,,Każdemu, kto tonie należy podać rękę..”
I. Sendlerowa
Irena Sendlerowa przyszła na świat w rodzinie, dla której rzeczą oczywistą było udzielanie pomocy ludziom potrzebującym. Ojciec Sendlerowej był lekarzem leczącym Żydów. Już od najmłodszych lat kobieta udzielała się społecznie. Pracowała w ośrodkach opieki społecznej, a w czasie wojny pomagała żydowskiemu społeczeństwu. Jej działalność opierała się przede wszystkim na przemycaniu żydowskich dzieci z getta. Według źródeł historycznych Sendlerowa ocaliła około 2,5 tysiąca istnień. Uratowane dzieci umieszczane były w domach dziecka prowadzonych przez siostry zakonne oraz w specjalnie zorganizowanych rodzinach zastępczych.
W 1943 roku Sendlerowa została aresztowana przez gestapo i skazana na śmierć. Uratowali ją koledzy z „Żegoty”, czyli rady powołanej w celu przygotowywania i planowania pomocy dla Żydów. Kobieta wykazała się ogromną odwagą, ponieważ nie zrezygnowała ze swojej działalności. Mimo groźby więzienia, a nawet utraty życia postanowiła, że w dalszym ciągu będzie niosła pomoc potrzebującym. Po wojnie nadal kontynuowała swoją misję. Zakładała nowe domy dziecka, ośrodki dla samotnych.
Chcąc włączyć się w obchody roku upamiętniającego tak ważna postać, zaplanowaliśmy szereg zajęć, które mają przybliżyć uczniom postać tej dzielnej kobiety.
Dwudziestego marca w klasach I-III SP oraz I- III PUZ obyły się zajęcia warsztatowe ukazujące uczniom postać I. Sendlerowej. Podczas bajkoterapii na podstawie fragmentów książki ,,Listy w butelce. Opowieść o Irenie Sendlerowej”, uczniowie dowiedzieli się wielu szczegółów z życia bohaterki, poznali trudy związane z życiem społeczności żydowskiej w gettcie oraz formach pomocy udzielanej im przez I. Sendlerową. Uczniowie kolorowali portret bohaterki. Układali komiks obrazkowy o życiu Pani Ireny. Stworzyli pracę przestrzenną inspirowaną butelkami z danymi dzieci uratowanych z getta przez I. Sendlerową.
Zajęcia organizowane były: M. Paczkowską, M. Zagajewską
B.Z