Współpraca Polsko-Niemiecka
Bardzo ważnym elementem w życiu Ośrodka jest dla nas współpraca polsko-niemiecka, która rozpoczęła się w 2004r. pomiędzy naszym Ośrodkiem, a Szkołą Wsparcia dla Upośledzonych Umysłowo z Prenzlau.
Pierwszym wspólnym przedsięwzięciem było zgłoszenie projektu do Fundacji Mosty- Głów pt. „Kalendarz 2007” Otrzymaliśmy premię na realizację projektu w wysokości 800 Euro. W kalendarzu miały znaleźć się zdjęcia prac plastycznych zabytków miasta Chojna i Penzlau. Współpraca polegała na tym, że uczniowie Szkoły Wsparcia dla Upośledzonych Umysłowo tworzyli pracę przedstawiające Chojeńskie zbytki, a nasi wychowankowie zabytki miasta Prenzlau. W tym celu zorganizowaliśmy spotkania w Chojnie i Prenzlau, by lepiej poznać architekturę naszych miast. W trakcie realizacji projektu wychowankowie uczestniczyli w warsztatach przygotowawczych w Pałacu w Trebnitz Centrum Edukacyjnym i Domu Spotkań Młodzieży. W trakcie warsztatów wychowankowie mieli możliwość pracować w małych grupach z artystami w zależności od zainteresowań- w równolegle prowadzonych warsztatach: muzycznych, plastycznych, teatralnych i fotograficznych. Sukcesywnie tworzyliśmy prace, organizując spotkania zarówno u nas jak i u naszych partnerów. Odbyły się również zajęcia integracyjne, którego głównym celem było przygotowanie wychowanków do prezentacji końcowej. Realizacja projektu zajęła nam pół roku. Rozstrzygniecie konkursu odbyło się w Pałacu w Trebnitz, gdzie mogliśmy zaprezentować rezultat swojej wspólnej półrocznej pracy-Kalendarz na rok 2007. Zabrakło nam jednego głosu do otrzymania głównej nagrody w postaci 1500 Euro. Podczas wystawy prac dzieci udzielały wywiadu dla wielu stacji radiowych, a prezentacja została pokazana w Uckemark- Life TV. Wydrukowaliśmy 200 sztuk kalendarza w drukarni w Prenzlau. Ustaliliśmy umowną cenę i rozpoczęliśmy sprzedaż. Pieniądze ze sprzedaży chcielibyśmy przeznaczyć na nowe, wspólne przedsięwzięcie przy udziale naszych wychowanków i uczniów zaprzyjaźnionej Placówki.
W ramach współpracy polsko-niemieckiej organizowane są również spotkania wychowanków naszego Ośrodka a Szkoły Wsparcia dla Upośledzonych Umysłowo z Prenzlau, jak również kadry pedagogicznej z obu Placówek:
Rok 2007:
- Spotkanie z okazji Dnia Dziecka w miejscowości Perkun;
- Spotkanie kadry pedagogicznej z województwa zachodniopomorskiego i Niemiec, które miało na celu poznanie sposobów dotyczących pozyskiwania funduszy z U.E na rozwój współpracy polsko-niemieckiej;
- Spotkanie integracyjne kadry pedagogicznej obu szkół mające na celu wymianę poglądów, poznanie specyfiki pracy, zwiedzanie obiektów szkoły i miasta Prenzlau oraz omówienie dalszych działań na nowy rok szkolny.
Rok 2008:
- Eldorado- skanseny z okazji Dnia Dziecka w miejscowości Templin;
- Uczestnictwo w oficjalnym otwarciu wyremontowanego skrzydła budynku szkoły w Prenzlau;
Rok 2009:
- Warsztaty plastyczno-techniczne w naszym Ośrodku - wykonywanie ozdób Świątecznych;
- V edycja konkursu z techniki pt. „Moje ręce mogą więcej” zorganizowany przez naszą Placówkę;
- Impreza z okazji Dnia dziecka – gry i zabawy połączone z konkurencjami sportowymi
Rok 2010:
- Spotkanie z okazji Dnia dziecka w miejscowości Prenzlau w Centrum Sportowym w Neubrandenburgu.
Rok 2011:
- Z okazji 8-mej wystawy objazdowej pod hasłem „TYM JESTEM, TO POTRAFIĘ” wspólnie pracowaliśmy nad projektem, oraz spędziliśmy kilka pięknych dni na terenie Niemiec. Zamieszkaliśmy w Międzynarodowym Domu Młodzieży „Uckerwelle” w Prenzlau. Praca nad projektem składała się z:
-warsztaty kulinarne,
-warsztaty z ceramiki,
-praca w drewnie,
-praca z aparatem fotograficznym (wykonywanie zdjęć i ich obróbka),
-zajęcia w klasztorze Dominikanów, praca w średniowiecznych klimatach,
-historyczny spacer po mieście i wycieczka podregionie Uckermark,
-piknik nad jeziorem (zawody wędkarskie),
WSPÓLNIE WYKONANE PRACE BRAŁY UDZIAŁ W WYSTAWIE OBIAZDOWEJ pt. „TYM JESTEM, TO POTRAFIĘ” NA TERENIE NIEMIEC RÓŻNYCH MIEJSCOWOŚCI W POLSCE.
· VI edycja konkursu z techniki pt. „Moje ręce mogą więcej” zorganizowany przez naszą Placówkę;
Prowadzimy również współpracę polsko-niemiecką ze szkołą „Am Schlosspark” w Schwedt , której porozumienie zostało podpisane 14 października 2009r. Celem współpracy jest integracja dzieci i młodzieży ze szkół specjalnych z terenów przygranicznych. W ramach programu zaplanowano wiele wspólnych przedsięwzięć m.in. zawody sportowe, „pojedynki kulinarne”, warsztaty plastyczno-techniczne, dwujęzyczne zajęcia dydaktyczne.
W ramach współpracy uczestniczyliśmy w:
Rok 2009:
- Spotkaniu w związku z podpisaniem porozumienia o współpracy;
- Warsztatach Wielkanocnych ( gdzie gościliśmy również zaprzyjaźnioną Placówkę z Prezlau). Uczestnicy warsztatów zostali podzieleni na dwie grupy: kulinarną i plastyczną. Ja wraz z moim opiekunem stażu byliśmy koordynatorami zajęć plastyczno-technicznych, gdzie tworzyliśmy różnymi technikami ozdoby świąteczne i dekoracje. Na zajęciach kulinarnych zaś, uczniowie z Niemiec poznawali polskie świąteczne potrawy. Na zakończenie spotkania odbyła się degustacja przygotowanych potraw oraz wystawa wspólnie wykonanych prac;
- Warsztaty Bożonarodzeniowe w ramach projektu „Nauka bez granic” (gościliśmy również zaprzyjaźnioną Placówkę z Prenzlau).
- Spotkaniu integracyjnym w szkole „Am Schlosspark” w Schwedt, którego celem było pokazanie specyfiki szkoły podczas różnego rodzaju zajęć tj. kulinarne, plastyczne, sportowe i muzyczne.
Rok 2010:
- VI Wojewódzki Konkurs z Techniki pt. „Moje ręce mogą więcej” zorganizowany przez naszą Placówkę;
- Zawody sportowe – gra w „Dwa ognie” w Schwedt;
· Zawody sportowe – „Sztafeta świąteczna” z okazji Dnia Sportu w Schwedt;
· Integracyjny konkurs kolęd w Ośrodku;
· Zawody sportowe – skok wzwyż w Schwedt;
· Pojedynek kucharzy – uczniowie;
· Rywalizacja rzemieślników w Schwedt;
· Warsztaty wielkanocne w Chojnie;
· Biegi przełajowe;
· Pojedynek kucharzy – nauczyciele w Chojnie;
· Turniej piłki nożnej w Chojnie.
Tego typu spotkania są okazją do wymiany doświadczeń, dzielenia się posiadanymi umiejętnościami i wiadomościami. Wspólnie spędzony czas ułatwia samodzielne nawiązywanie kontaktów między dziećmi, a także sprzyja przełamywaniu bariery językowej.