• Start programu

        • Jednym z wymogów zawartych w programie Laboratoria Przyszłości jest publikowanie wykorzystania pozyskanego sprzętu. Może się to odbywać na tablicach informacyjnych w szkołach, szkolnej stronie internetowej lub za pomocą stron na portalu Facebook:

           #LaboratoriaPrzyszłości

          #LaboratoriaPrzyszłościwpraktyce

           

          Poniżej zamieszczamy przykładowe realizacje zajęć z wykorzystaniem naszego sprzętu wchodzącego w skład programu Laboratoria Przyszłości przeprowadzone w pierwszych miesiącach od startu tego programu.

          Bieżące zastosowanie pozyskanych sprzętów w poszczególnych miesiącach publikowane będzie na naszej stronie w Aktualnościach oraz w zakładce Realizacja programu - kalendarium.

           

          Drukarka 3D

          Na zajęciach dodatkowych zaczęliśmy wykorzystywać drukarkę 3D do przygotowania upominków dla nowych uczniów, którzy będą pasowani na uczniów naszego Ośrodka 13 października 2022r. Drukarka 3D jest sprzętem, który cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem naszych uczniów.

           

          Długopisy 3D

          Laboratoria Przyszłości to nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjni zajęcia szkolne w naszym Ośrodku i pozwoli uczniom rozwijać swoje zainteresowania na różnych lekcjach a także na  zajęciach pozalekcyjnych, kołach zainteresowań i innych formach rozwijania umiejętności.  Już zaczęliśmy używać długopisów 3D  lekcjach techniki i matematyki. Nasi wychowankowie dość szybko zrozumieli zasadę działania i posługiwania się długopisami 3D. Z wielkim zaangażowaniem wykonywali swoje pierwsze prace. 

           

          Sprzęt fotograficzny - aparat Canon PowerShot 

          • zastosowanie zgodne z programem Laboratoria Przyszłości: sprzęt do nagrań dla nauki prezentacji osiągnięć własnych uczniów

           

          Z kwasami obchodzimy się ostrożnie

          Kwas siarkowy (VI) jako kwas tlenowy siarki jest silnie żrącą i niebezpieczną substancją, dlatego podczas lekcji chemii uczniowie uczyli się jak należy bezpiecznie obchodzić się z tym kwasem. Ważnym było doświadczenie, podczas którego należało zapamiętać kolejność wlewania substancji w celu rozcieńczenia kwasu. W celu zapamiętania doświadczenia wszyscy nauczyli się wierszyka „Pamiętaj chemiku młody, by nie stracić swej urody zawsze wlewaj kwas do wody”. Aby jeszcze lepiej zapamiętać to doświadczenie zostało ono uwiecznione na zdjęciu wykonanym przez jednego z uczniów aparatem cyfrowym, który nasza placówka otrzymała w ramach programu „Laboratoria Przyszłości”, dodatkowo uwieczniliśmy na zdjęciu barwę papierka wskaźnikowego. Teraz każdy będzie pamiętał, że kwasy barwią papierek na czerwono.

           Rozpoznawanie organizmów za pomocą atlasów

          Podczas zajęć koła ekologicznego uczniowie korzystając z interaktywnych atlasów do rozpoznawania roślin uczyli się rozpoznawać te rośliny, które są im nieznane, a zostały zaobserwowane i sfotografowane podczas wcześniejszych zajęć terenowych. Baza roślin do rozpoznawania została zarchiwizowana na karcie aparatu, którym nasza placówka dysponuje dzięki programowi „Laboratoria Przyszłości”. Aparat podczas tych zajęć był nieodzowną pomocą, dzięki której młodzież mogła nie tylko zdobywać wiedzę przyrodniczą i ekologiczną ale również doskonalić umiejętności TIK (technologia informacyjno – komunikacyjna) poprzez zaaplikowanie karty z aparatu do laptopa, otworzenie pliku ze zdjęciami, obsługę tablicy interaktywnej oraz interaktywnego atlasu roślin.

           

          Ocena stanu środowiska przyrodniczego na podstawie bioróżnorodności

          Pogoda sprzyja, więc z przyjemnością uczniowie uczestniczą w zajęciach terenowych, podczas których eksplorują środowisko dokonując oceny jego stanu na podstawie bioróżnorodności. Nieodzowną pomocą dydaktyczną podczas zajęć był aparat fotograficzny, który nasza placówka otrzymała w ramach programu „Laboratoria Przyszłości”. Dzięki możliwości powiększania i przybliżania uczniowie mogli obserwować nie tylko to, co jest w zasięgu ich wzroku ale również organizmy lub ich części oddalone o kilkanaście metrów (np. ptaki i liście na drzewach) co znaczenie ułatwiło rozpoznawanie poszczególnych gatunków roślin i zwierząt. Organizmy, których nie udało się rozpoznać podczas zajęć terenowych zostały przez naszych uczniów uwiecznione na zdjęciach. Rozpoznamy je na kolejnych zajęciach przy użyciu atlasów. Aparat fotograficzny uatrakcyjnił i ułatwił przyswajanie nowych wiadomości, a uczniowie nabyli jeszcze jedną umiejętność jaką jest obsługa aparatu cyfrowego.

           

          Lekcja fizyki to czas i miejsce na eksperymenty, pokazy i doświadczenia. Ognisty eksperyment mocno zaciekawił i wciągnął w świat fizyki uczniów klasy 7 i 8 SP. Jak to możliwe, że ławka płonie wielkim, "żywym" ogniem, a gdy on wygasa to nie ma na niej śladu po tym wielkim płomieniu? Jej powierzchnia (tuż po) była ledwie ciepła. Jak to wytłumaczyć? Odpowiedź na to pytanie była głównym celem przeprowadzenia tego eksperymentu z zakresu termodynamiki. Okazało się, że taki "pożar" może być kontrolowany, a dlaczego płonąca ławka nie spaliła się można wyjaśnić w oparciu o podstawowe zjawiska fizyczne i prawa nimi rządzące. Dlaczego ławka płonęła ale nie spaliła się potrafią wytłumaczyć uczniowie klasy 7 i 8 biorący udział w tej lekcji. Takie eksperymenty są możliwe tylko na lekcjach fizyki, odradzamy przeprowadzanie ich w domu! Całe wydarzenie uwiecznił nowym aparatem fotograficznym Patryk (kl. 7 SP), który dopiero co wkroczył w ekscytujący świat fizyki.

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

            

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          Sprzęt kulinarny

          Uczniowie klas I- III PUZ spróbowali swoich sił w kuchni. Daniem, którego wykonania się podjęli były naleśniki. Celem zajęć było nabywanie oraz rozwijanie samodzielności dzieci w podejmowaniu działań z zakresu codziennych czynności. Uczniowie rozpoznawali i nazywali potrzebne produkty, pod nadzorem nauczyciela użyli robota kuchennego do połączenia wszystkich składników, smarowali i zawijali już upieczone naleśniki, rozkładali potrzebne naczynia. No i oczywiście chętni ze smakiem je zjedli. Wykorzystany robot kuchenny został uzyskany w ramach programu Laboratorium Przyszłości.

           

           

           

           

           

          Jesienne przysmaki

          Uczniowie klasy 1  i 2 SPP, podczas zajęć kulinarnych upiekły ciasto z jabłkami wg przepisu babci. Do przygotowania masy wykorzystali Multifunkcyjny Stand Mixer, robot kuchenny firmy Esperanza, który został zakupiony dzięki udziałowi Ośrodka w Programie ,,Laboratoria Przyszłości”.

                                                                                                                                                                               

          Uczniowie klasy 1  i 2 SPP oraz 7-8 PUZ w ramach Tygodnia kariery wzięli udział w warsztatach kulinarnych ,,Amoniaczki” przygotowanych przez p. Karolina Dudek-Śmiśniewicz i p. Magdę Bernacką. Podczas zajęć kulinarnych uczestnicy sporządzili ciasteczka amoniaczki, korzystając ze sprzętu zakupionego w ramach Programu Laboratoria Przyszłości -Multifunkcyjny Stand Mixer, robot kuchenny firmy Esperanza.

          Pozostałe realizacje z wykorzystaniem pozyskanego wyposażenia z programu Laboratoria Przyszłości publikowane będą sukcesywnie w naszych Aktualnościach. 

    • Kontakty

      • Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Mieszka I w Chojnie
      • 91 414 16 91
      • Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Chojnie, ul. Podmurze 4, 74-500 Chojna Poland
    • Logowanie