Ćwiczenia buzi i języka
Witam Was serdecznie.
Przed nami czas odpoczynku. Czas Świąt Bożego Narodzenia i zaraz wyczekiwane ferie zimowe. Pamiętajcie proszę o codziennych ćwiczeniach buzi i języka oraz ćwiczeniach oddechowych, które wspomagają Wam terapię logopedyczną.
Poniżej podsyłam kilka smacznych ćwiczeń logopedycznych JĆwiczenie nr 1
Potrzebne będą:
- płatki śniadaniowe/chrupki kukurydziane/ryżowe
- słomka
- 2 talerzyki
Cele:
- ćwiczenia oddechowe
- wzmocnienie mięśni pierścienia zwierającego gardło
- wzmocnienie mięśni warg i policzków
Opis ćwiczenia:
WARIANT I - Na jeden z talerzyków wsypujemy – płatki śniadaniowe/chrupki kukurydziane/ryżowe. Prosimy dziecko, żeby zasysając słomką produkt, przeniosło go na drugi talerzyk.
WARIANT II Na talerzyk kładziemy płatek śniadaniowy/chrupek kukurydziany/ryżowy. Zadaniem dziecka jest zdmuchnięcie go z talerzyka przy użyciu słomki. Ważne! Przed podanym ćwiczeniem logopedycznym dziecko powinno mieć wydmuchany nos. Słomkę trzymają wargi, a nie zęby!!! Słomka umiejscowiona jest po środku warg.
Ćwiczenie nr 2
Potrzebne będą:
-
- żelki (idealne w kształcie misiów)
- plastikowy talerzyk
Cele:
-
- wzmacnianie mięśni języka (WARIANT I)
- wzmocnienie mięśnia okrężnego warg
- ćwiczenie napinania i rozluźniania czubka języka
Opis ćwiczenia:
WARIANT I:
Rozsyp na talerzyku kilka żelków. Prosimy, żeby dziecko otworzyło buzię, język ułożyło płasko. Kładziemy mu żelka na środku języka, tak żeby „miś” nie spadł. Pomagamy nucić „misiową kołysankę” np.: „aaaaa”, „eeeee”. Gdy „miś zaśnie”, można go w nagrodę zjeść…
Ważne!
Żelek nie powinien spadać z języka.
WARIANT II
Opis ćwiczenia:
Rozsypujemy na talerzyku kilka żelków. Prosimy, żeby dziecko trzymało żelka przed swoimi ustami i na przemian „dawało misiowi całusa” i „łaskotało językiem”
Ważne!
Pamiętajmy, żeby podczas „całowania misia” usta dziecka układały się w dzióbek, a podczas „łaskotania misia” żuchwa pozostawała nieruchoma i „nie ćwiczyła” razem z językiem. Na początku, zanim dziecko dojdzie do wprawy można przytrzymać żuchwę.
Ćwiczenie nr 3
Potrzebne będą:
-
- miód, dżem, krem np. czekoladowy
- drewnianą lub plastikową szpatułkę
- plastikową łyżeczkę
Cele:
-
- ćwiczenia ruchomości czubka języka
- ćwiczenie napinania i rozluźniania czubka języka
Opis ćwiczenia:
Przygotowujemy ulubione „smarowidło” dziecka i smarujemy nim szpatułkę. Prosimy, żeby dziecko otworzyło buzię i czubkiem języka zlizało smakołyk ze szpatułki.
Ważne!
Pamiętajmy, żeby żuchwa pozostawała nieruchoma i „nie ćwiczyła” razem z językiem. Na początku, zanim dziecko dojdzie do wprawy można przytrzymać żuchwę.
Ćwiczenie nr 4
Potrzebne będą:
-
- lody, zamrożony serek
- plastikowy talerzyk
Cele:
-
- ćwiczenia ruchomości czubka języka
- ćwiczenia pionizacji języka
- uwrażliwianie czubka języka i podniebienia twardego
Opis ćwiczenia:
Przygotowujemy ulubiony zimny smakołyk dziecka. Prosimy dziecko, żeby lizało lody czubkiem języka. Następnie „ogrzało” go dotykając nim podniebienia i… już podgrzane lody są gotowe do połknięcia
Ćwiczenie nr 5
Potrzebne będą:
- napój (dobrze by było, żeby był to gęsty przecierowy sok)
- słomka
- kubek
Cele:
- wzmocnienie mięśni pierścienia zwierającego gardło (wariant 1)
- wzmocnienie mięśni warg i policzków
- wydłużenie fazy wydechowej (wariant 2)
Opis ćwiczenia:
WARIANT I
Dziecko pije napój WARIANT II Na talerzyk kładziemy płatek śniadaniowy/chrupek kukurydziany/ryżowy. Zadaniem dziecka jest zdmuchnięcie go z talerzyka przy użyciu słomki. Ważne! Przed podanym ćwiczeniem logopedycznym dziecko powinno mieć wydmuchany nos. Słomkę trzymają wargi, a nie zęby!!! Słomka umiejscowiona jest po środku warg na talerzyk przez słomkę.
WARIANT II
Dziecko robi bąbelki w napoju.
Ważne!
Przed ćwiczeniem dziecko powinno mieć wydmuchany nos. Słomkę trzymają wargi, a nie zęby!!! Słomka umiejscowiona jest po środku warg.
Ćwiczenie nr 6
Potrzebne będą:
- owoce, idealne do tego ćwiczenia będą maliny
- plastikowy talerzyk
Cele:
- ćwiczenia pionizacji języka
Opis ćwiczenia:
Przygotowujemy maliny, które kładziemy na plastikowym talerzyku. Prosimy, żeby dziecko „nadziało” maliny na palce dowolnej ręki, a potem każdą malinę ściągnęło czubkiem języka, zmiażdżyło ją nim o podniebienie i… malina jest gotowa do połknięcia.
Ćwiczenie nr 7
Potrzebne będą
- warzywa i owoce (do wyboru)
- plastikowy talerzyk
Cele:
- ćwiczenia prawidłowego odgryzania i żucia
Opis ćwiczenia:
Do tego ćwiczenia logopedycznego idealne będą marchewki, ogórki, papryka, kalarepa, rzodkiewki, jabłka, kiwi, truskawki i. in. Wspólnie z dzieckiem kroimy owoce, a następnie układamy na talerzyku owocowo-warzywny obrazek. Prosimy, żeby dziecko zjadało po kolei warzywa i owoce odgryzając je przednimi zębami, a gryząc trzonowymi.
Ważne!
Podczas żucia wargi dziecka są domknięte, a żuchwa wykonuje ruchy okrężne.
Wierzymy, że tak opracowane ćwiczenia logopedyczne, tutaj jak i w książce „Smaczne zabawy buzi i języka” zapewnią prawidłowy rozwój mowy u dziecka. To także okazja, aby rodzice wraz ze swoimi malcami poddali się wspólnej, wesołej zabawie przy jedzeniu.
Pozdrawiam i życzę dobrej zabawy