• INFORMATYKA KL. 5

2.06.2020 r.

2xTemat: Wyszukiwanie informacji w Internecie i korzystanie z nich.

Materiały do zapoznania się:

Zadanie domowe

Przepisz złote zasady Julii do zeszytu, zrób zdjęcie i prześlij na mojego maila do 10.06.2020 r.

Temat: Praca z tekstem – edytor tekstu Ms Word

Ćwiczenie1:
          W edytorze tekstu Word przepisz poniższy tekst:
          "Formatowanie to nadawanie tekstowi określonego wyglądu. W tekście pojedyncze słowa lub zdania możemy wyróżnić przez zastosowanie odpowiedniego stylu czcionki, np. pogrubienia, kursywy, podkreślenia. Style można łączyć, np. podkreślenie, pogrubienie i kursywa."
          Wykonaj poniższe polecenia:
          1. napisany tekst skopiuj dwukrotnie;
          2. w pierwszym akapicie powiększ rozmiar czcionki o 1 punkt i zastosuj wyrównanie do prawej;
          3. w drugim akapicie zmień czcionkę na Comic Sans Ms, jej kolor na czerwony oraz wyśrodkuj tekst;
          4. w trzecim akapicie zastosuj czcionkę Garamond o rozmiarze 16 w kolorze niebieskim oraz justowanie;
          5. dwa pierwsze akapity podziel na kolumny o szerokości 7,5 cm, odstępie między kolumnami 1 cm i rozdzielone linią;
          6. zapisz plik pod nazwą "Formatowanie";

Ćwiczenie 2:
          Ustaw rozmiar papieru na 7 cm x 5 cm oraz wszystkie marginesy na 0,5 cm, a następnie zaprojektuj swoją wizytówkę. Umieść na niej swoje imię i nazwisko, adres i numer telefonu. Użyj różnego rodzaju i wielkości czcionek, do napisanego tekstu zastosuj wyśrodkowanie.
          Wyniki swojej pracy zapisz  pod nazwą "Wizytówka".

Efekt końcowy wykonania ćwiczeń 1 - 2

ANNA KOWALSKA

ul. Akacjowa 3/5

74-500 Chojna

Tel………..

Na wykonanie zadania masz czas do 1 czerwca.

Informatyka kl. V

Temat: O formatowaniu tekstu w programie MS Word.

1. Zapoznaj się z notatką poniżej:

Jeśli przygotowujesz przyjęcie urodzinowe, planujesz z rodzicami co będzie do jedzenia. Warto taki spis dań, czyli menu, wykonać w atrakcyjnej formie i wręczyć gościom. W menu powinny znaleźć się przynajmniej po dwie propozycje przekąsek, zup, dań głównych, surówek i deserów. Pamiętaj o napojach. Spróbuj zmieścić spis dań na dwóch stronach. Menu powinno mieć atrakcyjny wygląd, dlatego musisz je odpowiednio sformatować.

2. Ustawianie tekstu względem osi strony:

Formatowanie polega między innymi na ustawieniu odstępów, określeniu kroju, wielkości i koloru czcionki, a także na pogrubieniu, pochyleniu lub podkreślaniu fragmentów tekstu. Formatowanie to również określenie położenia tekstu względem osi strony.

W karcie Narzędzia główne w grupie Akapit (rys.1) można wybrać sposób ustawienia tekstu na stronie względem marginesów. Aby cały tekst w dokumencie umieścić na środku strony, najpierw trzeba go zaznaczyć myszką, a następnie użyć polecenia Wyśrodkuj . Jeśli chcesz wyrównać tekst do lewej strony dokumentu, wybierz Wyrównaj do lewej . Jeśli chcesz wyrównać tekst do prawej strony dokumentu, wybierz Wyrównaj do prawej . Można też wybrać opcję Wyjustuj . Dzięki tej opcji tekst zostanie wyrównany jednocześnie do lewego i prawego marginesu.

3. Przykładowy tekst zaproszenia:

Przyjęcie urodzinowe u cioci

(Może być u kogo chcecie)

Przekąski

(Proszę wpisać swoje przekąski)

Zupy

(Proszę wpisać swoje zupy)

Danie główne

(Proszę wpisać swoje danie główne)

Surówki

(Proszę wpisać swoje surówki)

Desery

(Proszę wpisać swoje desery)

Napoje

(Proszę wpisać swoje napoje)

Po wypisaniu karty zaznacz cały tekst i go wyśrodkuj korzystając z narzędzia Wyśrodkuj . Swoją pracę zapisz na komputerze pod nazwą menu. (Kliknij Plik, następnie Zapisz jako, wybierz po lewo ścieżkę dostępu Pulpit, w okienku Nazwa pliku wpisz nazwę menu i kliknij zapisz)

Na wykonanie zadania masz czas do 25 maja.

Temat: Formatowanie tekstu - utrwalenie, doskonalenie.

Data 12.05.2020 r.

Potrzebne wiadomości znajdziesz pod wskazanym adresem:

Na adres e-mail otrzymasz kartę pracy.

Na odpowiedź czekam do 18 maja, którą proszę przesłać na mój adres mail lub zdjęcie na nr tel. komórkowego.

Klasy  5

2x Temat: Praca w dwóch programach- edytorze tekstu Word i programie Paint.

Przepisz poniższy wiersz w edytorze tekstu Word. Pamiętaj o zachowaniu odstępów między zwrotkami. Przepisując wiersz zachowaj taką edycję jak w wierszu, wstawiaj wszystkie znaki interpunkcyjne, wielkie i małe litery.

W programie Paint narysuj ilustrację do tego wiersza i umieść ją pod tekstem.

Wykonane zadanie przaślij na mój mail do 11 maja 2020 r.

Link do wiersza

http://dzieci.epapa.pl/wiersze/3/5/ klasa 5 (wiersz Maj)