Szczegóły badań są w załączonych poniżej dokumentach
MAMMOBUS_7.11.2021_Gryfino.pdf
MAMMOBUS_23.11.2021_Gryfino.pdf
Admin
Szczegóły badań są w załączonych poniżej dokumentach
MAMMOBUS_7.11.2021_Gryfino.pdf
MAMMOBUS_23.11.2021_Gryfino.pdf
Admin
W piątek 22 października 2021 r. uczniowie oddziału klasowego III SP wzięli udział w spotkaniu z księgową – Panią Martą .Celem spotkania było przybliżenie uczniom pracy księgowej.
Pani Marta zaznajomiła uczniów z wykonywanym przez siebie zawodem, w bardzo przystępny sposób opowiedziała dzieciom na czym polega praca księgowej w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym. Uczniowie dowiedzieli się, że aby pracować w zawodzie księgowej trzeba przede wszystkim posiadać odpowiednie kwalifikacje. Ponadto księgowa musi być obowiązkowa, skupiona w pracy, cierpliwa i dokładna. Pani Marta zaprezentowała przedmioty niezbędne do pracy księgowej: kalkulator, druki faktur, pieczątki, segregator, dziurkacz, zszywacz do dokumentów. Następnie uczniowie zobaczyli biuro pani księgowej, w którym było dużo ważnych dokumentów, komputer, drukarka. Każdy z uczniów mógł spróbować swoich sił, zasiadając na fotelu księgowej, przybijając pieczątki i podpisując druki. Dziękujemy pani księgowej za poświęcony czas oraz wprowadzenie uczniów w tajniki pracy księgowej.
Pod takim hasłem Fundacja Honor Pomagania Dzieciom organizuje ogólnopolskie przedsięwzięcie, którego celem jest pogłębienie wśród uczniów wiedzy nt. własnej szkoły – Małej Ojczyzny, jej bohaterów oraz ukazanie wzorców pamięci o nauczycielach, którzy odeszli. Nasza placówka włączyła się w tę akcję. 25 października br. uczniowie klas: VIII SP, II oraz III SPP wraz z opiekunami sprzątali, na cmentarzu komunalnym przy ul. Odrzańskiej groby nauczycieli i wychowawców, którzy zupełnie niedawno byli wśród nas. Odeszli. My o nich PAMIĘTAMY.
E.R.-K., D.I.
Biblioteka szkolna zaprasza na wystawę książek i plakatów , których bohetarami są psy . Wystawę przygotowali członkowie koła czytelniczo-przyrodniczego z okazji dnia kundelka, który w kalendarzu obchodzony jest w dniu 25 października.
MP
W ramach obchodów akcji czytelniczej PAŹDZIERNIK MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH w dniach od 13 d0 24 października 2021r. w naszej bibliotece szkolnej miał miejsce konkurs czytelniczy : „Baśnie i legendy świata ”. Głównych celów konkursu było rozwijanie zainteresowań czytelniczych , poszerzanie wiedzy o literaturze światowej, doskonalenie zdolności plastycznych wychowanków. Biorący udział w konkursie uczniowie mieli za zadanie wybrać i wypożyczyć z biblioteki szkolnej zaprezentowaną na wystawie tematycznej książkę, przeczytać i zilustrować ją. Spośród oddanych do biblioteki prac jury konkursowe, wybrało obrazki , których autorom przyznano zwycięstwo i nagrody . W konkursie wzięło udział 8 osób , a wyniki były następujące : I miejsce Dominika Ostrowska , III miejsce : Wiktoria Paterman, III miejsce : Anna Narkiewicz . Wystawę prac można podziwiać w bibliotece Ośrodka .
MP
21go października 2021r. w naszym Ośrodku odbyły się warsztaty zatytułowane „Jesienna ścieżka sensoryczna”, w ramach Ogólnopolskiego projektu „Gramy zmysłami”, w którym biorą udział uczniowie z oddziału edukacyjno- terapeutycznego I- III SP. Do udziału w warsztatach zostały zaproszone dzieci z Przedszkola Miejskiego, które uczęszczają do integracyjnej grupy „Krasnale”. Warsztaty miały na celu integrację dzieci oraz stymulowanie wszystkich zmysłów w trakcie zabaw i sytuacji edukacyjnych, a także rozbudzenie kreatywności w realizacji zadań. W auli szkolnej powstała naturalna ścieżka sensoryczna.
W dużych pudełkach i na podłodze zostały rozłożone naturalne przeszkody, po których stąpały dzieci. Zachwycone, wielokrotnie pokonywały ścieżkę. Następnie, wykorzystując dostępne materiały tworzyły piękne obrazy. Zajęcia przysporzyły wszystkim dzieciom wiele śmiechu i radości.
Wychowawca
Wioletta Glubs
12 października 2021 r. uczniowie oddziału klasowego I-IIISzkoły Podstawowej z wychowawczynią p. Dorotą Wiatrowską wybrali się na wycieczkę do lasu.
Celem wycieczki było przybliżenie uczniom środowiska przyrodniczego jakim jest las oraz zwrócenie uwagi na zmiany zachodzące w lesie jesienią.
Podczas wycieczki uczniowie poznawali jesienny las różnymi zmysłami. Poznali różnorodność szaty roślinnej lasu, jego warstwową budowę. Obserwowali zmiany zachodzące w lesie jesienią. Rozpoznawali odgłosy ptaków. Wskazywali grzyby trujące i jadalne. Dzieci zbierały liście z różnych drzew, szyszki, kawałki kory do
klasowego kącika przyrody. Wykonały odciski kory, mierzyły obwody drzew. Przy pomocy kompasu odczytywały kierunki w lesie.
Wszyscy byli zachwyceni pięknem i barwami jesiennego lasu.Uczniowie wrócili z wycieczki pełni wrażeń.
Zgodnie z tradycją Ośrodka z okazji Dnia Edukacji Narodowej uczniowie Samorządu przygotowali upominki. Na zajęciach w internacie uczniowie wykonywali jesienne prace z drewnianych elementów. Pod czujnym okiem opiekunów Samorządu piękne życzenia z wizerunkiem mądrej sowy ozdabiali elementami jesiennymi. Wykonane prace uczniowie wręczyli wszystkim pracownikom Ośrodka w czasie uroczystego apelu.
Zajęcia twórcze sprawiały wszystkim dużo radości i były okazją do wspólnych spotkań, a przede wszystkim lekcją poznania nowych technik plastycznych.
Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego -sekcja internatu:
Barbara Młynarczyk i Joanna Kielar
Rok 1945, klęska wojsk niemieckich jest pewna. Kwiecień – forsowanie Odry, która spływa krwi bohaterskich żołnierzy .
Muzea w Gozdowicach i Starych Łysogórkach gromadzą pamiątki dotyczące głównie działań I Armii WP na terenie obecnie przez nas zamieszkałym. Codzienny żołnierski ekwipunek, mundury, broń, listy do bliskich. Cmentarz w Siekierkach - 2000 ofiar, sami młodzi ludzie. Widzieliśmy. To smutne – wszyscy mieli plany na życie. Wspomnienia, może odległe jednak tak bliskie … Rodzi się ważne pytanie: Czy TY jesteś gotowy stanąć w obronie ojczystego kraju? Jaka jest twoja postawa, kochasz Polskę?
E. R.-K.
14 października to dzień w polskiej szkole szczególny. Właśnie w tym dniu swoje święto obchodzą wszyscy pracownicy oświaty. Uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru i odśpiewania hymnu narodowego, co wprowadziło wszystkich zebranych w odświętny nastrój. Następnie głos zabrał Dyrektor Ośrodka Pan Edward Piotrowski, podziękował wszystkim pracownikom za trud codziennej pracy, złożył okolicznościowe życzenia, a wraz z nimi wręczył wyróżnionym osobom nagrody. Nie zabrakło także życzeń i pomysłowych upominków od przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego. Kolejnym punktem uroczystości było ślubowanie i pasowanie na ucznia. W podniosły i uroczysty sposób uczniowie, którzy w bieżącym roku szkolnym rozpoczęli naukę w Ośrodku po raz pierwszy, złożyli ślubowanie i otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki potwierdzające przyjęcie do społeczności szkolnej.
Na zakończenie oficjalnej części uroczystości wszyscy zebrani odśpiewali hymn Ośrodka, po czym został wyprowadzony sztandar. Ostatnim akcentem uroczystych obchodów Dnia Edukacji Narodowej były występy szkolnych artystów, które umiliły czas wszystkim zebranym.
Na przełomie września i października w naszej bibliotece szkolnej miał miejsce konkurs czytelniczy : „Przeczytaj i narysuj-baśnie i legendy Polskie”. Głównych celów konkursu było rozwijanie zainteresowań czytelniczych i zdolności twórczych wychowanków , doskonalenie umiejętności czytania i słuchania ze zrozumieniem, zachęcanie do pożytecznego spędzania czasu wolnego poprzez czytanie książek wypożyczanych z biblioteki szkolnej, rozwijanie zdolności plastycznych. Konkurs skierowany był do wszystkich wychowanków Ośrodka, niezależnie od wieku. Biorący udział w konkursie wychowankowie mieli za zadanie wybrać i wypożyczyć z biblioteki szkolnej interesującą ich książkę, przeczytać samodzielnie lub z wychowawcą w grupie i zilustrować ją. Wykonane prace dzieci przekazywały do biblioteki i do opiekuna Samorządu w internacie Ośrodka. Spośród zebranych prac jury konkursowe, wybrało prace , których autorom przyznano zwycięstwo i nagrody. Nagrodami były upominki . W konkursie wzięło udział 11 osób , a wyniki były następujące : I miejsce Patryk Stańczak; II miejsce : Fabian Czerniakowski , III miejsce : Wiktoria Paterman, Grzegorz Kuballek . Wystawę prac można podziwiać w stołówce Ośrodka .
Odpowiedzialni:
Młynarczyk B.
Paczkowska M.
13 października gościliśmy w naszym Ośrodku księdza misjonarza Simona Githaiga Kariuki z Kenii. Nasz gość bardzo ciekawie opowiadał o życiu na afrykańskim lądzie z dala od wielkich miast i cywilizacji. Prezentował odświętne stroje plemienne i bardzo dziękował za wielkie serce, pomoc i gesty przyjaźni, jakich doświadczają kenijskie dzieci od nas.
Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w kolejną akcję charytatywną na rzez Misji pod hasłem „Koleżanko, Kolego, wesprzyj grosikiem Przyjaciela z kraju dalekiego”. Kwotę 360 zł przekazaliśmy ks. Simonowi na zakup żywności dzieciom z sierocińca w Isiolo.
Wolontariat i sekcja charytatywna SU
Mistrzostwa Polski w Biegach Przełajowych.
W dniach 01 – 02 – 03 października 2021 roku w Łosicach , województwo mazowieckie , odbyły się mistrzostwa Polski Związku Stowarzyszeń Sportowych SPRAWNI RAZEM w biegach przełajowych. Województwo zachodniopomorskie reprezentowało troje uczniów z Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Chojnie oraz uczennica z Zespołu Szkół Specjalnych w Nowym Czarnowie. Najlepsze – trzecie miejsce w biegu na 1200 m. zajęła Julia Tokarzewska z Zespołu Szkól Specjalnych w Nowym Czarnowie. Daria Czerniakowska oraz Grzegorz Kuballek z Chojny w biegach na 1500 metrów zajęli czwarte miejsca. Mateusz Dopierała oraz Kamil Pitura w biegu na 3000 metrów zajęli odpowiednio siódme i dziewiąte miejsce. Była to bardzo udana impreza, która odbyła się w Łosickim Lasku. Gratulujemy zawodnikom i życzymy dalszych sukcesów.
30 września w Dniu Chłopaka jak co roku dziewczęta z grup wychowawczych obdarowały naszych szkolnych dżentelmenów przygotowanymi własnoręcznie upominkami oraz złożyły życzenia w dniu ich święta. Wszystkim chłopcom życzymy:
Z okazji Waszego Święta - my, dziewczyny, życzymy każdemu chłopcu:
- Dziewczyny - tylko tej najfajniejszej,
Ciastek - tylko tych najsłodszych
Samochodów - tylko tych najszybszych
Zabaw - tylko najweselszych
Przygód - tylko najciekawszych
... i butów - takich, co najlżejsze
w których wszędzie mógłbyś dotrzeć!
Dnia 30.09.2021 roku uczniowie klas I- III oddziału edukacyjno- terapeutycznego pojechali do Centrum Wodnego Laguna w Gryfinie. Celem wyjazdów było kształtowanie nawyków prozdrowotnych, poznawanie miejsc użyteczności publicznej oraz oswajanie z wodą. Woda to wspaniała forma aktywności, w czasie, której uczniowie świetnie się bawią. Był to pierwszy wyjazd po długiej przerwie, dlatego dzieciaki początkowo były nieco stremowane. Ale tylko przez chwilę😊 Skorzystaliśmy z większości atrakcji wodnych dostępnych na Lagunie min. basenu z falą morską, wanny jacuzzi oraz brodzików dla dzieci. Czekamy na kolejne wyjazdy.
Wychowawca
Wioletta Glubs
Mistrzostwa Województwa w Biegach Przełajowych:
22 września 2021r. w Lasku Arkońskim odbyły się Mistrzostwa Województwa Zachodniopomorskiego w Biegach Przełajowych, których organizatorem był Uczniowski Klub Sportowy Iskierka w Szczecinie. W Mistrzostwach wzięło udział 9 szkół, w biegach uczestniczyło w sumie 97 zawodników. Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy reprezentowali: Dorota Dziergas, Daria Czerniakowska, Grzegorz Kuballek, Patryk Chłystek, Kalil Pitura, Michał Papiński.
Dwójka naszych uczniów stanęła na podium:
Daria Czerniakowska - II miejsce w biegu na 1500m;
Kamil Pitura - I miejsce w biegu na 3000m
Mistrzostwa Województwa w Badmintonie
W dniu 29 września 2021 roku w hali sportowej Zespołu Szkół Nr 2 w Choszcznie po raz 15 odbyły się Mistrzostwa Województwa w Badmintonie. Organizatorem Mistrzostw był Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy im, Kawalerów Orderu Uśmiechu w Suliszewie. Uroczystego otwarcia dokonał dyrektor mgr Mariusz Bazan.
W Mistrzostwach wzięli udział uczniowie z Pyrzyc, Goleniowa, Chojny, Stargardu, Sławna i Suliszewa.
Szkołę naszą reprezentowali:
- w kategorii młodszej (rocznik 2005 i młodsi): Maria Walczak, Dennis Wisłowski, Grzegorz Kuballek.
- w kategorii starszej (rocznik 2004 i starsi): Daria Czerniakowska, Sandra Kuballek, Agata Danielczuk
Rozgrywki w każdej kategorii wiekowej odbywały się w 2 grupach dziewcząt i 2 grupach chłopców, systemem każdy z każdym w grupie, pierwsze i drugie miejsce w grupie awansowało do rozgrywek o miejsca medalowe. Reprezentacja naszej szkoły bardzo ambitnie walczyła, jednak do finału zakwalifikowała się tylko Agata Danielczuk, która ostatecznie zajęła III miejsce w kategorii dziewcząt starszych. Najbliżej rozgrywek finałowych był Grzegorz Kuballek i Sandra Kuballek, którzy w swoich grupach zajęli trzecie miejsca. Denisowi, Marii i Darii udało się wygrać po jednym meczu w swoich grupach.
Gratulujemy wyników i życzymy dalszych sportowych sukcesów !
Europejski Dzień Języków obchodzony jest 26 września każdego roku od 2001 r. z inicjatywy Rady Europy i we współpracy z Komisją Europejską.
Dlaczego w ogóle warto uczyć się języków?
Trenujemy pamięć.
Poznajemy kulturę.
Zdobywamy nowe znajomości.
Oglądamy filmy i czytamy książki w oryginale.
Jesteśmy niezależni podczas podróży.
Rozwijamy zainteresowania.
Sprawiają nam radość, zabawę i przyjemność.
Mamy dostęp do zagranicznych materiałów.
Rozwijamy się.
W naszej szkole na języku niemieckim najmłodsi uczniowie poznali najpierw kilka powitań w innych językach i wybrane przez siebie obrazki pokolorowali..
Klasy IV-VII przygotowały plakaty z flagami różnych państw, poznając ich nazwy.
Natomiast najstarsi uczniowie zrobili plakaty z wymyśloną nazwą państwa, flagą i zasadami, które w ich kraju panują.
Ponadto na drzwiach klasowych wisiały kartki z słówkami po polsku, które były przetłumaczone na kilka języków.
Wszystkim uczniom dziękuję za wspólną pracę.
M.Kargol
Szczecin w pierwszy czwartek jesieni powitał nas wietrzną pogodą . Jednak udało się zrealizować zaplanowane cele: w Muzeum Narodowym –Centrum Dialogu Przełomy zwiedziliśmy multimedialne wystawy poświęcone historii Polski: od wybuchu II wojny światowej po powstanie SOLIDARNOŚCI i wstąpienie do Unii Europejskiej. Mamy obowiązek pamiętać, jakie nieszczęścia niesie wojna i jakie wartości reprezentować, by do niej po raz kolejny nie doszło. Rozwój techniki i komunikacji przełomu XIX i XX wieku na terenach obecnej RP otwiera przed zwiedzającymi Zajezdnia Sztuki. Tam również byliśmy.
E. R.-K.
Nasza szkoła bierze udział w "Ogólnopolskim Programie Kraina Zmysłów Sensorycznie się rozwijam, bo biegam, skaczę, badam i dotykam". Dwa pierwsze zadania zostały wykonane. Dzieci były bardzo aktywne podczas zajęć. Poznawały dotykowo różne struktury, wskazywały dany materiał, opowiadały jaką ma strukturę, co się z nim kojarzy. Dzieci wraz z prowadzącymi zajęcia czekają z niecierpliwością na dalsze zadania.
D.I., M.Z.
W sobotę 18.09.2021 r. po raz kolejny nasi uczniowie uczestniczyli w projekcie promowanym przez CK w Chojnie „Europejskie Dni Dziedzictwa Narodowego. Smaki dziedzictwa”. Podczas spaceru odkrywali wraz z innymi mieszkańcami Chojny ślady przeszłości miasta. Przewodnicy Pan Henryk Barszczewski i Pan Ryszard Mizgier zapoznali uczestników z historią miasta poczynając od czasów przedwojennych do okresu lat 60-tych XX wieku.
D. I., E. R.-K.
Powered by aSc EduPage