Koło fotograficzne Obiektyw zostało wyróżnione w ogólnopolskim konkursie fotograficznym „Orszak Obiektywnie” z myślą przewodnią „Pan jest moim pasterzem"
b.n
Koło fotograficzne Obiektyw zostało wyróżnione w ogólnopolskim konkursie fotograficznym „Orszak Obiektywnie” z myślą przewodnią „Pan jest moim pasterzem"
b.n
W marcu 2017r. uczennice: Nikola Kuballek, Anna Malcher, , Marika Kuziak, Daria Czerniakowska ,Julia Sulowska po raz 13-ty wzięły udział w Wojewódzkim Przeglądzie Form Tanecznych „ MAGIA TAŃCA” organizowanym przez SOSW 1 w Szczecinie. Celem imprezy była prezentacja dokonań tanecznych dzieci i młodzieży z województwa zachodniopomorskiego, a także rozwijanie wrażliwości dzieci poprzez bezpośredni kontakt z muzyką. Grupa taneczna „Młodzi Gniewni „ przygotowała układ do piosenki Ore Ore sia ba da” cygańskie rytmy”, przygotowania trwały ponad dwa miesiące . „Młodzi Gniewni” zdobyli I miejsce. Była super zabawa.
B.N
W kwietniu nasi uczniowie ze szkoły zawodowej o kierunku ogrodnik przeprowadzili rewitalizację starego jałowca kłującego w Siekierkach. Prace miały na celu poprawienie jego kondycji i utrzymanie go przy życiu. Wycięto martwe gałęzie, uformowano pokrój oraz usunięto spod jałowca suche igliwie i rosnące chwasty. Zajęcia terenowe przeprowadzone zostały w ramach praktyk zawodowych i przyczyniły się do poprawienia wyglądu terenów zielonych w miejscu pamięci narodowej jakim jest Cmentarz Wojenny Żołnierzy 1 Armii Wojska Polskiego poległych w 1945r. podczas forsowania Odry. Po ciężkiej i owocnej pracy wszyscy zostali zaproszeni do obejrzenia esponatów z okresu II wojny światowej w nowo otwartym muzeum w Siekierkach.
EK
Ratujemy i uczymy ratować
Jak co roku podczas rekolekcji wielkopostnych nasi uczniowie mieli okazję wziąć udział w warsztatach z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Młodzież z gimnazjum i szkoły zawodowej uczyła się jak wezwać pomoc korzystając z telefonu komórkowego, ćwiczyła sprawdzenie przytomności i oddechu u poszkodowanego. Ostatnim etapem warsztatów była resuscytacja krążeniowo - oddechowa, czyli sztuczne oddychanie i uciski klatki piersiowej. Uczniowie ćwiczyli udzielanie pierwszej pomocy na fantomach, w które wyposażona jest nasza szkoła. Uczniowie nie tylko ciekawie i miło spędzili czas, ale co najważniejsze mogli uzupełnić wiedzę, rozwijać i utrwalać umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy, która może kiedyś uratować komuś życie.
EK
Warsztaty rękodzielnicze
Podczas Rekolekcji Wielkopostnych w naszym ośrodku zorganizowane zostały dla uczniów warsztaty rękodzielnicze. Wychowankowie mieli możliwość poznać różne metody i techniki oraz narzędzia potrzebne aby wykonać ozdoby wielkanocne. Uczestnicy przygotowali piękne stroiki świąteczne, które zostały przekazane księżom prowadzącym Rekolekcje. Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem gdyż wytwórstwo rękodzielnicze to wspaniały sposób na spędzanie czasu wolnego.
Organizator warsztatów: Karolina Dudek Śmiśniewicz.
KDŚ + Admin
Dnia 7 kwietnia w grupie I dziewczęcej zorganizowany został Dzień Rodziny.W związku ze zbliżającymi się świętami wielkanocnymi zaproszeni rodzice wspólnie z dziećmi uczestniczyli w zajęciach na temat „Tradycje Wielkanocne – pieczenie i dekorowanie babeczek”. Na wstępie zajęć zostały omówione symbole i tradycje Świąt Wielkanocnych następnie wychowanki wspólnie z rodzicami przygotowały koszyk wielkanocny. Dziewczynki upiekły babeczki oraz je udekorowały kolorowymi lukrowymi mazakami.
J.M
11 kwietnia w internacie odbył się konkurs na Pisankę wielkanocną zorganizowany przez Samorząd. Wszystkie grupy wykonały ciekawe kompozycje wiosenne i pisanki wielkanocne wykonane różną techniką plastyczną. Wychowankowie wykazali się dużą pomysłowością. Prace zostały nagrodzone słodkimi upominkami i zdobiły pomieszczenia internatu.
B.N
Dnia 06.04.2017r. po raz kolejny odbyły się warsztaty wielkanocne, w których uczestniczyli uczniowie naszego Ośrodka oraz dzieci ze szkoły z Prenzlau. Wychowankowie naszej szkoły przywitali przybyłych gości wierszem w języku niemieckim, co przełamało barierę językową między uczestnikami. Podczas tegorocznych warsztatów dzieci poznały symbole i znaczenie potraw wielkanocnych. Uczniowie przygotowali pięknie nakryty stół z obrazkami potraw, aby pokazać jak wygląda wielkanocne śniadanie w Polsce. Dzieci z Niemiec opowiadały o wielkanocnych potrawach i zwyczajach w ich kraju. Po części dydaktycznej uczestnicy wykonali z dostępnych materiałów stroik wielkanocny korzystając z różnych technik plastycznych. Praca pomimo bariery językowej przebiegała w bardzo radosnej i przyjaznej atmosferze. Każdy uczestnik warsztatów swoją pracę zabrał ze sobą do domu. Z pięknymi stroikami dzieci udały się do auli, gdzie odbyły się zabawy ruchowe, które kończyły się słodką nagrodą niespodzianką. Spotkanie zakończyło się wspólnym posiłkiem w stołówce szkolnej. Uczestnicy warsztatów skosztowali tradycyjnego polskiego żurku z jajkiem i kiełbasą oraz baby wielkanocnej. Kolejny raz warsztaty wielkanocne dostarczyły uczestnikom wiedzy na temat zwyczajów wielkanocnych w obu krajach, pokonanie barier językowych, piękne stroiki i wiele radości.
Uczestnicy :
Joanna Tkacz ,Anna Malcher, Mateusz Pasemko, Bartłomiej Góralski, Grzegorz Gaweł, Marcin Wójcik
Organizatorzy: Justyna Kłapouch, Paulina Kloczkowska
Współorganizatorzy: Diana Atłas, Katarzyna Smulska – tłumacz
B.N
ZAJĘCIA ODBYŁY SIĘ DZIĘKI WSPARCIU FINANSOWYM UDZIELONYM PRZEZ STOWARZYSZENIE GMIN POLSKICH EUROREGIONU POMERANIA ZE ŚRODKÓW POLSKO- NIEMIECKIEJ WSPÓŁPRACY MŁODZIEŻY
Aby zobaczyć więcej zdjęć
kliknij poniższy link
http://soswchojna.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=166
W dniu 12.04.2017r. odbyło się spotkanie z rodzicami wychowanków na temat zagrożeń związanych z cyberprzemocą. Rodzice zostali poinformowani o rodzajach zagrożeń oraz metodach przeciwdziałania tym zagrożeniom. Rodzicom zostały przekazane materiały profilaktyczne dotyczące bezpiecznego korzystania z Internetu. Spotkanie przeprowadziły pedagog oraz psycholog Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego.
Rodzicu!
c)Aplikacja Kaspersky – Children
d)Aplikacja na urządzenia PC – Benjamin
B.N
Dnia 01.04.2017r. czternastu uczniów z Naszego Ośrodka pod opieką D. Atłas i D. Wiatrowskiej wybrało się na wycieczkę do Bad Freienwaldena ”Wspólne Wędrowanie” o dystansie 13km. Wymarsz rozpoczął się wczesnym rankiem, a jego celem było zdobycie kolejno 4 wież : Wieża Bismark ( Bismarckturm wys.28m, 112 schodów), Wieża Sowia (Eulenturm wys.13 m, 54 schody), Skocznia (Schanzentrum wys. 38m, 161 schodów), Wieża Widokowa (Aussichtsturm wys. 26m, 98 schodów). Na końcu wyprawy dotarliśmy do restauracji leśnej (Kohlerei), gdzie zostaliśmy powitani muzyką i ciepłym posiłkiem. Dla wszystkich tych, którzy przebyli szlak rozdane zostały „Dyplomy Zdobywców Czterech Wież”. Trzeba zaznaczyć, że cała trasa pełna była górzystych wzniesień pod które należało podejść. Nie jednej osobie brakło tchu a zakwasy na nogach czuliśmy jeszcze przez kolejne dni. Widoki podczas tej wędrówki były wspaniałe a w towarzystwie niemieckich kolegów i koleżanek podszkoliliśmy język niemiecki. Była to nasza pierwsza wyprawa i mamy nadzieję, że co roku będziemy jej stałymi uczestnikami w jeszcze większym gronie.
B.N
Aby zobaczyć więcej zdjęć
kliknij poniższy link
http://soswchojna.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=165
W dniu 7 kwietnia 2017 roku odbył się Jarmark Wielkanocny zorganizowany przez Centrum Kultury w Chojnie, w którym wzięli udział uczniowie wraz z rodzicami i nauczyciele naszego ośrodka. Uczestnicy jarmarku mieli okazję do zaprezentowania własnoręcznie wykonanych dzieł rękodzielniczych związanych ze Świętami Wielkanocnymi. Były to m.in. stroiki wielkanocne wierzbowe, wianki wiosenne, świeczniki koronkowe, pisanki wykonane metodą decoupage, wyroby gipsowe: pisanki, zajączki kurki i koguciki. Uczniowie mogli wykazać się wiedzą na temat technik i metod wykonywania prac rękodzielniczych zdobytą na lekcjach. Wszystko to działo się w miłej i sympatycznej atmosferze stworzonej przez uczestników jarmarku.
Organizatorami imprezy były: p. Karolina Dudek-Śmiśniewicz, p. Olga Zamolska, p. Dorota Szczygieł, p. Daniela Iskra oraz p. Teresa Ochal-Żmijewska.
B.N
Znakomita – choć „Nie dość blada królewna”- sztuka z dowcipem, z mądrym przekazem – każdy z nas ma prawo do bycia doskonale niedoskonałym. Często próbujemy zmienić siebie ulegając reklamom – zapominamy, że to co mamy w środku jest ważniejsze. Uczniowie naszej szkoły mieli możliwość obejrzeć ten spektakl 11 kwietnia 2017 r. w szczecińskim Teatrze Lalek Pleciuga. Kolejnym punktem wycieczki było Muzeum Historii Szczecina - czyli… Szczecin jakiego już nie ma. Stare gliniane naczynia, ręcznie wykonane buty, monety, broń czy biżuteria sprzed setek lat.
ERK
30 marca 2017 r. nasz Ośrodek odwiedziła Pani DOROTA DOBAK-HADRZYŃSKA. Pani Dorota, tradycyjnie już, była gościem „XII SPOTKANIA Z POEZJĄ”. Tegoroczne spotkanie odbyło się pod hasłem: „NIC NIE ZASTĄPI RADOŚCI CZYTANIA”. Podczas imprezy uczniowie recytowali wiersze zachęcające do czytania książek, w ramach "Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa-Priorytet 3". Przygotowali także krótkie przedstawienie na temat historii pisma. W drugiej części spotkania Pani Dorota zaprezentowała słuchaczom kilka własnych utworów. Na koniec złożono gościowi gorące podziękowania za przybycie i za możliwość obcowania z niezbyt łatwą dziedziną literatury, jaką jest poezja.
Nauczyciele odpowiedzialni za imprezę: M. Paczkowska, J.Bancewicz, M.Buko, J. Gajowska, E. Roszkowska-Kożuszek, D. Wiatrowska
JB
Wychowankowie Samorządu wykonali wiosenną i wielkanocną dekorację stołówki szkolnej i pomieszczeń internatu. Elementy dekoracyjne przygotowywane były na zajęciach plastycznych w internacie. Wiosenne prace wykonane zostały z różnych materiałów i zdobią okna i ściany stołówki. Dekoracje pomieszczeń wnoszą wiele pozytywnej energii.
Opiekunowie Samorządu: B. Młynarczyk i L.Trocińska
B.N
Chłopcy z gr III i IV z okazji Dnia Kobiet przygotowali upominki dla wszystkich dziewcząt oraz pań pracujących w Ośrodku . Własnoręcznie wykonali wisiorki z drewna, na których samodzielnie wypalali serduszka i kwiaty . Upominki sprawiły wszystkim kobietom wiele radości i wywołały uśmiech na twarzach.
Organizatorzy: P. Kloczkowska, D. Atłas, M. Ignar
B.N
Wiosna to najpiękniejsza pora roku, dlatego Pierwszy Dzień Wiosny jest bardzo radosny i oczekiwany przez wszystkie dzieci.
„ Czym powitać Cię Wiosenko,
Gdy zielona wracasz znów.
Chyba tańcem i piosenką,
Bo to milsze jest od słów”.
21 marca 2017 r. uczniowie klas I-III SP wraz z wychowawczyniami p. Wiolettą Glubs i p. Dorotą Wiatrowską wyruszyli barwnym korowodem do parku szkolnego aby starym ludowym zwyczajem pożegnać Zimę i przywitać Wiosnę. Wcześniej w klasach uczniowie wykonali kolorowe Marzanny ze słomy i bibuły. Mimo, że pogoda nie sprzyjała, wszyscy byli w radosnych nastrojach i cieszyli się z pierwszego dnia wiosny. Ze względów ekologicznych nasze Marzanny nie zostały wrzucone do rzeki lecz zostały spalone.
B.N
Jak co roku, w marcu, w naszym Ośrodku przeprowadzony został szkolny konkurs ortograficzny pod hasłem „Mistrz ortografii 2017”. Jego celem było doskonalenie przez uczniów umiejętności poprawnej pisowni, utrwalenie zasad ortograficznych oraz wdrażanie do ich stosowania w praktyce. Uczniowie doskonalili także umiejętność posługiwania się słownikiem ortograficznym. Konkurs odbył się z podziałem na kategorie wiekowe, które objęły poszczególne etapy edukacyjne. W kategorii klas I-III szkoły podstawowej dyplom za udział w konkursie otrzymała Marika Pietruszewska. Mistrzynią ortografii wśród uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej została Nikola Danielczuk. W kategorii klas gimnazjalnych tytuł „Mistrza ortografii 2017” wywalczył Kamil Bilski. Wśród uczniów klas zawodowych najlepszy okazał się Grzegorz Świercz. Zwycięzcom gratulujemy!
Konkurs przygotowali i przeprowadzili: Jolanta Bancewicz, Dorota Wiatrowska, Robert Dudek.
B.N
.
Członkowie koła czytelniczego z klasy IV SP i uczennice z klasy III GUZ w I okresie nauczania przygotowywali prace do VII edycji konkursu ekologiczno - plastycznego pt: „Życie w lesie” , którego organizatorem jest rokrocznie SOSW w Tanowie. Tegoroczna edycja miała tytuł: „Leśna moda” . Warunkiem uczestnictwa było przygotowanie pracy plastycznej w dowolnej technice zawierającej projekt ubioru z elementami leśnymi np. liście, kwiaty lub wzorowanej na barwach szat leśnych zwierząt, roślin.Praca zbiorowa uczniów : J.Sulowskiej, E.Kuźniewskiego, M. Papińskiego, D.Hołodczyka zdobyła III miejsce w kategorii wiekowej : szkoła podstawowa, a prace K. Narkiewicz i A. Malcher zostały wyróżnione dyplomami. Patronat nad konkursem jak co roku objęło Kuratorium Oświaty w Szczecinie , Nadleśnictwo Police. Laureaci konkursu zostali nagrodzeni w czasie uroczystej wystawy/imprezy podsumowującej konkurs w Tanowie 28 kwietnia 2017 r.
MP
14 marca 2017 roku w SOSW w Szczecinie przy ul.Jagiellońskiej odbyły się Mistrzostwa Województwa Zachodniopomorskiego w Tenisie Stołowym. W turnieju wzięło udział 10 drużyn (SOSW Pyrzyce, SOSW Chojna,SOSW Suliszewo, SOSW Police,SOSW Świnoujście, ZSS Goleniów,ZSS Nowe Czarnowo, Gimnazjum nr 12 Szczecin,SOSW Goleniów,SOSW nr 2 Szczecin). Szkołę naszą reprezentowali: Agnieszka Szostak, Brygida Konieczna,Dawid Zdrada,Grzegorz Gaweł.
Najlepsze zawodniczki mistrzostw:
Miejsce |
Imię i nazwisko |
Ośrodek |
I |
Patrycja Górka |
SOSW Pyrzyce |
II |
Patrycja Husarska |
SOSW Świnoujście |
III |
Edyta Marszałek |
SOSW Pyrzyce |
Najlepsi zawodnicy mistrzostw:
Miejsce |
Imię i nazwisko |
Ośrodek |
I |
Damian Stefański |
SOSW Pyrzyce |
II |
Paweł Stawniak |
SOSW Pyrzyce |
III |
Jakub Waszak |
ZPS Nowogard |
Ponownie spotkaliśmy się w Szczecinie 16.03.2017 na Mistrzostwach Województwa Zachodniopomorskiego w Tenisie Stołowym dla Szkół Przysposabiających do Pracy. W turnieju wzięło udział 11 drużyn z naszego województwa (SOSW nr 1 ul. Policka Szczecin, Zespół Szkół Specjalnych Goleniów, SOSW Pyrzyce, SOSW Suliszewo, SOSW nr 1 Police, Zespół Szkół Specjalnych Nowe Czarnowo, SOSW Świnoujście, SOSW Chojna, ZSS nr 12 Szczecin, SOSW Nowogard, SOSW nr 2 Sz-n)Skład naszej reprezentacji to : Kinga Narkiewicz, Paweł Łomnicki, Artur Łobacz, Krystian Pszczółkowski.
W kategorii dziewcząt zwyciężyły:
I |
Kinga Żelazna |
SOSW nr 1 Szczecin |
II |
Katarzyna Bartoszek |
SOSW Pyrzyce |
III |
Kinga Narkiewicz |
SOSW Chojna |
W kategorii chłopców zwyciężyli:
I |
Tadeusz Kaliński |
SOSW Nowogard |
II |
Bartosz Dudziński |
SOSW Goleniów |
III |
Mateusz Sulikowski |
SOSW Goleniów |
Wszyscy zawodnicy reprezentujący naszą szkołę dawali z siebie wszystko, walczyli z dużym zaangażowaniem, jeśli nie mogli wygrać to tylko dlatego że posiadali jeszcze zbyt małe umiejętności. Cała nasza drużyna obiecała sobie, że będzie szlifować formę i za rok postara się zając lepsze miejsca.Jeszcze raz brawo dla Kingi Narkiewicz za trzecie mmiejsce
Ania Malcher i Krystian Pszczółkowski uczestniczyli w XII edycji konkursu Internetowa Mądra Głowa. I choć znaleźli się poza podium - zajęli czwarte miejsce - to zdobyli cenne nagrody i świetnie bawili sie w towarzystwie innych uczniów szkół specjalnych. Pomysłodawcą i organizatorem konkursu jest Zespół Szkół Specjalnych nr 9 w Szczecinie. Patronat nad konkursem sprawuje Kuratorium Oświaty w Szczecinie oraz Urząd Miasta w Szczecinie. Celem konkursu jest doskonalenie umiejętności posługiwania się komputerem , wzbogacanie wiedzy oraz przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu uczniów gimnazjum z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym. Nasi wychowankowie biorą udział w tym konkursie już od roku 2007 , kiedy w nasze bibliotece szkolnej powstało Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej. Dla Ani i Krystiana był to już trzeci wyjazd na finał konkursu.
MP
Powered by aSc EduPage