• Religia kl.I - III BS

• 4.11.2020

Temat: Moralność czynów i uczuć ludzkich

cele:

- dowiesz się, czym jest moralność

- poznasz naukę Kościoła dotyczącą moralności czynów i uczuć ludzkich

1.Posłuchaj:

Zapisz do zeszytu notatkę:

1. Moralność czynów ludzkich zależy od:
          – wybranego przedmiotu;
          – zamierzonego celu, czyli od intencji;
          – okoliczności działania.

2. Wybranym przedmiotem jest dobro, do którego wola kieruje się w sposób dobrowolny. Stanowi on materię czynu ludzkiego. Wybrany przedmiot określa moralnie akt woli, o ile rozum uznaje go i ocenia jako zgodny lub racjonalny porządek dobra i zła, poświadczany przez sumienie.

3. Uczucia same w sobie nie są ani dobre, ani złe. Nabierają one wartości moralnej w takiej mierze, w jakiej faktycznie zależą od rozumu i od woli. Uczucia nazywane są dobrowolnymi "albo dlatego, że nakazuje je wola, albo dlatego, że ich nie zabrania" (św. Tomasza z Akwinu). Doskonałość dobra moralnego lub ludzkiego wymaga, by rozum kierował uczuciami (św. Tomasza z Akwinu).

4. Wzniosłe uczucia nie decydują ani o moralności, ani o świętości osób; stanowią niewyczerpany zasób wyobrażeń i odczuć, w których wyraża się życie moralne. Uczucia są moralnie dobre, gdy przyczyniają się do dobrego działania; w przeciwnym razie – są moralnie złe.

5. Doskonałość moralna polega na tym, aby człowieka kierowała do dobra nie tylko wola, lecz także jego dążenie zmysłowe zgodnie ze słowami psalmu: "Moje serce i ciało radośnie wołają do Boga żywego" (Ps 84,3).

2. Ułóż krzyżówę z hasłem MORALNOŚĆ

3. Odmów modlitwę „Aniele Boży”

Informację zwrotną odeślij do 5.11.2020r.