• Mistrz Ortografii 2024

          07.03.2024

          W marcu br. w naszej szkole odbyła się kolejna edycja konkursu ortograficznego - „MISTRZ ORTOGRAFII 2024”.

          Celem konkursu było rozwijanie przez uczniów wrażliwości ortograficznej, utrwalanie znajomości zasad  poprawnej pisowni, doskonalenie umiejętności ortograficznych oraz wdrażanie do dbałości o poprawność zapisów trudnych wyrazów. W ramach konkursu uczniowie  wypełniali tekst z lukami (inny dla każdego etapu edukacyjnego). Po sprawdzeniu prac przez organizatorów konkursu okazało się, że MISTRZAMI ORTOGRAFII 2024 zostali:
          Patrycja Kuder – w kategorii klas I-III SB I STOPNIA,
          Nikola Portuś – w kategorii klas IV-VIII SP,
          -Mateusz Szerlak – w kategorii klas I-III SP.
          Zwycięzcy otrzymali nagrody oraz pamiątkowe dyplomy.

          SERDECZNIE GRATULUJEMY!

          Organizatorami konkursu byli: p. D. Wiatrowska i p. R. Dudek

          J.L

        • TEATR KURTYNA

          29.02.2024

          W dniu 28.02.2024 r. odbyło się u nas przedstawienie Teatru Kurtyna pt. ,,Dziki Zachód”. Przedstawienie miało charakter profilaktyczny i przedstawiało historię kowboja o imieniu Maurycy. ,,Dawno, dawno temu za siedmioma kanionami, za siedmioma preriami i za siedmioma pączkami.... Pączkami? Istniała kraina o nazwie Dziki Zachód…” Mieszkał w niej wspomniany kowbojM aurycy, prosty, niegrzeszący inteligencją rewolwerowiec. Pewnego dnia otrzymał zadanie odnalezienia ważnego dla wszystkich dzieci skarbu. Ten tajemniczy skarb podobno ukradł Indianin o imieniu Darek. Maurycy który panicznie bał się koni wyruszył pieszo w niebezpieczną podróż na tereny zamieszkiwane przez Indian. Wędrując, spotykał żabę Żabsona, z którą uciął sobie dłuższą rozmowę. Żaba przekonała go, że poszukiwanym przez Maurycego, najważniejszym obecnie dla dzieci skarbem na pewno będzie smartfon. Nie mający pojęcia o technologii i sprzętach kowboj postanowił uwierzyć swojemu rozmówcy. Dostał od niego też precyzyjne wskazówki, gdzie ostatnio widziano Indianina i jak można go
          odnaleźć.
          Ze spektaklu dowiedzieliśmy się o szkodliwości używek oraz ważności aktywnego spędzania czasu wolnego i dobrych manierach.
          Widowisko było zarówno zabawne jak i edukacyjne.
          Przedstawienie odbyło się dzięki dofinansowaniu Rady Rodziców oraz organizatorów Kiermaszu Pyszności.
           

          D.I.

        • Pierwsze kwiaty wiosenne

          22.02.2024

          Przedwiośnie to okres kiedy przyroda budzi się do życia. Uczniowie z klasy VII- VIII SP PUZ zaobserwowali pierwsze oznaki wiosny i  przypomnieli sobie  kwiaty, które pojawiają się  w tym okresie. Przy pomocy długopisów 3 D z „Laboratoria Przyszłości” wykonali pierwsze wiosenne kwiaty- przebiśniegi i krokusy.

          Prace z krokusami i przebiśniegami przypominają nam że wiosna już tuz, tuż!!!!

           

          M. Bernacka

          M.P.

        • PROJEKT ZROZUM, POCZUJ, DZIAŁAJ

          21.02.2024

          W ramach projektu 13 i 14 lutego odbyły się pierwsze zajęcia – Aromaterapia – owocowe zapachy. Projekt ma na celu budowanie odporności psychicznej poprzez uważne stymulowanie zmysłów. Podczas zajęć uczniowie stymulowali układ węchowy, rozpoznając i nazywając zapachy owocowe.
          Dodatkowo uczniowie kl. VII-VIII SP oraz I-III BS uczestniczyli w zajęciach dotyczących zasad dbania o swój dobrostan psychiczny. Kolejne zajęcia w przyszłym miesiącu.
          Organizatorami zajęć były: M. Zagajewska, B. Pasek-Macyszyn 

          D.I.

        • DZIEŃ KOTA W BIBLIOTECE

          21.02.2024

          17 lutego obchodzony jest  ,,Światowy Dzień Kota’’.
          Z okazji tego święta chętni uczniowie uczestniczyli w zajęciach bibliotecznych poświęconych naszym domowym pupilom. Najmłodsi uczniowie naszej szkoły poznali ciekawostki o kotach domowych, rozmawiali na temat kocich zwyczajów oraz zasad właściwego żywienia i pielęgnacji. Tego dnia nie zabrakło czytania – zaprezentowano fragment książki W. Cichonia z serii o sympatycznym kocie Cukierku oraz S. Jachowicza ,, Chory kotek” Dzieci miały też okazję obejrzeć wyeksponowane książki o kotach i wybrane spośród nich wypożyczyć.
          Na koniec spotkania pokazywały zdjęcia i dzieliły się osobistymi przeżyciami związanymi z kotami.

          Bibliotekarz: B. Młynarczyk

          B.Z                    

           

        • Walentynki-miłość niejedno ma imię

          19.02.2024

          Walentynki to nie tylko dzień zakochanych, ale również doskonała okazja, aby w codziennym życiu podkreślić
          i celebrować inne formy okazania szacunku, sympatii i miłości, której  doświadczamy w życiu – do rodziny, przyjaciół, a także do wspólnoty szkolnej. Z tego też powodu uczniowie ze świetlicy szkolnej, również wykonali serca przy użyciu długopisów 3d.

          B.D.

        • WALENTYNKOWY ZAWRÓT GŁOWY

          19.02.2024

          Walentynki to szczególny dzień znany na całym świecie jako święto miłości. Obchodzimy je 14 lutego. Tradycyjnie w tym dniu obdarowuje się bliskich prezentami, kartkami z życzeniami i kwiatami.Właśnie z tego powodu uczniowie oddziału 1-2 wykonali serca przy pomocy długopisów 3d oraz plasteliny.I choć symbolem tego romantycznego i pełnego miłości święta jest czerwony kolor i kształt serca, to jednak uczniowie puścili wodze wyobraźni i ich serca niekoniecznie są czerwone, ale na pewno szczere i kolorowe.

          B.D.

        • KOLEJNE WARSZTATY FOTOGRAFICZNO - HISTORYCZNE

          15.02.2024

          Dnia 15.02.2024r uczestnicy koła wykonywali zdjęcia zabytków naszego miasta.  Były to kolejne zajęcia plenerowe, podczas których wykonywaliśmy zdjęcia na wystawę fotograficzną. Pan Andrzej przybliżał wychowankom historię naszego pięknego miasta omawiając Basztę Świecką oraz Barnkowską. W pobliżu Bramy Świeckiej dotarliśmy do dawnego młyna miejskiego zlokalizowanego na południowo – zachodnim krańcu miasta. Zrozumieliśmy, że struga wodna w czasie gdy młyn pracował przepływała przez obecną ulice Basztową oraz ogródki naszej szkoły. Wskazywał którędy przebiegały mury obronne, opowiadał ciekawostki n/t architektury miasta i o dawnym jego wyglądzie. Wychowankowie bardzo aktywnie uczestniczyli w zajęciach, słuchali z dużym zainteresowaniem historii naszej małej ojczyzny a ich fotografie wyróżniały się dużą wyobraźnią.

          Podczas zajęć wykonywaliśmy zdjęcia aparatem z Laboratorium Przyszłości.

          Organizatorzy: B. Zduńczyk, A. Krywalewicz

          B.Z

           

        • ZABAWA KARNAWAŁOWO - WALENTYNKOWA

          13.02.2024

          12 lutego w naszym Ośrodku  odbyła się zabawa karnawałowo- walentynkowa. Zabawa rozpoczęła się powitaniem wszystkich uczestników przez organizatorów zabawy                                       i przybliżeniem tradycji walentynkowych przez przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego. We wspólnej zabawie uczestniczyli rodzice naszych uczniów, nauczyciele i wychowawcy grup. Tradycją imprezy jest poczta walentynkowa, w czasie zabawy wręczane były kolorowe kartki z życzeniami, które wywołały wiele radości i uśmiechu na twarzach naszych uczniów a także dorosłych. Atrakcją wieczoru była przygoda z ,,fotografią natychmiastową,’’ gdzie każdy mógł swoje zdjęcie ze ścianki walentynkowej otrzymać od razu w wersji fizycznej. Świetną zabawą dla najmłodszych było malowanie twarzy, każde dziecko mogło wybrać sobie dowolny wzór, co powodowało wytworzenie bajkowego klimatu imprezy.  Ciekawe stroje karnawałowe i aktywność na parkiecie zostały nagrodzone dyplomami. Odbyło się  kilka konkurencji i zabaw grupowych. były również wróżby walentynkowe, które wszystkich integrowały i sprawiły, że ten wieczór był wyjątkowy. Niespodzianką wieczoru był wspólny taniec poprowadzony przez             p. Dianę, która zaprosiła wszystkich na parkiet. Był to czas intensywnej aktywności fizycznej połączonej z dobrą zabawą,. Zabawa integrowała całą społeczność Ośrodka i zakończyła się w miłej i przyjaznej atmosferze. Podczas zabawy wykonywane były zdjęcia aparatem fotograficznym z ,,laboratorium przyszłości’’ nad którymi czuwała p. Beata.

          Organizatorzy zabawy: B. Młynarczyk, , B. Zduńczyk, J. Mazur, M. Pluskot,  J. Lipińska                                          J. Kłapouch, D. Atłas, A. Kałużna, M. Ignar,    I. Czajkowska

          B.Z

        • DZIEŃ PIZZY

          09.02.2024

          Po raz pierwszy 09.02.2024 r. w naszym Ośrodku świętowaliśmy Dzień Pizzy. To nietypowe święto cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Cała społeczność Ośrodka: uczniowie, nauczyciele i pracownicy mieli możliwość wspólnego zjedzenia pizzy dzięki zgromadzonym funduszom z Kiermaszy Pyszności.
          Pizza była pyszna, za co dziękujemy Pizzeri Capri.

          Organizatorami były: K. Dudek-Śmiśniewicz, I. Jeremicz, M. Zagajewska, B. Pasek-Macyszyn, D. Iskra,
          M. Wiercimaga-Ożarowska, J. Lipińska, M. Bernacka, M. Kargol.

          D.I.

        • TYDZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

          09.02.2024

          W tym roku Tydzień Bezpiecznego Internetu obchodzony był od 5 do 9 lutego. Nasz Ośrodek zgłosił swoją inicjatywę i przystąpił do udziału w obchodach. Od poniedziałku do piątku we wszystkich klasach realizowano zajęcia, pogadanki nt. bezpieczeństwa w dzieci i młodzieży w sieci.
          Oddziały klasowe przygotowały gazetki tematyczne dotyczące bezpiecznego korzystania z internetu.
          W internacie oraz gabinecie pedagoga, psychologa rozwiązywać można było quizy, rebusy, wykreślanki i krzyżówki, których motywem było bezpieczeństwo w sieci.
          Organizatorami były: B. Pasek-Macyszyn, M. Zagajewska, J. Lipińska, J. Kłapouch

          D.I.

           

        • Trzymaj Formę "Choroby cywilizacyjne"

          09.02.2024

          Wychowankowie naszego Ośrodka chętnie uczestniczą w dodatkowych zajęciach edukacyjnych. Tak też było 06.02.2024r. gdzie w ramach programu „Trzymaj Formę” uczestniczyli w zajęciach na temat CHOROBY CYWILIZACYJNE. Dowiedzieli się: Dlaczego na nie chorujemy? Jak ich uniknąć? oraz Jak dbać o zdrowie? Uczniowie przygotowali wiele ciekawych informacji, które przedstawiono w prezentacji multimedialnej. Na koniec stworzyli duży plakat przedstawiający temat zajęć. Uzmysłowili sobie, że nasze zdrowie jest bezcenne a choroby cywilizacyjne są poważnym problemem naszych czasów. Tak przeprowadzane zajęcia są kluczowym narzędziem do promowania zdrowego stylu życia wśród młodych ludzi. Prowadzący Justyna Kłapouch

          D.A.

           

        • POZNAJEMY I FOTOGRAFUJEMY MIEJSCA HISTORYCZNE NASZEGO MIASTA

          08.02.2024

          Dnia 8.02.2024r uczestnicy koła fotograficznego „Obiektyw” wykonywali zdjęcia zabytków Chojny. Pan Andrzej omówił wybrane zabytki miasta oraz przybliżył historię tych miejsc. Odwiedziliśmy m.in. pozostałości dawnego Młyna czterokołowego, przetrwałą do dzisiaj Basztę więzienną, mało znaną mozaikę z biało- czerwonych kamieni z upamiętnioną najprawdopodobniej datą jej wykonania z 1959r. Podziwialiśmy i fotografowaliśmy z różnych perspektyw Ratusz oraz Kościół Mariacki. Uczestnicy z zaciekawieniem słuchali prowadzącego, włączali się aktywnie w dyskusję i wykonywali ciekawe fotografie, zgodnie z tematem.

          Organizatorzy: B. Zduńczyk, A. Krywalewicz

          B.Z

        • TRZYMAJ FORMĘ

          01.02.2024

          W grupie I odbyły się zajęcia edukacyjne w zakresie kształtowania prozdrowotnych nawyków oraz realizacji Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „TRZYMAJ FORMĘ”. Zajęcia miały na celu nie tylko promowanie, ale także naukę odpowiedniego dobierania zbilansowanego odżywiania. Dziewczęta samodzielnie ułożyły zdrowy jadłospis a także samodzielnie przygotowały zdrową kolację. Posiłek nie tylko wszystkim bardzo smakował,  ale także zmotywował do wyjścia na szybki spacer.

          M.P.

        • ZAJĘCIA FOTOGRAFICZNE

          11.01.2024

          Dnia 11.01.2023r odbyły się zajęcia fotograficzne prowadzone przez p. Przemka. Uczestnicy zajęć wykonywali  kreatywne zdjęcia z długim czasem naświetlania, m.in.  malowanie światłem, które polega na uwiecznieniu śladów, które są tworzone w ciemnych pomieszczeniach przez poruszającą się lampę. Pan Przemek omówił na czym polega ta technika wykonywania zdjęć, ile powinna trwać ekspozycja, ważnym elementem jest statyw, dzięki któremu łatwo zachować stabilna pozycję aparatu. Uczestnicy zajęć byli pod ogromnym wrażeniem wykonywania zdjęć z  efektem „klonowania” osób. Pan Przemek „zaraża” pasją fotografowania, a wychowankowie czerpią ogromną radość z zajęć. W ramach podziękowania dziewczęta wręczyły dla naszego gościa własnoręcznie wykonany kolaż ze zdjęć.

          Dziękujemy bardzo p. Przemkowi za kolejne inspiracje😊

          B. Zduńczyk, A.Kałużna, A. Krywalewicz

          B.Z

        • TWORZENIE KOLAŻY

          10.01.2024

          Wychowankowie z gr I , II i III komponowali kolaże wybierając zdjęcia ze swoich galerii w telefonach. Wykorzystywali do tego mini drukarki termiczne, które wygrali w konkursie fotograficznym: „Krajobraz naszego regionu”. Tworzenie kolaży sprawiło wszystkim wiele radości.

          Beata Zduńczyk, Anna Kałużna, Andrzej Krywalewicz

          B.Z

      • VIII Koncert Charytatywny
        • VIII Koncert Charytatywny

          07.01.2024

          5 stycznia 2024 roku w kościele św. Trójcy odbył się VIII Koncert Charytatywny dla Wiktorii i Szymona, którego byliśmy współorganizatorami.

          Bardzo dziękuję wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do tego dzieła, a było nas naprawdę wielu.

          W czasie koncertu pozyskaliśmy środki na rehabilitację naszych Wychowanków w kwocie 14 320,07zł i 65 EU.

          Razem możemy więcej! Serce rośnie! Jesteście wspaniali!

          J. Lipińska

    • Kontakty

      • Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Mieszka I w Chojnie
      • 91 414 16 91
      • Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Chojnie, ul. Podmurze 4, 74-500 Chojna Poland
    • Logowanie