• Ćwiczenia buzi i języka

Witam Was serdecznie.

Przed nami czas odpoczynku. Czas Świąt Bożego Narodzenia i zaraz wyczekiwane ferie zimowe. Pamiętajcie proszę o codziennych ćwiczeniach buzi i języka oraz ćwiczeniach oddechowych, które wspomagają Wam terapię logopedyczną.
          Poniżej podsyłam kilka smacznych ćwiczeń logopedycznych

Ćwiczenie nr 1

• płatki śniadaniowe/chrupki kukurydziane/ryżowe
          • słomka
          • 2 talerzyki

• ćwiczenia oddechowe
          • wzmocnienie mięśni pierścienia zwierającego gardło
          • wzmocnienie mięśni warg i policzków

Opis ćwiczenia:
          WARIANT I - Na jeden z talerzyków wsypujemy – płatki śniadaniowe/chrupki kukurydziane/ryżowe. Prosimy dziecko, żeby zasysając słomką produkt, przeniosło go na drugi talerzyk.

WARIANT II Na talerzyk kładziemy płatek śniadaniowy/chrupek kukurydziany/ryżowy. Zadaniem dziecka jest zdmuchnięcie go z talerzyka przy użyciu słomki. Ważne! Przed podanym ćwiczeniem logopedycznym dziecko powinno mieć wydmuchany nos. Słomkę trzymają wargi, a nie zęby!!! Słomka umiejscowiona jest po środku warg.

Ćwiczenie nr 2

Potrzebne będą:

• żelki (idealne w kształcie misiów)

Cele:

• wzmacnianie mięśni języka (WARIANT I)
            • wzmocnienie mięśnia okrężnego warg
            • ćwiczenie napinania i rozluźniania czubka języka

WARIANT I:

Rozsyp na talerzyku kilka żelków. Prosimy, żeby dziecko otworzyło buzię, język ułożyło płasko. Kładziemy mu żelka na środku języka, tak żeby „miś” nie spadł. Pomagamy nucić „misiową kołysankę” np.: „aaaaa”, „eeeee”. Gdy „miś zaśnie”, można go w nagrodę zjeść…

Ważne!

Żelek nie powinien spadać z języka.

WARIANT II

Opis ćwiczenia:

Rozsypujemy na talerzyku kilka żelków. Prosimy, żeby dziecko trzymało żelka przed swoimi ustami i na przemian „dawało misiowi całusa” i „łaskotało językiem”

Ważne!

Pamiętajmy, żeby podczas „całowania misia” usta dziecka układały się w dzióbek, a podczas „łaskotania misia” żuchwa pozostawała nieruchoma i „nie ćwiczyła” razem z językiem. Na początku, zanim dziecko dojdzie do wprawy można przytrzymać żuchwę.

Ćwiczenie nr 3

Potrzebne będą:

• miód, dżem, krem np. czekoladowy
            • drewnianą lub plastikową szpatułkę
            • plastikową łyżeczkę

• ćwiczenia ruchomości czubka języka
            • ćwiczenie napinania i rozluźniania czubka języka

Opis ćwiczenia:

Przygotowujemy ulubione „smarowidło” dziecka i smarujemy nim szpatułkę. Prosimy, żeby dziecko otworzyło buzię i czubkiem języka zlizało smakołyk ze szpatułki.

Ważne!

Pamiętajmy, żeby żuchwa pozostawała nieruchoma i „nie ćwiczyła” razem z językiem. Na początku, zanim dziecko dojdzie do wprawy można przytrzymać żuchwę.

Ćwiczenie nr 4

• lody, zamrożony serek

• ćwiczenia ruchomości czubka języka
            • ćwiczenia pionizacji języka
            • uwrażliwianie czubka języka i podniebienia twardego

Opis ćwiczenia:

Przygotowujemy ulubiony zimny smakołyk dziecka. Prosimy dziecko, żeby lizało lody czubkiem języka. Następnie „ogrzało” go dotykając nim podniebienia i… już podgrzane lody są  gotowe do połknięcia

Ćwiczenie nr 5

Potrzebne będą:

• napój (dobrze by było, żeby był to gęsty przecierowy sok)
          • słomka
          • kubek

Cele:

• wzmocnienie mięśni pierścienia zwierającego gardło (wariant 1)
          • wzmocnienie mięśni warg i policzków
          • wydłużenie fazy wydechowej (wariant 2)

WARIANT I

Dziecko pije napój WARIANT II Na talerzyk kładziemy płatek śniadaniowy/chrupek kukurydziany/ryżowy. Zadaniem dziecka jest zdmuchnięcie go z talerzyka przy użyciu słomki. Ważne! Przed podanym ćwiczeniem logopedycznym dziecko powinno mieć wydmuchany nos. Słomkę trzymają wargi, a nie zęby!!! Słomka umiejscowiona jest po środku warg na talerzyk przez słomkę.

WARIANT II

Dziecko robi bąbelki w napoju.

Ważne!

Przed ćwiczeniem dziecko powinno mieć wydmuchany nos. Słomkę trzymają wargi, a nie zęby!!! Słomka umiejscowiona jest po środku warg.

Ćwiczenie nr 6

Potrzebne będą:

• owoce, idealne do tego ćwiczenia będą maliny

• ćwiczenia pionizacji języka

Opis ćwiczenia:

Przygotowujemy maliny, które kładziemy na plastikowym talerzyku. Prosimy, żeby dziecko „nadziało” maliny na palce dowolnej ręki, a potem każdą malinę ściągnęło czubkiem języka, zmiażdżyło ją nim o podniebienie i… malina jest gotowa do połknięcia.

Ćwiczenie nr 7

Potrzebne będą

• warzywa i owoce (do wyboru)

Cele:

• ćwiczenia prawidłowego odgryzania i żucia

Opis ćwiczenia:

Do tego ćwiczenia logopedycznego idealne będą marchewki, ogórki, papryka, kalarepa, rzodkiewki, jabłka, kiwi, truskawki i. in. Wspólnie z dzieckiem kroimy owoce, a następnie układamy na talerzyku owocowo-warzywny obrazek. Prosimy, żeby dziecko zjadało po kolei warzywa i owoce odgryzając je przednimi zębami, a gryząc trzonowymi.

Ważne!

Podczas żucia wargi dziecka są domknięte, a żuchwa wykonuje ruchy okrężne.

Wierzymy, że tak opracowane ćwiczenia logopedyczne, tutaj jak i w książce „Smaczne zabawy buzi i języka” zapewnią prawidłowy rozwój mowy u dziecka. To także okazja, aby rodzice wraz ze swoimi malcami poddali się wspólnej, wesołej zabawie przy jedzeniu.

Pozdrawiam i życzę dobrej zabawy