• GRAMY ZMYSŁAMI

          01.04.2023

          Uczniowie klas 1-3 PUZ i 1-3 SP biorą udział w Ogólnopolskim projekcie edukacyjnym – „Gramy zmysłami”. W bieżącym roku szkolnym wykonali kolejne, zgodne z harmonogramem  zadania, których celem było wielozmysłowe postrzeganie świata. Do styczniowego zadania, które dotyczyło zmysłu wzroku wykorzystany został Magiczny dywan- nasza nowoczesna i wyjątkowo atrakcyjna pomoc edukacyjna. W zadaniu lutowym- główną rolę odgrywał dotyk, do wykonania tego zadania posłużyła ciecz newtonowska , która składała się z wody, skrobi i barwników i dostarczyła uczniom wielu sensorycznych doznań.  Trzecie, marcowe zadanie, pt. sensoryczne  kodowanie- polegało na ułożeniu figur i kolorów w odpowiednie rubryki. Zaproponowane zadania uczniowie wykonywali z wielkim zaangażowaniem, przyjemnością i zainteresowaniem. Przed nami nowy miesiąc i nowe zadania.

          W.Glubs

          J.L

        • Warsztaty fotograficzne

          31.03.2023

          30.03.2023r  grupy wychowawcze I,II i III uczestniczyły w zajęciach prowadzonych przez fotografa p. Przemysława Kaweńskiego. Tym razem były to zajęcia w plenerze, gdzie wychowankowie wykonywali zdjęcia pod okiem p. Przemka aparatem cyfrowym lustrzanką oraz aparatami w telefonach. Pan Przemek udzielił nam porad i wskazówek jak wykonywać zdjęcia w słoneczne dni, zdjęcia pod słońce. Wychowankowie dobierali się w pary i na zmianę wykonywali sobie zdjęcia portretowe tak aby były widoczne promienie słoneczne. Następnym etapem zajęć było wykonanie fotografii z odbiciem lustrzanym, wychowankom posłużyła do tego m.in kałuża, dzięki której stworzyli piękne zdjęcia. Uczestnicy spotkania rozwijali swoją pasję pod okiem doświadczonego instruktora, nabywając kolejne doświadczenia w dziedzinie fotografii. Bardzo dziękujemy p. Przemkowi za poświęcony czas.

          Organizatorzy spotkania: B. Zduńczyk, M. Pluskot, D. Atłas

          B.Z

        • Zajęcia w Bibliotece Miejskiej

          31.03.2023

          Dnia 29.03.2023r wychowankowie gr I i II wzięli udział w zajęciach w Bibliotece Miejskiej w Chojnie. Zajęcia miały na celu poznanie książki obrazkowej. Dzieci z chęcią poznawały opowieści poprzez grafikę, każdy interpretował je w inny sposób. Najmłodsi  wychowankowie korzystali także z możliwości zabawy w kąciku czytelniczym. Pani Bibliotekarce serdecznie dziękujemy, z chęcią wrócimy ponownie.

          Opiekunowie: M. Pluskot, J. Kielar

          B.Z

        • Wyjazd do Centrum Wodnego Laguna

          23.03.2023

          16 marca 2023 r. uczniowie oddziału klasowego II-III Szkoły Podstawowej pojechali do  Centrum Wodnego  „Laguna” w Gryfinie pod    opieką swojej wychowawczyni p. Doroty Wiatrowskiej. Celem wyjazdu było kształtowanie nawyków prozdrowotnych, rozwijanie sprawności fizycznej, zapoznanie uczniów z podstawowymi umiejętnościami poruszania się w wodzie, rozwijanie społecznych zachowań oraz samodzielności w czasie pobytu  na basenie. Podczas 2 godzinnego pobytu w centrum wodnym uczniowie skorzystali z basenu z falą, ze zjeżdżalni wodnych, jacuzzi, basenu z dziką rzeką oraz z kąpieli     w solance. Wszyscy zgodnie twierdzili, że było fantastycznie i czekają na kolejny wyjazd.

          J.L

        • Mistrz Kaligrafii 2023

          23.03.2023

          W marcu br. w naszym ośrodku odbył się konkurs „MISTRZ KALIGRAFII 2023", którego celem było zachęcenie uczniów do pięknego pisania i estetycznego prowadzenia zeszytów. Spośród zgłoszonych zeszytów wyłoniony został ten najładniejszy, ale przyznano również wyróżnienia. I tak:

          MISTRZEM KALIGRAFII została MARIA WALCZAK – klasa VII SP.

          Wyróżnienia otrzymali:

          - Patrycja Kuder  klasa I BS I Stopnia,                

          - Michał Czarnota  klasa  III  SPP,

          - Maciej Wizjan  – klasa III SP,

          Zwyciężczyni konkursu otrzymała dyplom i nagrodę rzeczową, a wyróżnieni i pozostali uczestnicy słodkie upominki.

          Wszystkim gratulujemy i zachęcamy do pięknego pisania, bo…… każdy może zostać Mistrzem Kaligrafii.

          Organizatorkami konkursu były panie:  Dorota Wiatrowska, Edyta Roszkowska-Kożuszek, Beata Doroszko 

          J.L

        • Mistrz ortografii 2023

          23.03.2023

          W marcu br. w naszej szkole odbyła się kolejna edycja konkursu ortograficznego - „MISTRZ ORTOGRAFII 2023”. Celem konkursu było rozwijanie przez uczniów wrażliwości ortograficznej, utrwalanie znajomości zasad  poprawnej pisowni, doskonalenie umiejętności ortograficznych oraz wdrażanie do dbałości o poprawność zapisów trudnych wyrazów. W ramach konkursu uczniowie  wypełniali tekst z lukami (inny dla każdego etapu edukacyjnego). Po sprawdzeniu prac przez organizatorów konkursu okazało się, że                    

          MISTRZAMI ORTOGRAFII 2023 zostali:
          ANDŻELIKA SEREMAK – w kategorii klas I-III BS I STOPNIA,
          MARIA WALCZAK – w kategorii klas IV-VIII SP,
          W kategorii klas I-III SP dyplom za udział w konkursie otrzymał 
          OSKAR POŻYCZKA
          Zwycięzcy otrzymali nagrody oraz pamiątkowe dyplomy.

          SERDECZNIE GRATULUJEMY!

          Organizatorami konkursu byli: p. D. Wiatrowska i p. R. Dudek

          J.L

        • KONKURS FOTOGRAFICZNY „ZABYTKI W NASZYM REGIONIE. MOJA MAŁA OJCZYZNA”

          23.03.2023

          22.03.2023r. został rozstrzygnięty konkurs fotograficzny  „ZABYTKI W NASZYM REGIONIE. MOJA MAŁA OJCZYZNA”. Celem konkursu było zainteresowanie młodzieży zabytkową architekturą naszego regionu oraz rozwijanie pasji do fotografii. Udział w konkursie wzięło 18 osób, które nadesłały 47 zdjęć. Uroczystość odbyła się w Bibliotece Miejskiej w Chojnie, gdzie Pan Dyrektor Edward Piotrowski wręczył nagrody laureatom oraz uczestnikom konkursu. Wielkim zaszczytem dla nas była współpraca z profesjonalnymi fotografami, którzy dokonali oceny prac konkursowych a także ufundowali nagrody dla zwycięzców. Serdecznie dziękujemy dla p. Andrzeja Stelmacha, p. Pawła Woźnickiego,  p. Pawła Sroki, p. Przemysława Kaweńskiego, p Dagmary Porazińskiej, studio „Recfilm” oraz p. Klaudii Błęckiej.

          LAUREACI KONKURSU

          Szkoła Podstawowa Klasy 6-8

          Miejsce I  Izabela Cwenar

          Miejsce II Damian Starzyk

          Miejsce III Sylwia Portuś

          Szkoła Ponadpodstawowa

          Miejsce I  Weronika Cysewska

          Miejsce II Nikola Truong

          Miejsce III Kamil Pitura

          Pozostali uczestnicy konkursu: Julia Mazur, Izabela Cwenar, Zofia Maciążek, Karina Sobczyńska, Dawid Jakubiec, Eryk Czerniakowski, Wiktoria Iłło, Oliwia Gutowska, Andżelika Seremak, Dominika Ostrowska, Patryk Dereń

          Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie i zachęcamy do dalszego rozwijania swojej pasji.

          Organizatorzy: B. Zduńczyk, M. Zagajewska, M. Pluskot, J. Mazur, D. Iskra, B. Pasek - Macyszyn

          B.Z

           

          Zdjęcia z uroczystości wręczenia nagród:

          https://soswchojna.edupage.org/?#photos:album:837

          Zdjęcia laureatów konkursu:

          https://soswchojna.edupage.org/?#photos:album:838

          Zdjęcia pozostałych uczestników:

          https://soswchojna.edupage.org/?#photos:album:839

        • Powitanie wiosny

          22.03.2023

          Wiosna to najpiękniejsza pora roku, dlatego Pierwszy Dzień Wiosny jest bardzo radosny i wyczekiwany przez wszystkie dzieci. 

          21 marca 2023 r.  uczniowie oddziałów klasowych I-III SP i I-III PUZ wraz z wychowawczyniami p. Dorotą Wiatrowską i p. Wiolettą Glubs zgodnie  z tradycją pożegnały zimę i powitały upragnioną wiosnę. Wcześniej w klasach uczniowie wykonali ekologiczne Marzanny. Marzanny wraz z dziećmi wyruszyły ze szkoły do parku szkolnego, gdzie dzieci donośnymi okrzykami „Marzanno, Marzanno Ty zimowa panno, Ciebie pożegnamy, wiosnę powitamy” pożegnały zimę.


          J.L

        • Logopedyczna gra planszowa

          21.03.2023

          W ramach Europejskiego Dnia Logopedy, który przypada w marcu zorganizowałam wzorem lat ubiegłych konkurs na Logopedyczną grę planszową.

          Również w tym roku uczniowie wykazali się pomysłowością w przygotowaniu gier logopedycznych. Po raz pierwszy w tym roku otrzymałam grę, w której uczestnicy wykonują ćwiczenia aparatu artykulacyjnego.

          I miejsce zajęła Sandra Starzyk, II miejsce - Emilia Starzyk, III miejsce - Patrycja Kowalska.  Laureaci konkursu otrzymali dyplomy i nagrody. Wszyscy autorzy konkursu otrzymali słodki upominek.

          Dziękuję wszystkim uczestnikom i z niecierpliwością czekam na kolejne gry w następnych latach.

          Logopeda
          Daniela Iskra

      • Światowy Dzień Zespołu Dawna
        • Światowy Dzień Zespołu Dawna

          21.03.2023

          Większość osób kojarzy dzień 21 marca z pierwszym dniem wiosny, jednak my pamiętamy, że jest to również Światowy Dzień Zespołu Downa, zwany także Dniem Kolorowej Skarpetki. Data nie jest przypadkowa. Nawiązuje bowiem do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów.

          Symbolem Zespołu Downa są kolorowe skarpetki będące synonimem niedopasowania społecznego i genotypowego z jakim borykają się osoby z zespołem

          Uzniowie z oddziałów klasowych dla osób z niepełnosprawnoscią intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym również świętowali święto swoich kolegów i koleżanek, poprzez nałożenie kolorowych skarpetek jak również różnego rodzaju gry i zabawy skarpetkowe.

          Niech ten dzień, i każdy następny, będzie radosny, a życie osób z zespołem Downa, szczęśliwe i kolorowe.

           

        • Marsz Nordic Walking

          15.03.2023

            W czasie rekolekcji wychowawcy p. D. Atłas, p. J. Kłapouch oraz p. J. Kielar wraz z wychowankami internatu, w ramach programu „Trzymaj Formę” dwukrotnie wybrali się na 4 kilometrowy marsz Nordic Walking. Każdy wymarsz dzieci poprzedzała rozgrzewka oraz instruktaż techniki marszu. Wychowankowie bardzo chętnie brali udział w takiej formie spędzania wolnego czasu. Planujemy na stałe wprowadzić marsze Nordic Walking, aby „Trzymać Formę”

          b.z

        • Kronika Rekolekcji Wielkopostnych 2023

          15.03.2023

          W dniach 13.03.2023 – 15.03.2023r. społeczność naszego Ośrodka uczestniczyła w rekolekcjach wielkopostnych zorganizowanych przez parafię św. Trójcy w Chojnie.

          Uczniowie wraz z nauczycielami uczestniczyli w naukach rekolekcyjnych, nabożeństwie Drogi Krzyżowej oraz Mszy Świętej. Myślą przewodnią tegorocznego spotkania było 7 grzechów głównych. Dużym zainteresowaniem cieszyły się spotkania z ewangelizatorem Romciem Tomciem, który  dzielił się z nami swoją biblijną i muzyczną twórczością. W czasie spotkań wykorzystaliśmy sprzęt nagłaśniający i mikrofon z #LaboratoriaPrzyszłości.

          Był to również bardzo aktywny i twórczy czas spędzony na różnorodnych warsztatach, projektach i zajęciach sportowych. Uczniowie integrowali się, rozwijali swoje talenty oraz sprawdzali swoje możliwości, uczestnicząc w następujących zajęciach :

          - Konkurs plastyczny „Kartka wielkanocna”

          - Projekt „Bieg po zdrowie"

          Ogólnopolski program profilaktyczny „Podstępne WZW”

          - Warsztaty Rękodzielnicze

          - Warsztaty Palma Wielkanocna

          - Warsztaty „Historia w kolorach”

          - DAMPION-turniej gier logicznych

          - Spotkanie z filmem

          - Piłka nożna na Orliku

          - Warsztaty „Ratujemy i uczymy ratować”

          - Projekt „Znamię- znam je”

          - Warsztaty kulinarne

          - Gry planszowe

          - Warsztaty plastyczne – wiosenne pejzaże

          - Program profilaktyczny "Higiena naszą tarczą"

          Ogólnopolski Program Edukacyjny „Gramy zmysłami”

          - Gry planszowe

          W czasie warsztatów Palma wielkanocna i rękodzielniczych wykorzystaliśmy pistolety do kleju na gorąco z #LaboratoriaPrzyszłości.

          Dziękuję wszystkim za wspólnie spędzony czas, zaangażowanie i  miłą atmosferę.

          J. Lipińska

        • Jak kształtować dobrostan psychiczny

          14.03.2023

           

          Dobrostan psychiczny to czerpanie radości, zadowolenia i satysfakcji. To wiara w sens życia. Podczas spotkania z Panią Magdą dowiedzieliśmy się w jaki sposób możemy samodzielnie budować swój własny dobrostan psychiczny. Nasza codzienna aktywność; zaangażowanie w sporcie, pasje, co robimy, z czego czerpiemy radość i satysfakcję wpływają na nasze samopoczucie. Wychowankowie grupy 3 z przyjemnością i zaangażowaniem wykonywali ćwiczenia i zadania, które skutecznie wpłynęły na nasz dobrostan psychiczny i wywołały wiele radości.                                                                                                                                   AKryw

        • TURNIEJ GIER LOGICZNYCH

          12.03.2023

          Informacja o realizacji turnieju Dampion.

          DAMPION to turniej gier logicznych składający się z trzech gier:

          WARCABY + SKOCZKI + OWCA i WILKI

          Zapraszam do udziału w Turnieju!!! – liczba miejsc ograniczona

          Organizator Turnieju: Andrzej Krucewicz

          Admin

        • GÓRA GROSZA 2023

          10.03.2023

          Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Radzicach Dużych - Akcja " Góra  Grosza"

          Jak co roku Samorząd Uczniowski naszego Ośrodka zorganizował zbiórkę monet na rzecz Fundacji „Nasz Dom”. Przez okres 3 miesięcy każda klasa zbierała pieniądze włączając się do XXIII ogólnopolskiej Edycji Akcji „Góra Grosza”.

          Celem akcji jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie i dofinansowanie rodzinnych domów dziecka. Jeden grosz znaczy niewiele, ale potężna góra grosza może przyczynić się do poprawy losu dzieci, które z różnych przyczyn żyją poza domem rodzinnym.

          W tym roku udało nam się przekazać 353zł i 55 groszy do Towarzystwa Nasz Dom.

          Przedstawiamy wyniki zbiórki w poszczególnych klasach, gratulujemy wrażliwości, ofiarności i hojności.

          KL. I-II SPP

          Aurelia Smolarek – 146,14zł

          Michał Czarnota – 10 zł

          KL. III BS – 32,29ZŁ

          KL. IV-VI SP – 32,02zł

          Kl. I-III PUZ – 30,96zł

          KL. IV-VI PUZ – 29,68zł

          KL. VII- VIII SP – 26,94zł

          KL. II-III SP – 21,01 zł

          KL. I-II BS – 13,61 zł

          KL. III SPP – 10,90zł

           

          GÓRA GROSZA » Szkoła Podstawowa nr 144 w KrakowieGRATULUJEMY!!!

          J.L

        • Rekolekcje wielkopostne

          08.03.2023

          W dniach 13.03.-15.03.2023 r. społeczność naszego Ośrodka będzie uczestniczyć  w rekolekcjach wielkopostnych. W tym roku nauki rekolekcyjne będą przebiegały pod hasłem 7 grzegów głównych, a poprowadzi je świecki ewangelizator Romuald Kempiński, pisarz o pseudonimie Romcio Tomcio. W ciągu trzech dni będziemy uczestniczyć w nabożeństwach w kościele św. Trójcy, w naukach z rekolekcjonistą w szkole oraz w różnorodnych warsztatach i projektach przygotowanych przez nauczycieli w szkole.

          Zapraszam do owocnego przeżycia i wykorzystania tego czasu.

          J.Lipińska

        • Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Pamiętamy

          02.03.2023

          ​​​​​​​​​​​​

          ​​​​

          1 Marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Pamiętamy. Został ustanowiony przez Sejm RP w 2011 roku dla upamiętnienia żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego. Wierni tradycji naszej szkoły pamiętamy o bohaterach, którzy po II wojnie światowej odważnie przeciwstawili się narzuconej Polsce siłą władzy komunistów. W czasie zajęć koła historycznego poznaliśmy losy Witolda Pileckiego, Danuty Siedzikówny - pseudonim „Inka”, Eugeniusza Szczygłowskiego- pseudonim „Ryś” – mieszkańca Myśliborza. Pan Eugeniusz w dniu 9 września 1945 roku wraz z innymi żołnierzami antykomunistycznego podziemia wziął udział w akcji oswobodzenia więźniów politycznych i żołnierzy Armii Krajowej z więzienia w Radomiu, Czterema wojskowymi samochodami staranowali bramę więzienia, zaskoczonym strażnikom odebrali klucze do cel. Uwolniono z radomskiego więzienia około 300 więźniów. W akcji, która  trwała około pół godziny, zginęło kilku żołnierzy Armii Krajowej. 

                                                                                                                                         AKryw.

        • Zabawa karnawałowo – walentynkowa

          26.02.2023

          8 lutego w naszym Ośrodku  odbyła się zabawa karnawałowo- walentynkowa. Zabawa rozpoczęła się powitaniem wszystkich uczestników przez organizatorów zabawy i przybliżeniem tradycji walentynkowych. We wspólnej zabawie uczestniczyli rodzice naszych uczniów, nauczyciele i wychowawcy grup. Tradycją imprezy jest poczta walentynkowa, w czasie zabawy wręczane były kolorowe kartki z życzeniami, które wywołały wiele radości i uśmiechu na twarzach naszych uczniów. Atrakcją wieczoru był ,, Taniec przebierańców” z udziałem uczniów i nauczycieli, który porwał wszystkich w rytm ulubionej muzyki do tańca. Ciekawe stroje karnawałowe i aktywność na parkiecie zostały nagrodzone dyplomami i słodkimi nagrodami. Wybrano również króla i królową balu. Odbyło się  kilka konkurencji i zabaw grupowych. były również wróżby walentynkowe, które wszystkich integrowały i sprawiły, że ten wieczór był wyjątkowy. Niespodzianką wieczoru był taniec ,, Zumby” poprowadzonej przez profesjonalną instruktorkę, która zaprosiła wszystkich na parkiet. Był to czas intensywnej aktywności fizycznej połączonej z dobrą zabawą,. Chłopcy z gr. III przygotowali dla wszystkich  upominki w kształcie serduszek.  Zabawa integrowała całą społeczność Ośrodka i zakończyła się w miłej i przyjaznej atmosferze.

          Organizatorzy zabawy: B. Młynarczyk, J. Kielar, B. Zduńczyk, J. Mazur, M. Pluskot,  J. Kłapouch, D. Atłas, A. Kałużna, M, Ignar, J. Kożuszek-Stasiak, J. Lipińska,   I. Czajkowska.

          B.Z

      • DZIEŃ PUZZLI
        • DZIEŃ PUZZLI

          12.02.2023

          Dnia 10.02.2023 r. odbyły się w naszej szkole Warsztaty jak się uczyć? w ramach Dnia puzzli. 

          Uczniowie układali puzzle różnej wielkości. W ciągu całego dnia uczniowie ułożyli ponad 6tys puzzli. Najwięcej ułożyła Ania Narkiewicz z klasy 3 SP, która ułożyła w sumie 360 elementów puzzli. 

          Wszyscy uczniowie biorący udział w warsztatach zostali nagrodzeni słodkim podarunkiem.

          Organizatorami warsztatów były:

          M. Zagajewska, B. Pasek-Macyszyn, D. Iskra, M. Wiercimaga-Ożarowska

    • Kontakty

      • Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Mieszka I w Chojnie
      • 91 414 16 91
      • Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Chojnie, ul. Podmurze 4, 74-500 Chojna Poland
    • Logowanie