Religia kl.I - III BS
4.11.2020
Temat: Moralność czynów i uczuć ludzkich
cele:
- dowiesz się, czym jest moralność
- poznasz naukę Kościoła dotyczącą moralności czynów i uczuć ludzkich
1.Posłuchaj:
https://www.youtube.com/watch?v=pKqyxGTJY3c
Zapisz do zeszytu notatkę:
1. Moralność czynów ludzkich zależy od:
– wybranego przedmiotu;
– zamierzonego celu, czyli od intencji;
– okoliczności działania.
2. Wybranym przedmiotem jest dobro, do którego wola kieruje się w sposób dobrowolny. Stanowi on materię czynu ludzkiego. Wybrany przedmiot określa moralnie akt woli, o ile rozum uznaje go i ocenia jako zgodny lub racjonalny porządek dobra i zła, poświadczany przez sumienie.
3. Uczucia same w sobie nie są ani dobre, ani złe. Nabierają one wartości moralnej w takiej mierze, w jakiej faktycznie zależą od rozumu i od woli. Uczucia nazywane są dobrowolnymi "albo dlatego, że nakazuje je wola, albo dlatego, że ich nie zabrania" (św. Tomasza z Akwinu). Doskonałość dobra moralnego lub ludzkiego wymaga, by rozum kierował uczuciami (św. Tomasza z Akwinu).
4. Wzniosłe uczucia nie decydują ani o moralności, ani o świętości osób; stanowią niewyczerpany zasób wyobrażeń i odczuć, w których wyraża się życie moralne. Uczucia są moralnie dobre, gdy przyczyniają się do dobrego działania; w przeciwnym razie – są moralnie złe.
5. Doskonałość moralna polega na tym, aby człowieka kierowała do dobra nie tylko wola, lecz także jego dążenie zmysłowe zgodnie ze słowami psalmu: "Moje serce i ciało radośnie wołają do Boga żywego" (Ps 84,3).2. Ułóż krzyżówę z hasłem MORALNOŚĆ
3. Odmów modlitwę „Aniele Boży”
Informację zwrotną odeślij do 5.11.2020r.