• Koło Warcabowe

        •     

           

             Przez wiele lat zajęcia warcabowe odbywały się głównie w ramach zajęć wychowawczych w internacie. Aktualnie Koło Warcabowe jest kołem oficjalnie (niezależnie) działającym. Zajęcia koła odbywają się w wymiarze jednej godziny tygodniowo. Uczęszcza na nie od 5 do 10 warcabistów tworzących dwa zespoły wiekowe: dla szkoły podstawowej - ORLIKI a dla branżowej szkoły (zawodowej) - ORŁY. Podczas pierwszej godziny zajęć młodzi warcabiści szkoleni są w zakresie strategii tej gry, a następnie (druga godzina zajęć) wdrażają nowo poznane zasady taktyki podczas gry turniejowej. Rozgrywki turniejowe są punktowane. Za wygraną rundę zawodnicy otrzymują dwa punkty, za remis po jednym, a przegrana jest bezpunktowa.

          Zdobywane punkty zapisywane są do odpowiednich tabel rankingowych, co pozwala każdemu warcabiście na stałe śledzenie jego postępów w tej grze oraz ocenę szans na wyjazd w reprezentacji Ośrodka na zawody zewnętrzne.

          Aby zobaczyć aktualne postępy naszych Orłów:

          1. Tabelę rankingową - Ligi Mistrzów

          2. Wyniki Orłów z niedawno realizowanych zajęć Koła

          PROSZĘ PRZEWINĄĆ STRONĘ NA DÓŁ!!!

           

          Największe sukcesy naszych warcabistów:

          • Dwa indywidualne tytuły Mistrza Świata! (w kat. kobiet - Anna Grzelak, a w kat. mężczyzn - Jacek Gołuch)

          • Drużynowe Mistrzostwo Świata - Zakopane 2019

          • Dwa indywidualne tytuły Mistrza Europy! (w kat. kobiet - Anna Grzelak, a w kat. mężczyzn - Dawid Hołodczyk) Firlej 2019

          • Drużynowe Mistrzostwo Europy - Anna Grzelak, Jacek Gołuch, Dawid Hołodczyk - Firlej 2019

          • Brązowy medal na Mistrzostwach Europy - Nidzica 2018 - Anna Grzelak

          • Cztery indywidualne tytuły Mistrza Polski! (w kat. kobiet - 2 x Anna Grzelak, a w kat. mężczyzn - Dawid Hołodczyk i Jacek Gołuch) - Warszawa 2018 i 2019

          • dziesiąciokrotne Drużynowe Mistrzostwo Województwa Zachodniopomorskiego (osiem lat z rzędu: 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2017 i 2018), 

          • 12 indywidualnych tytułów Mistrza Województwa Zachodniopomorskiego (siedem lat z rzędu: 2007, 2008, 2009, 2010, 2011- podwójne, 2012 i 2013 - podwójne, 2014) oraz 2017 i 2018, 

          • 11 indywidualnych tytułów Vice Mistrza Województwa Zachodniopomorskiego (2008, 2009, 2010, 2015, 2016, 2017, 2018), 

          • trzykrotnie zdobyty komplet medali na Mistrzostwach Województwa Zachodniopomorskiego w Szczecinie, 

          • IV miejsce w Drużynowych Mistrzostwach Polski w grze aktywnej 2011,

          • dwukrotnie III miejsce w Drużynowych Mistrzostwach Polski w grze błyskawicznej 2010 i 2011, 

          • dwukrotnie zdobyty tytuł Vice Mistrza Polski do lat 16, 

          • tytuł najlepszej polskiej drużyny w grze błyskawicznej na Międzynarodowym Turnieju Warcabowym "Złota Warcaba", 

          • 17 miejsce na Mistrzostwach Świata w Warcabach w Berlinie w 2007 roku w grze błyskawicznej, 

          • 20 miejsce na Mistrzostwach Świata w Warcabach w Berlinie w 2007 roku w grze aktywnej.

          Na uwagę zasługuje fakt, że zdobywcy tych tytułów i trofeów nie są wybrańcami spośród najlepszych zawodników z różnych drużyn największych miast naszego województwa, lecz wywodzą się wszyscy z Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Chojnie, w którym uczą się i rozwijają swoje zainteresowania. Na turniejach warcabowych nasi wychowankowie są z reguły jednymi z najmłodszych zawodników mistrzostw.

          Na zajęciach Koła Warcabowego „ORŁY CHOJNA”, jego uczestnicy z powodzeniem zgłębiają (od podstawowych do bardzo skomplikowanych) strategie gry stosowane w warcabach klasycznych. Efekty edukacji warcabowej rozwijającej logiczne myślenie, planowanie działań, przewidywanie skutków własnych decyzji widać na filmie, który został nagrany kamerą pozyskaną z programu #LaboratoriaPrzyszłości w celu nabycia przez uczniów umiejętności prezentacji swoich osiągnięć – także tych warcabowych. Uczeń klasy 8 SP prezentuje na tym filmie znaną niewielkiej ilości warcabistów, trudną strategię gry końcowej polegającą na złapaniu (max. w 16 ruchach) trzema swoimi damkami, jedną damkę przeciwnika. Zapraszamy do obejrzenia tego filmu - link poniżej.

          Trojkat_Pietrowa.mp4

          JAK TRENUJEMY UMIEJĘTNOŚCI WARCABOWE NA KAŻDYCH ZAJĘCIACH KOŁA WARCABOWEGO?

          1. Na starcie zajęć następuje analiza tego co działo się na poprezdnich zajęciach, analiza wyników Bitwy Umysłów i poziom punktów uzyskany w Lidze Mistrzów (ok. 5-10 minut - realizowane na tablicy interaktywnej)
          2. W kolejnej części zajęć następuje szkolenie z nowych strategii gry lub doskonalenie trudnych już wcześniej poznanych (ok. 20 minut - na tablicy interaktywnej lub symultanicznie - jednocześnie każdy warcabista gra na swojej planszy z trenerem, a on jednocześnie ze wszystkimi - realizacja na planszach turniejowych).
          3. Następny etap zajęć to rozwiązywanie zadań przygotowanych przez trenera. Zadania wyświetlane są na tablicy i bezpośrednio odnoszą się do tego co było w części szkoleniowej. Każdy warcabista zapisuje rozwiązanie na swojej karcie odpowiedzi po czym rozwiązania te są sprawdzane i za każde dobrze rozwiązane zadanie Orlik lub Orzeł otrzymuje 2 punkty do swojej karty. W trakcie sprawdzania na tablicy analizowane są i uzasadniane właściwe rozwiązania tych zadań jako kolejny element szkolenia z punktu nr 2 (powyżej). W rozwiązywanych zadaniach jako polecenie do wykonania widnieje tekst: " Pokonaj czarne wojsko trenera i pokaż najlepszy ruch białych pionów".
          4. Na koniec zajęć przechodzimy do Bitwy Umysłów (na czym ona polega zerknij niżej). 
          5. Punkty z rozwiązanych zadań w części 3 sumowane są z punktami uzyskanymi w Bitwie Umysłów oraz punktami uzyskanymi za stosowanie zasad etyki warcabowej i zachowania podczas zajęć. Całość tych punktów stanowi dorobek każdego warcabisty z danych zajęć Koła i doliczany jest do punktacji w Lidze Mistrzów - to sumaryczny dorobek każdego Orlika i Orła ze wszystkich zajęć w roku szkolnym.

          BITWA UMYSŁÓW - na czym polega?

          Bitwa Umysłów to nic innego jak sprawdzenie siły własnego umysłu warcabisty podczas bezpośrednich rozgrywek z każdym z pozostałych uczestników Koła. 

          Tutaj każdy warcabista = dowódca wojska otrzymuje do swojej dyspozycji 12 żołnierzy = pionów, których musi odpowiednią strategią gry tak poprowadzić przez warcabnicę, aby w efekcie poznanych podczas szkolenia strategii gry, szyków bojowych i kombinacji odnieść zwycięstwo.

          Jeśli zwycięży otrzymuje 2 punkty, jeśli zremisuje otrzymuje 1 punkt, a w przypadku przegranej 0 punktów.

          Poniżej zamieszczono link do albumu, w którym można zobaczyć wybrane z wielu, przykładowe sjlajdy z jednej prezentacji do pojedynczych zajęć Koła Warcabowego.

          Pozostałe slajdy nie zostaną odtajnione ze względu na ochronę stosowanych strategii szkolenia naszych warcabistów!

          Oto link do albumu:

          Prezentacja ze szkolenia Orłów Chojna

          Wszystkie dane przedstawione na niniejszej stronie są objęte ochroną praw autorskich.

          © Copyright by Andrzej Krucewicz

          CELE GŁÓWNE (w tym rewalidacyjne) zajęć Koła Warcabowego – ORŁY CHOJNA:

          • rozwijanie analitycznego myślenia (zauważanie związków przyczynowo - skutkowych i wyciąganie wniosków, bo każdy ruch przeciwnika zmienia warunki do oceny sytuacji),
          • rozwijanie przewidywania i planowania działań - żeby wygrać, musimy myśleć na kilka kroków do przodu,
          • rozwijanie spostrzegawczości – w trakcie gry powinniśmy zauważać mnóstwo sytuacji, które trzeba wykorzystać aby poprowadzić swoje piony do zwycięstwa.
          • rozwijanie wyobraźni i widzenia przestrzennego – stale oceniamy, czy nawet najmniejszy ruch pionkiem poprawi czy osłabi naszą pozycję w grze,
          • rozwijanie samodzielnego podejmowania decyzji i odpowiedzialność za te decyzje – z każdym ruchem podejmujemy własną decyzję i ponosimy za nią odpowiedzialność – cieszymy się z sukcesów i umiemy  poradzić sobie z porażką,
          • stosowanie zasad etyki warcabowej – okazanie szacunku dla przeciwnika przez podanie ręki na początku gry, w przypadku porażki pogratulowanie zwycięstwa,
          • kulturalne zachowanie w trakcie turnieju i przeniesienie tych zachowań na wszystko co nastąpi po nim,
          • warcaby są świetnym środkiem do osiągnięcia celu jakim jest samodzielnie myślący człowiek – potrafiący podejmować własne decyzje nie tylko na warcabnicy, ale i w codziennym życiu.

          AKTUALNOŚCI z KOŁA WARCABOWEGO ORŁY CHOJNA

          LOGO KOŁA ORŁY CHOJNA

    • Kontakty

      • Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Mieszka I w Chojnie
      • 91 414 16 91
      • Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Chojnie, ul. Podmurze 4, 74-500 Chojna Poland
    • Logowanie