• TECHNIKA IV-V

        • Ta strona może zawierać podstawowe informacje na temat twojej szkoły. Można je zmienić w każdej chwili. Opis sposobu dokonywania zmian znajduje się tutaj: http://help.edupage.org/

           

           

          DRODZY UCZNIOWIE I RODZICE /OPIEKUNOWIE 

          W związku z tym że pozostajemy w domach naukę musimy kontynuować w warunkach domowych. Na tej stronie będę zamieszczała informację o kolejnych tematach lekcji z TECHNIKI dla kl. IV-V. Wasze podręczniki zostały w szkole ale proszę abyście skorzystali z elektronicznego podręcznika szukając go na stronie NOWA ERA - e-podręczniki "Jak to działa"kl.4 

          Przepisuj tematy, notatki, zadania domowe z  kolejnych lekcji do zeszytu. zeszyty zostaną sprawdzone po powrocie do szkoły. Niektóre zadania będziesz musiał przesłać mi na maila: dorota.szczygiel@wp.pl

          wejdź na ten link :podręcznik i przeczytaj temat ze str. 28 i zrób notatkę odpowiadając na pytania pod tematem do 31.03.2020r.

          Temat: Rowerem w świat. 

          1. Jakie są rodzaje rowerów?

          2. Jak zdobyć kartę rowerową?

           

          01.04.2020

          Temat: Rowerowy elementarz.

          cele :

          1.Poznanie zasad działania poszczególnych układów w rowerze.

          2. Ukazanie zasad zastosowania przerzutek.

          3. Utrwalanie wiedzy o obowiązkowym wyposażeniu roweru.

          Przeczytaj tekst ze strony e- podręcznika Nowej Ery " Jak to działa" str. 31-33 i zrób ćw. 1 odeślij mi je na meila dorota.szczygiel@wp.pl do 8.04.2020 jeżeli będziesz miał problem ze stroną proszę o kontakt pod numerem tel. 507017668 

           

           

           

          11.05.2020 Temat 7 : Którędy bezpieczniej.

          Cele:

          1. Wyjaśni zasady poruszania się po drogach dla rowerzystów, chodniku i jezdni. 

          2. Rozpoznaje znaki drogowe związane z poruszaniem się rowerami.

          3. Określa w jaki sposób są oznaczone drogi dla rowerów. 

          Droga dla rowerów to najbezpieczniejsze miejsce do poruszania się tymi pojazdami. Pierwszeństwo przysługuje tam rowerzystom - a ustępują pierwszeństwa na tych drogach tylko osobom niepełnosprawnym. Wszędzie gdzie zostały wytyczone takie drogi, kierujący rowerami mają obowiązek z nich korzystać. Natomiast piesi mogą przemieszczać się nimi tylo wtedy, gdy nie ma chodnika. Na ścieżkach rowerowych obowiązują te same przepisy co na pozostałych drogach. Ruch jest prawostronny, jeżeli nie ma znaków które przekazywałyby inną informację, należy ustępować pierwszeństwa pojazdom nadjeżdzającym z prawej strony. Istnieją również wspólne drogi dla pieszych i rowerzystów. Zasady poruszania się na nich regulują odpowiednie znaki. Z kolei na przejściach dla pieszych rowerzysta musi zsiąść z roweru i prowadzić swój rower.

          Chodnik jest przeznaczony dla pieszych. W wyjątkowych przypadkach prawo do korzystania z niego mają także rowerzyści a są to:

          1. Szerokość chodnika wynosi co najmniej 2 m.

          2. Na jezdni pojazdy poruszają się z prędkością większą niż 50km/h a wzdłuż jezdni nie ma drogi dla rowerów.

          3. Bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni zagrażają warunki pogodowe (śnieg, deszcz, gęsta mgła, lub gdy ma pod opieką kierujące rowerem dziecko poniżej 10 roku życia).

          Na niektórych jezdniach są wydzielone pasy dla rówerów. Pełnią one taką samą funkcje jak drogi rowerowe , ale nie tak dobrze jak one odseparowane od ruchu samochodowego. Jeżeli na drodze nie ma chodnika, ścieżki rowerowej ani pasa dla rowerów, rowerzyści korzystający z jezdni mają obowiązek poruszać się po poboczu - lub w przypadku jego braku - prawą częścią pasa ruchu. Gdy jadą w grupie powinni poruszać się jeden za drugim. W jednej kolumnie nie może jechać więcej niż 15 rowerów. Odległość między kolumnami musi wynosić co najmniej 200 metrów.

          wpisz w przeglądarkę: https://rowerowalodz.pl/przepisy-dla-rowerzystow/chodnikiem-ulica-czy

          Zadanie : kl.IV ćw. 1,2 str. 43 kl.V ćw. 3 str.44 i ćw. 5 str.45

          Strony książki wyślę Wam na meila i mms. POWODZENIA i czekam na zadania :)
           

          18.05.2020 Temat 8: Manewry na drodze - włączanie się do ruchu. 

          Cele:

          1. Wymieni kolejne czynności rowerzysty włączającego się do ruchu.

          2. Opisze właściwy sposób wykonania skrętu w lewo oraz w prawo na skrzyżowaniu.

          Rowerzysta włącza się do ruchu, gdy wjeżdza na drogę z podwórka, pola ,parningu, pobocza, drogi osiedlowej lub ze ścieżki rowerowej. przed wykonaniem tego manewru powinien ustąpić pierwszeństwa innym pojazdom i upewnić się, czy może wjechać na drogę. Musi również wyraźnie zasygnalizować swój zamiar poprzez wyciągnięcie ręki w lewo bądź w prawo.

          Jeżeli rowerzysta chce skręcić po dojechaniu do skrzyżowania, powinien najpierw się upewnić że jego manewr nikomu nie utrudni ruchu. Kolejną czynnością jest zasygnalizowanie skrętu i dopiero wtedy można zmienić kierunek jazdy. Etapy wykonania manewru są różne w przypadku skręcania w lewo i w prawo. Kolejność czynności zależy od tego czy rowerzysta porusza się jezdnią jednokierunkową czy dwukierunkową. Podczas skręcania w lewo na jezdni jednokierunkowej trzeba najpierw dojechać do jej lewej krawędzi, natomiast na dwukierunkowej - do środka.

          Najczęściej wykonywanym manewrem na drodze jest wymijanie. Polega ono na przejeżdzaniu obok pojazdu lub uczestnika ruchu, który porusza się w przeciwnym kierunku. Czynność ta wymaga zachowania bezpiecznej odległości od nadjeżdzającego pojazdu.

          Zdarza się że kierujący rowerem musi przejechać obok stojących pojazdów lub przeszkód czyli je ominąć. Powinien wówczas przepuścić nadjeżdzających z przeciwka, zasygnalizować konieczność zjazdu i dopiero wtedy rozpocząć omijanie. Po zakończeniu manewru również należy zaznaczyć(wyciągając ręke) zamiar powrotu na zajmowany wcześniej pas. 

          Jeśli rowerzysta zamierza wyprzedzać, czyli przejechać obok uczesnika ruchu poruszającego się w tym samym kierunku musi ustalić, czy z naprzeciwka nic nie nadjeżdza oraz czy pojazd jadący z przodu nie dał sygnału, że będzie wykonywał ten sam manewr. Następnie należy zasygnalizować( wyciągnąć ręke) konieczność zmiany pasa ruchu i rozpocząć wyprzedzanie a po jego zakończeniu - powrócić na swój pas. Wyprzedzanie  jest zabronione na przejściach dla pieszych, skrzyżowaniach i zakrętach  oraz w trakcie wjeżdzania na wzniesienie. 

          Rowerzysta który zamierza zawrócić, czyli zmienić kierunek jazdy, powinien przede wszystkim się upewnić, że nie zabraniają tego znaki. Musi również ocenić, czy zawracanie nie utrudni ruchu innych pojazdów. Jeżeli manewr można wykonać, wystarczy zasygnalizować ( wyciągnąć ręke) zamiar skrętu i sprawnie zawrócić.

           wejdź na :https://sp4technika.jimdofree.com/klasa-4/manewry-na-drodze/

          Zadanie: ćw 2 str.48 i ćw.5 str. 50 kl. i ćw. 7 str. 51

          Przepisz temat, notatkę zrób zadania domowe z  kolejnych lekcji do zeszytu i  prześlij mi na maila: dorota.szczygiel@wp.pl w razie problemów dźwoń :507017668

          25.05.2020 Temat:9 Manewry na drodze - sprawdzian wiadomośći.

          Cele:

          1. Utrwali wiedzę dotyczącą manewrów na drodze.

          Nie można zawracać w tunelu, na moście, na autostradzie i drodze ekspresowej oraz w sytuacji, gdy manewr ten mógłby stanowić zagrożenie dla innych uczestników ruchu.

          Zakaz zawracania obowiązuje od miejsca ustawienia znaku do najbliższego skrzyżowania oraz na tym skrzyzowaniu. 

          Odpowiedz na  pytania dotyczących poprzedniego tematu i wyślij mi na meila dorota.szczygiel@wp.pl, mms lub sms tel. 507017668

          Jak się nazywają wymienione manewry?

          1. Przejeżdżanie obok stojących pojazdów - 

          2. Zmiana kierunku jazdy - 

          3. Przejeżdżanie obok pojazdu, który porusza się w przeciwnym kierunku - 

          4. Zmiana kierunku jazdy na kierunek przeciwny - 

          5. Poruszanie się szybciej niż inne pojazdy jadące w tym samym kierunku -

           

          01.06.2020 Temat:10 Rowerem przez skrzyżowanie. 

           

          Cele:

          1. Pozna ważność znaków i sygnałów drogowych.

          2. Dowie się jakie są rodzaje skrzyżowań.

           

          Osoba która zbliża się do skrzyżowania, musi się zorientować w jaki sposób jest w nim kierowany ruch, jak przebiegają drogi i kto ma w nim pierwszeństwo. Jeżeli na jezdni nie ma znaków ani sygnalizatorów świetlnych pierwszeństwo przysługuje pojazdom nadjeżdzającym z prawej strony. Gdy na drodze są znaki drogowe należy poruszać się zgodnie z przekazywanymi przez nie informacjami. Jeśli natomiast występuje sygnalizacja świetlna, kierujący pojazdem powinien w pierwszej kolejności stosować się właśnie do niej. W wyjątkowych sytuacjach ruch drogowy może regulować wyznaczona do tego osoba, najczęściej policjant. Kiedy stoi na skrzyżowaniu, piesi i kierowcy powinni podporządkować wyłącznie dawanym przez niego znakom. Niezależnie od tego w jaki sposób kierowany jest ruch na skrzyżowaniu, jako pierwsze przejeżdzają przez nie pojazdy uprzywilejowane - karetki pogotowia, straż pożarna, policja które używają sygnału ostrzegawczego. 

           

          Rodzaje skrzyżowań:

          - skrzyżowanie równorzędne,

          - skrzyżowanie z drogą z pierwszeństwem przejazdu,

          - skrzyżowanie o ruchu okrężnym,

          - skrzyżowanie o ruchu kierowanym sygnalizacją świetlną.

           

          Zadanie : Narysuj znaki dotyczące wymienionych wyżej rodzajów skrzyżowań. Zrób zdjęcie i wyślij mi na meila dorota.szczygiel@wp.pl lub mms 507017668

           

          wpisz w przeglądarkę : https://sp4technika.jimdofree.com/klasa-4/skrzyżowania-z-drogą-z-pierwszeństwem

           

          08.06.2020r Temat11: Skrzyżowania.

          Cele: 

          1. Wymieni rodzaje skrzyżowań.

          2. Poćwiczy zasady przejazdu i pierwszeństwa na skrzyżowaniach.

           

          Skrzyżowanie równorzędne - pierwszeństwo mają nadjeżdzający z prawej strony. Jeżeli dwa pojazdy poruszają się w przeciwnym kierunku i jeden z nich skręca w lewo, musi ustąpić pierwszeńastwa temu, który jedzie na wprost. Zasada ta nie dotyczy pojazdów szynowych i uprzywilejowanych. 

          Skrzyżowanie z drogą pierwszeństwa przejazdu kolejność przejazdu regulują znaki. Informują kierującego o tym, że porusza się z drogą z pierwszeństwem, ostrzegają o konieczności ustąpieńia pierwszeństwa bądź zakazują wjazdu na skrzyżowanie bez wcześniejszego zatrzymania się. Dotyczą one również pojazdów szynowych. Jeżeli droga z pierwszeństwem nie jest wytyczona na wprost przez skrzyżowanie, pod znakami mogą znajdować się dodatkowe tabliczki wskazujące na jej przebieg. 

          Skrzyżowanie o ruchu okrężnym (rondo). Przed rondem zazwyczaj umieszczony jest znak ostrzegający o konieczności ustąpienia pierwszeństwa. Pojazd znajdujący się na skrzyżowaniu przejeżdża zatem przed tym, który zamierza na nie wjechać. Jeżeli jednak nie ma znaku ostrzegawczego, na rondzie należy postępować tak, jak na skrzyżowaniach równorzędnych.

          Skrzyżowanie o ruchu kierowanym sygnalizacją świetlną. Na dużych skrzyżowaniach ruchem pojazdów najczęściej kieruje sygnalizacja świetlna. Zielona światło zezwala na jazdę, natomiast czerwone jej zakazuje. Kierujących pojazdami obowiązuje także światło koloru żółtego. Oznacza ono, że za chwilę będzie wyświetlane czerwone światło. Natomiast jednoczesne sygnały czerwony i żółty zapowiadają zmianę świateł na zielone.

          Zadanie: wejdź na :http://flipbook.nowaera.pl/dokumenty/Flipbook/Jak-to-dziala-4/#p=57 i określ pierwszeństwo przejazdu w ćw.2,3,4,5,6 str. 54-57

           

           

          15.06.20r Temat 12: Bezpieczeństwo rowerzysty.

          Cele:

          1. Przyczyny wypadków powodowanych przez rowerzystów. 

          2. Bezpieczne zachowanie podczas jazdy rowerem. 

           

          Do wypadku może dojść na jezdni, chodniku czy drodze rowerowej. Aby rowerzysta miał pewność, że nie stwarza zagrożenia dla siebie i innych powinien przestrzegać przepisów ruchu drogowego, oraz stosować się do znaków. Musi mieć także ograniczone zaufanie zarówno do innych kierowców jak i do pieszych. 

          Osoba kierująca rowerem nie może jechać bez trzymania conajmniej jednej ręki na kierownicy i nóg na pedałach, a także chwytać się innych pojazdów. Nie powinnien przewozić duzych zwierząt lub pakunków, a jeśli nie ukończyła 17 lat nie może również zabierać pasażerów. Nie należy przejeżdzać zbyt blisko pieszych bądź innych pojazdów, korzystać w czasie jazdy z telefonu komórkowego i słuchać muzyki przez słuchawki. 

          Podczas jazdy rowerem miej na sobie kask ochronny, kamizelkę odblaskową.


           Odpowiedz w zeszycie na pytania: 1., str.60, 2., str. 61.
          Zadanie: Narysuj w zeszycie wymienione przedmioty i opisz do czego służą, w czym pomagają rowerzyście: Lampka rowerowa, pompka do roweru, kamizelka odblaskowa, kask rowerowy, odblask, hamulec, przerzutka, dynamo.Zrób zdjęcie i wyślij mi na meila dorota.szczygiel@wp.pl lub mms 507017668. 

           

           

           

          PAMIĘTAJMY!!!  aby przestrzegać higieny i myć dokładnie ręce. Dbajmy o bezpieczeństwo własne
          i innych. Poniższy link przedstawia zasady prawidłowego mycia rąk:

          https://gis.gov.pl/zdrowie/zasady-prawidlowego-mycia-rak/

           

           

          22.06.2020r.Temat: 13 W podróży: piesza wycieczka, nad wodą - bezpieczeństwo.

           

           

          Cele:

          1 . Zapoznanie uczniów z różnorodnością sposobów podróżowania

          2. Kształcenie umiejętności odróżniania i nazywania różnych środków lokomocji.

          3. Zasady bezpiecznego podróżowania środkami komunikacji publcznej.

          4. Zasady obowiązujące na kąpieliskach.

           

                  Aby dojechać do wyznaczonego celu ludzie często korzystają ze srodków komunikacji publicznej - autobusów, pociagów, trawajów, metra itd. Podczas oczekiwania na przystanku podróżni powinni zachowywać bezpieczną odległość od siebie, od krawędzi chodnika a także mieć na sobie maseczki . Wsiadać można wyłącznie do pojazdu który stoi. Wcześniej jednak należy przepuścić wychodzących pasażerów. Jeżeli po opuszczeniu autobusu koniczne jest przejście na drugą stronę ulicy, trzeba wybrać miejsce, z którego dobrze widać drogę. Na dworcach znajdują się rozkłady jazdy, można je także znaleźć w internecie. Dzięki nim można dokładnie zaplanować podróż. 

          Celem wyprawy może być plaża nad morzem , jeziorem.

          Na plażach niestrzeżonych nad bezpieczeństwem kąpiących NIE CZUWAJĄ RATOWNICY. Z tego powodu kąpiel w takich miejscach jest NIEBEZPIECZNA I NIEWSKAZANA.

          Na plażach strzeżonych umieszcza się flagi różnych kolorów, które informują o warunkach pogodowych. Biała flaga oznacza, że kąpiel jest dozwolona natomiast czerwona wyraża bezwzględny ZAKAZ wchodzenia do wody. Nad bezpieczeństwem czuwa tu RATOWNIK.

           

           

           

          Środki transportu, obejrzyj filmik i wymień środki lokomocji, którymi możemy podróżować podczas wakacji: https://www.youtube.com/watch?v=Mss394U8tJg  Najbardziej znane środki transportu.

           Poznajemy pojazdy: https://www.youtube.com/watch?v=TDnOkVpGoQ0

           

           

    • Kontakty

      • Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Mieszka I w Chojnie
      • 91 414 16 91
      • Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Chojnie, ul. Podmurze 4, 74-500 Chojna Poland
    • Logowanie