Scenariusze, konspekty.
SCENARIUSZ OBCHODÓW ROCZNICY ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ
NIEPODLEGŁOŚCI . III PRZEGLĄD PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ
8 LISTOPADA 2019 R.
1.Grupa odbiorców : uczniowie SOSW w Chojnie
2. Czas trwania całości: 45 min.
3. Cele spotkania :
-kształcenie postawy szacunku do symboli narodowych ,
- uświadomienie znaczenia takich wartości, jak : wolność ,patriotyzm, ojczyzna, budowanie niepodległości,
- uwrażliwienie na piękno pieśni patriotycznej ,
- szacunek dla bohaterów z kart polskiej historii ,
-kształcenie postawy właściwego zachowania podczas uroczystości ,
4. Wykorzystane materiały:
- makiety i portrety bohaterów narodowych walczących orężem , piórem i pędzlem o niepodległość,
- zdjęcia obrazujące bitwy kolejnych powstań narodowych ,
- rzutnik , prezentacja multimedialna : „Gra o Niepodległość”,
Przebieg uroczystości :
- wprowadzenie sztandaru Ośrodka ,
- odśpiewanie hymnu narodowego ,
- zabranie głosu przez pana Dyrektora ,
- odśpiewanie hymnu Ośrodka ,
- wyprowadzenie sztandaru Ośrodka ,
Uczennica 1
Jesienią 1918roku zakończyła się I wojna światowa .
Wszyscy zaborcy Polski wyszli z niej pokonani.
W Rosji trwała wojna światowa. Na frontach wojennych klęskę poniosły Austria i Niemcy ( dawne Prusy ). Klęski te sprzyjały polskim dążeniom niepodległościowym .
11 listopada 1918 roku, po 123 latach niewoli , POLSKA ODZYSKAŁA NIEPODLEGŁOŚĆ . Dzień ten jest polskim świętem państwowym .
Obchodzimy je jako ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI . Na czele odradzającej się Polski stanął Józef Piłsudski , który otrzymał funkcję Naczelnika Państwa .
- Prezentacja multimedialna : „ Gra o niepodległość”,
Uczennica 2
Polsko, nie jesteś Ty już niewolnicą !
Łańcuch Twych kajdan stał się tym łańcuchem ,
Na którym z lochu , co był Twą stolicą
Lat sto , swym własnym dźwignęłaś się duchem
III Przegląd Pieśni Patriotycznej
TYTUŁ PIEŚNI
ŚPIEWA KLASA/ODDZIAŁ
Jesteśmy Polki i Polacy
I-III SP
Rota
I, II, III SPP
Hej, hej ułani
I, II, III BS
Wojenko, wojenko
VI-VII , IV-VI PUZ
O mój rozmarynie
IV-V SP
Przybyli ułani pod okienko
VII –VIII PUZ
Rozkwitały pąki białych róż
VIII SP
Za przygotowanie uczniów odpowiedzialni są wychowawcy klas /oddziałów
Scenariusz zajęć -lekcja historii w kl8
Temat : STAN WOJENNY W POLSCE
Klasa : VIII
Czas: 45 minut –jednostka lekcyjna
Zajęcia zostały przeprowadzone w SOSW w Chojnie
Nauczyciel prowadzący : Edyta Roszkowska –Kożuszek
CELE :
Po lekcji uczeń potrafi :
- umiejscowić w czasie stan wojenny w Polsce ,
- wyjaśnić pojęcia „ stan wojenny”, „opozycja antykomunistyczna”, „internowanie”
- określić okoliczności wprowadzenia stanu wojennego ,
- wskazać konsekwencje stanu wojennego dla życia codziennego w Polsce
- opisać postawy społeczeństwa – osób zaangażowanych w opozycję antykomunistyczną
METODY : pogadanka , prezentacja multimedialna , praca indywidualna , praca w grupach
ŚRODKI DYDAKTYCZNE :
-wystapienie gen. W. Jaruzelskiego 13-12-1981 https://www.youtube.com/watch?v=RayToE35mDM
- wystawa elementarna „Stan wojenny 1981-1983”
https://edukacja.ipn.gowystawy-elementarne/85908,Stan-wojenny-19811983-PLEN.htmlv.pl/edu/wystawy/
-gra edukacyjna „ ZNAJ ZNAK”
-karta pracy ( niżej )
TOK LEKCJI :
1. Sprawy organizacyjne
2. Wprowadzenie do nowego tematu lekcji :
-nakreślenie okoliczności , w jakich został wprowadzony stan wojenny ,
- wyjaśnienie nowych pojęć
- obejrzenie materiału multimedialnego : wystąpienie gen. W.Jaruzelskiego , wystawy elementarnej Stan wojenny 1981-1983
3. Uzupełnianie karty pracy
4. Utrwalenie zdobytej wiedzy i umiejętności z wykorzystaniem gry edukacyjnej ZNAJ ZNAK ( w parach uczniowie losowo wybierają po dwie karty , odnajdują element wspólny dla obu , na odwrotnej stronie karty odczytują głośno znaczenie wskazanego wspólnego znaku )
KARTA PRACY
1. Po obejrzeniu obu materiałów multimedialnych wynotuj następujące informacje :
Imię i nazwisko generała , który wprowadził stan wojenny ……………………………………..
Data wprowadzenia i zniesienia stanu wojennego ……………………………………..
Ile lat temu został wprowadzony stan wojenny w Polsce ? ………………………………..
Ile lat temu został zniesiony stan wojenny w Polsce ? …………………………………
Wiek najmłodszej ofiary śmiertelnej stanu wojennego ………………………………….
5. Oceny pracy uczniów
Scenariusz zajęć -lekcja historii w kl8
Temat : STAN WOJENNY W POLSCE
Klasa : VIII
Czas: 45 minut –jednostka lekcyjna
Zajęcia zostały przeprowadzone w SOSW w Chojnie
Nauczyciel prowadzący : Edyta Roszkowska –Kożuszek
CELE :
Po lekcji uczeń potrafi :
- umiejscowić w czasie stan wojenny w Polsce ,
- wyjaśnić pojęcia „ stan wojenny”, „opozycja antykomunistyczna”, „internowanie”
- określić okoliczności wprowadzenia stanu wojennego ,
- wskazać konsekwencje stanu wojennego dla życia codziennego w Polsce
- opisać postawy społeczeństwa – osób zaangażowanych w opozycję antykomunistyczną
METODY : pogadanka , prezentacja multimedialna , praca indywidualna , praca w grupach
ŚRODKI DYDAKTYCZNE :
-wystapienie gen. W. Jaruzelskiego 13-12-1981 https://www.youtube.com/watch?v=RayToE35mDM
- wystawa elementarna „Stan wojenny 1981-1983”
https://edukacja.ipn.gowystawy-elementarne/85908,Stan-wojenny-19811983-PLEN.htmlv.pl/edu/wystawy/
-gra edukacyjna „ ZNAJ ZNAK”
-karta pracy ( niżej )
TOK LEKCJI :
1. Sprawy organizacyjne
2. Wprowadzenie do nowego tematu lekcji :
-nakreślenie okoliczności , w jakich został wprowadzony stan wojenny ,
- wyjaśnienie nowych pojęć
- obejrzenie materiału multimedialnego : wystąpienie gen. W.Jaruzelskiego , wystawy elementarnej Stan wojenny 1981-1983
3. Uzupełnianie karty pracy
4. Utrwalenie zdobytej wiedzy i umiejętności z wykorzystaniem gry edukacyjnej ZNAJ ZNAK ( w parach uczniowie losowo wybierają po dwie karty , odnajdują element wspólny dla obu , na odwrotnej stronie karty odczytują głośno znaczenie wskazanego wspólnego znaku )
KARTA PRACY
1. Po obejrzeniu obu materiałów multimedialnych wynotuj następujące informacje :
Imię i nazwisko generała , który wprowadził stan wojenny ……………………………………..
Data wprowadzenia i zniesienia stanu wojennego ……………………………………..
Ile lat temu został wprowadzony stan wojenny w Polsce ? ………………………………..
Ile lat temu został zniesiony stan wojenny w Polsce ? …………………………………
Wiek najmłodszej ofiary śmiertelnej stanu wojennego ………………………………….
5. Oceny pracy uczniów