Platan „Olbrzym” w finale ogólnopolskiego konkursu „Drzewo Roku 2012”
Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub Gaja już drugi raz zorganizowało ogólnopolski konkurs „Drzewo Roku”. W ubiegłym roku laureatem konkursu został dąb Grot z Dęblina, który wziął udział w konkursie na Europejskie Drzewo Roku i zajął 5 miejsce. Do drugiej edycji konkursu nadesłano 290 zgłoszeń z całej Polski. Do finału jury w składzie: przedstawiciel Klubu Gaja, biolog, leśnik, fotograf, dziennikarz zakwalifikowało 11 drzew z całej Polski. W finałowej jedenastce znalazło się tylko jedno drzewo z naszego województwa nasz platan klonolistny „Olbrzym” . Przy ocenie drzew najważniejszym kryterium branym przez jury pod uwagę była historia związana z danym drzewem oraz jego znaczenie dla danego miejsca i grupy osób, które je nominowały. Drzewo do konkursu wraz z ciekawym opisem jego historii zgłosili uczestnicy Koła Ekologicznego z naszego gimnazjum. Ten już ogromny sukces niesie za sobą duże nakłady pracy w kolejnym etapie konkursu. Pokonaliśmy już 279 rywali, zostało do pokonania 10. Aby mogło się to spełnić musimy przeprowadzić na szeroką skalę kampanię reklamową promującą nasze drzewo w gminie, powiecie i województwie. Tylko tak może ono zwyciężyć w czerwcowym głosowaniu internautów. Zdjęcia 11 finałowych drzew wraz z ich opisem można zobaczyć na stronie http://swietodrzewa.pl/?p=1290#more-1290.
O naszym sukcesie w mediach:
http://www.24kurier.pl/Aktualnosci/Region/Gryfino/Olbrzym-do-konkursu
http://www.gryfino.powiat.pl/pl/index.php/oswiata2/289-chojenski-olbrzym-drzewem-roku-2012
http://chojna24.pl/printview.php?t=2814&start=0&sid=0dc28dd6f4de84d01378ae5d9b675f1b
http://www.skrzynkowa.com/
http://www.gs24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20120319/REGION/120319522

Poniżej historia platana przygotowana do konkursu przez naszych gimnazjalistów.
Platan „Olbrzym” z Chojny
Platan klonolistny „Olbrzym” swoją nazwę zawdzięcza pokaźnym rozmiarom. Jest to nie tylko największe, ale i najstarsze, liczące około 280 lat drzewo tego gatunku w Polsce. Platan rośnie w Chojnie, niewielkim, zabytkowym miasteczku otoczonym średniowiecznymi murami. Historia tego drzewa sięga początków XVIII wieku. Wtedy to właśnie zostało ono posadzone przez kogoś, kto mieszkał na tym terenie, a wiadomo, że wówczas mieszkała tu ludność niemiecka. „Olbrzym” jest żywym świadkiem dawnych czasów naszego miasta, które przed II wojną światową nazywało się Königsberg. Podczas wojny miasto zostało poważnie zniszczone. Większość zabytków architektonicznych znajdujących się w miasteczku legło w gruzach, odbudowano je po wojnie, a niektóre z nich odbudowuje się do tej pory. Nasz „Olbrzym” przez wszystkie lata swojego życia dzielnie i spokojnie rósł obserwując, co dzieje się dookoła niego. Nie zniszczyły go ani czołgi, ani granaty, ani nawet bomby lotnicze, nie wycieli go ludzie na opał pomimo, że w czasie wojny były srogie zimy. Przeżył tak wiele lat i nie straszne mu były burze, wichury, choroby i szkodniki, nie poddał się żadnym przeciwnościom losu i to jest dowód na to, że drzewo jest wyjątkowe. Drzewo to jest wyjątkowe, nie tylko dla tego, że przetrwało tak trudne czasy. Od zawsze przyciągało uwagę ludzi. Rośnie nad rzeką Rurzycą w malowniczym parku. Tu zawsze chętnie przychodzą ludzie młodzi, zakochani, starsi. Przed wojną nasz „Olbrzym” był nawet placem zabaw dla dzieci z zamontowaną drewnianą drabinką do wchodzenia, świadczą o tym stare, przedwojenne zdjęcia. Uczniowie pobliskich szkół często odwiedzają to miejsce, bo platan, to wspaniały pomnik przyrody i niezastąpiona pomoc dydaktyczna. Każdy chce podziwiać jego piękno, wielkość, łuszczącą się charakterystycznie korę, która odpada sporymi płatami, pozostawiając na pniu jaśniejsze plamy. Niestety przychodzą tu również wandale, którzy niszczą zarówno drzewo jak i jego otoczenie. Kilka miesięcy temu platan został ponownie podpalony przez chuliganów, dla których była to tylko zabawa. Niestety nasz „Olbrzym” przez taką zabawę mógł stracić życie. Tak wiele lat przeżyło to drzewo, tak wiele widziało i tak wiele wytrzymało. To nie może być jego koniec! Nie może teraz, w tak okrutny i bestialski sposób stracić życie! Niestety już kilkakrotnie zostało podpalone przez współczesnych wandali. W jego pniu znajduje się ogromna, wypalona dziura, w której mógłby schować się człowiek. W listopadzie tego roku wypalona dziura została zabezpieczona siatką, drzewo ogrodzono nowym metalowym płotkiem, wycięto suche i chore gałęzie, zabezpieczono konary metalowymi linkami.
Uważamy, że nasz platan zasługuje na wyróżnienie i tytuł „Drzewo Roku”, to byłaby dla niego nagroda i rehabilitacja za wyrządzone przez bezmyślnych ludzi krzywdy. Chcemy pokazać, że są ludzie, o dobrym sercu, którym na nim zależy i którzy troszczą się o jego przyszłość. Całe szczęście tych dobrych i troskliwych ludzi jest więcej niż wandali, dlatego też jest szansa, że drzewo przeżyje kolejne 280 lat w zdrowiu i bez cierpień z powodu podpalenia i innych zniszczeń.
E. K.