcjach uczyli się co to jest Zużyty Sprzęt Elektryczny i Elektroniczny (ZSEE) i jak z nim postępować. Zadaniem zespołów klasowych w części konkursowej programu było ułożenie haseł, wierszyków dotyczących elektrośmieci .
Oto niektóre z haseł :
Hasła zostały zaprezentowane w czasie apelu z okazji obchodów Dnia Ziemi .
W piątek 15 kwietnia 2011 r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Chojnie odbyły się polsko-niemieckie warsztaty wielkanocne. Uczniowie z Chojny, Schwedt i Prenzlau pracowali w dwóch grupach tematycznych: plastyczno-technicznej i kulinarnej. Na zajęciach plastyczno-technicznych, pod kierunkiem Michała Ignara, Barbary Młynarczyk, Iwony Madery, Beaty Nietreby, Marii Janickiej uczniowie wykonywali z różnorodnych materiałów ozdoby wielkanocne w postaci: drzewek, obrazków, stroików oraz figurek wielkanocnych. Grupa kulinarna, nad którą czuwały Jolanta Bancewicz, Justyna Mazur, Joanna Gajowska i Dorota Wiatrowska, piekła baby i babeczki oraz ozdabiała pisanki. Uczniowie poznawali polskie i niemieckie tradycje wielkanocne. Na koniec była degustacja oraz podziwianie wykonanych prac.
B.N
RATUJEMY I UCZYMY RATOWAĆ
Pod takim hasłem w naszym Ośrodku odbywały się warsztaty z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Od kilku już lat podczas rekolekcji wielkopostnych uczniowie z Ośrodka mogą uczyć się jak należy właściwie postępować z osobą poszkodowaną. Warsztaty rozpoczęły się filmem instruktażowym, po którym każdy uczeń pod czujnym okiem opiekunów: E. Krucewicz, D. Wiatrowskiej i M. Janickiej uczył się jak prawidłowo wezwać pomoc i jak postępować z osobą nieprzytomną oddychającą i nieoddychającą. Ułożenie poszkodowanego w pozycji bocznej bezpiecznej uczniowie ćwiczyli w parach.
Ćwiczenia praktyczne z resuscytacji krążeniowo – oddechowej prowadzone były na pięciu fantomach, które kilka lat temu otrzymaliśmy od fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
W dniu 31.03.2011 r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1 w Szczecinie odbył się VI Wojewódzki Przegląd Form Tanecznych ,,Magia tańca” .W przeglądzie brały udział 22 grupy taneczne z całego województwa. Grupa wychowanków z SOSW w Chojnie ,,Młodzi Gniewni” przedstawiła układ taneczny do piosenki Michaela Jacksona ,, THE DRILL THEY DON”. Zespół zajął I miejsce w kategorii Street Dance Show. Tancerze, przygotowani pod kierunkiem Michała Ignara, Justyny Mazur i Barbary Młynarczyk otrzymali puchar, medale i nagrody rzeczowe.
Skład grupy tanecznej „Młodzi Gniewni” - Dagmara Bakalarczyk, Milena Wilk, Katarzyna Graniczna, Gabriela Barańska i Marcin Kopij.
23 marca 2011 r. już po raz kolejny odbyła się w Suliszewie (powiat choszczeński) VI edycja "Wojewódzkiego konkursu wiedzy o regionie" pod patronatem zachodniopomorskiego kuratora oświaty. W konkursie, przeznaczonym dla uczniów szkół specjalnych, wzięło udział jedenaście placówek z województwa zachodniopomorskiego. W roku bieżącym konkurs przebiegał pod hasłem "Turystyka, rekreacja i wypoczynek w moim regionie".
Zmagania konkursowe miały charakter wieloetapowy, co wymagało od uczestników wykazania się zdolnościami plastycznymi, artystycznymi i umiejętnością posługiwania się techniką komputerową. Czteroosobowe drużyny musiały przygotować w formie prac plastycznych, formie scenicznej (występu artystycznego) i prezentacji multimedialnej promocję swojego regionu pod względem walorów turystycznych, rekreacyjnych, krajobrazowych i wypoczynkowych. Wymagało to od chojeńskich uczniów dużego wysiłku i zaangażowania, gdyż wcześniej musieli dotrzeć do miejsc i materiałów, które mogli wykorzystać do swojej koncepcji promowania Ziemi Chojeńskiej. Była to doskonała okazja, aby lepiej poznać swoją "małą ojczyznę" i przedstawić jej piękno i zalety na szerokim forum.
Ciężkie, wielotygodniowe przygotowania do konkursu przyniosły uczniom SOS-W w Chojnie wiele satysfakcji. Zespół w składzie: Aneta Wypych, Dagmara Bakalarczyk, Karolina Gieczańska, Gabriela Barańska zajął pierwsze miejsce.
Reaktywacja Koła Warcabowego
Dotychczas zajęcia warcabowe odbywały się głównie w ramach zajęć wychowawczych w internacie. Badania ankietowe prowadzone wśród uczniów w minionym semestrze wykazały potrzebę przywrócenia działalności tego koła zainteresowań. Tak też się stało - Koło Warcabowe zostało reaktywowane i działa od marca 2011 roku. Zajęcia odbywają się co drugi czwartek w wymiarze dwóch godzin. Uczęszcza na nie 11 warcabistów tworzących dwa zespoły wiekowe: dla szkoły podstawowej - ORLIKI i dla gimnazjum - ORŁY. Podczas pierwszej godziny zajęć młodzi warcabiści szkoleni są w zakresie strategii tej gry, a następnie (druga godzina zajęć) wdrażają nowo poznane zasady taktyki podczas gry turniejowej w swoich grupach wiekowych. Rozgrywki turniejowe są punktowane. Za wygraną rundę zawodnicy otrzymują dwa punkty, za remis po jednym, a przegrana jest bezpunktowa.
Zdobywane punkty zapisywane są do odpowiednich tabel rankingowych, co pozwala każdemy warcabiście na stałe śledzenie jego postępów w tej grze oraz ocenę szans na wyjazd w reprezentacji Ośrodka na zawody zewnętrzne. Powyżej zamieszczone są dwie tabele utworzone po pierwszych zajęciach Koła (do uzupełnienia na kolejnych - z uwagi na nieobecnych). Koło Warcabowe posiada też swoje logo (to obrazek w narożniku tabeli powyżej).
Więcej informacji na temat Koła i poczynań naszych warcabistów będzie można niebawem znależć w zakładce na naszej stronie:
Koła zainteresowań
Koło Warcabowe.
Zapraszamy!
Nasze sukcesy w Odysei 2050
Międzynarodowy konkurs „Odyseja 2050 - wyprawa po dobry klimat”, w ramach którego powstały prace obrazujące sposoby dbania o klimat Ziemi został zorganizowany przez Ambasadę Brytyjską, Fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz British Council i jest on częścią projektu „Odyseja 2050”, który zainicjowało brytyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Celem tego konkursu było zwiększenie świadomości młodych ludzi na całym świecie na temat potrzeby zapobiegania niebezpiecznym skutkom zmian klimatu poprzez włączenie ich w prace nad scenariuszem do pełnometrażowego, animowanego filmu, pod opieką dyrektora artystycznego filmu „Avatar”, Thelvina Cabezasa.
Nasi gimnazjaliści wzięli udział w tym konkursie przygotowując trzy prace. Wśród 7 wyróżnionych prac z całej Polski (wyróżnienie to najwyższa lokata w konkursie) znalazły się 3 prace naszych uczniów: Gabrieli Barańskiej, Norberta Garnczarka i Marcina Kopija (opiekun Ewa Krucewicz). Wyróżnione prace są eksponowane w galerii internetowej dostępnej na stronie http://www.ceo.org.pl/portal/b_spe_doc?docId=58974 oraz http://www.admin.gryfino.powiat.pl/index.php?show=akt&id=827
Uczniowie otrzymali certyfikaty uczestnictwa podpisane przez Ambasadora Wielkiej Brytanii, książki, torby ekologiczne i wiele gadżetów. Ponadto Norbert Garnczarek otrzymał iPoda ufundowanego przez Ambasadora Wielkiej Brytanii. Wyróżnione prace naszych uczniów zostaną włączone do pełnometrażowego filmu animowanego „Odyseja 2050”, którego realizacja już się rozpoczęła pod kierunkiem dyrektora artystycznego filmu „Avatar”.
Na przełomie grudnia i stycznia nasi wychowankowie brali udział w II Ekologicznym Konkursie Plastycznym pt. "Rośliny chronione", zorganizowanym przez SOSW w Tanowie oraz Nadleśnictwo Trzebież. Celem konkursu było propagowanie wśród uczniów szkolnictwa specjalnego z naszego województwa, ochrony naturalnego środowiska, a zwłaszcza zapoznanie się z chronioną florą naszych lasów.
Nasi wychowankowie, posługując się różnymi technikami plastycznymi, wykonali prace w kilku kategoriach wiekowych, w każdej z nich zdobywając czołowe miejsca
Szkoła Podstawowa:
III miejsce - Grzegorz Świercz , Wiesław Wójcik, Michał Kacprzak, Dawid Klisowski (praca zbiorowa)
Gimnazjum:
I miejsce - Milena Wilk
Wyróżnienie - Katarzyna Graniczna i Milena Wilk
Szkoła Przysposabiająca do Pracy:
III miejsce - Mateusz Kurzawa
17 marca 2011 roku w Miejskim Ośrodku Kultury w Policach odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu, wręczenie nagród oraz otwarcie wystawy pokonkursowej.
Wszyscy nasi wychowankowie otrzymali dyplomy oraz cenne nagrody- albumy przyrodnicze, płyty DVD, ciekawe gry edukacyjne oraz przybory szkolne
Zbobywcy trzeciego miejsca w Polsce
Udział w IV Drużynowych Mistrzostwach Polski w Warcabach w Miłakowie, które odbyły się w dniach 19 - 21 listopada br. przyniósł nam kolejny sukces. Na mistrzostwa do Miłakowa (woj. warmińsko - mazurskie) przyjechało w tym roku 17 drużyn z większości województw Polski. Pierwszego dnia podczas 9 rund rywalizowano w grze błyskawicznej - Blitz (5 min. na zawodnika). Drugi dzień to gra aktywna (10 minut na zawodnika), rozgrywana w tym roku w rekordowej liczbie 17 rund (każda drużyna z każdą). Nasze województwo reprezentowały przygotowywane przez Andrzeja Krucewicza dwie trzyosobowe drużyny utworzone tylko z wychowanków naszego Ośrodka i jego absolwentów. W pierwszym dniu turnieju w grze błyskawicznej zajęliśmy 3 miejsce, natomiast w grze aktywnej miejsce czwarte. Na uwagę zasługuje fakt, że nie byliśmy wybrańcami największych miast naszego województwa, lecz 12 - osobowej grupy w internacie, w której, na co dzień przebywamy i rozwijamy swoje zainteresowania. W poprzednim roku (w grze błyskawicznej i aktywnej) zdobyliśmy siódme i trzecie miejsce w Polsce, a w bieżącym trzecie i czwarte. To najlepszy wynik w naszej karierze warcabowej.
Nasza ekomanifestacja najlepsza w Polsce
Końcówka ubiegłego roku upłynęła pod znakiem licznych manifestacji ekologicznych. W całym kraju odbyło się ich ponad 40. Manifestowały dzieci i młodzież ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Co spowodowało takie poruszenie? Kto stoi za tą mobilizacją sił? Dlaczego nagle problem plastikowych butelek PET stał się tematem numer 1 w polskich szkołach? Czego dotyczy akcja, która spowodowała lawinę manifestacji? Odpowiedź jest prosta.
Butelki PET pojawiły się na rynku ponad 20 lat temu. Mają wiele zalet - są lekkie, nie tłuką się. Szybki wzrost zużycia butelek stwarza problemy środowiskowe. Wyjątkowo krótki czas życia tych opakowań sprawia, że PET bardzo szybko staje się objętościowym odpadem, dlatego też butelki te należy poddawać recyklingowi. Odkręcanie, zgniatanie i segregowanie plastikowych butelek szerokim echem promowane jest przez ogólnopolską kampanię ekologiczną "Odkręć-Zduś-Segreguj", której organizatorem jest firma adStone i Staropolanka (producent wody mineralnej). Do kampanii przystąpiło wiele szkół z całej Polski.
Idea prawidłowej segregacji butelek PET przyświecała również manifestacjom ekologicznym organizowanym przez szkoły biorące udział w ogólnopolskim konkursie pt. "Dobij PETa". Konkurs polegał na opracowaniu fotoreportażu z przeprowadzonej wcześniej manifestacji. Do konkursu przystąpiło ponad 40 szkół z całej Polski. W konkursie wzięli udział uczniowie różnych szkół i profili. Pierwsze miejsce w Polsce przyznano naszej manifestacji i fotoreportażowi. Pokonaliśmy między innymi takie miasta jak Poznań, Kraków, Szczecin, Świnoujście, Gdańsk, Wałbrzych, Głogów, Łódź, Tarnobrzeg. Nagrodą główną, którą otrzymaliśmy była paleta wody mineralnej (1296 butelek) oraz Konsola Sony Play Station Portable, deskorolka, plecak, kosz na zakupy i wiele gadżetów dla uczestników manifestacji. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie www.dobijpeta.pl oraz http://www.admin.gryfino.powiat.pl/index.php?show=akt&id=807
Powered by aSc EduPage