• KLUB MĄDREJ GŁOWY

• Zajęcia „Klubu Mądrej Głowy” umożliwiają uczniom poszerzanie wiadomości z różnych dziedzin, rozwijają pamięć, wyobraźnię, logiczne myślenie, spostrzegawczość, uczą pracy w zespole. Założeniem „Klubu Mądrej Głowy” jest rozwijanie zainteresowań dzieci poprzez gromadzenie ciekawostek na dany temat, dzielenie się nimi, wymianę spostrzeżeń i uwag. Na zajęciach dominują metody aktywne. Uczniowie posługują się mapami, atlasami, globusem, materiałami przygotowanymi z internetu, encyklopediami. Praca dziecka polega na działaniu, doświadczaniu oraz gromadzeniu informacji z różnych dziedzin. Stosowanie zróżnicowanych środków dydaktycznych pozwala rozbudzić w dzieciach aktywność poznawczą.

„Ważne jest, by nigdy nie przestać pytać”

Plan pracy 2016/2017

Wrzesień : KOSMOS

* Poszukujemy odpowiedzi na ciekawe pytania np.: jak i kiedy powstał wszechświat?, co to są galaktyki. Poznajemy gwiazdy.

* Gromadzimy ciekawostki na temat planet Układu Słonecznego

Październik : ERA DINOZAURÓW

* Poznajemy rodzaje i nazwy dinozaurów – warunki w jakich żyły, sposoby ich poruszania się, odżywiania. Próbujemy znaleźć odpowiedź na pytanie :”Dlaczego dinozaury wyginęły?”

Listopad: ZIEMIA

* Poznajemy kontynenty, porównujemy ich wielkość, klimat, ukształtowanie terenu.

* Państwa w różnych częściach świata; największe miasta, ludność, warunki życia.

*Europa – kontynent na którym żyjemy.

*Oceany i morza.

Grudzień : CZŁOWIEK

* Co kryje się we wnętrzu człowieka? Budowa organizmu człowieka.

* Jakimi zmysłami posługuje się człowiek?

* Najbardziej i najmniej zaludnione miejsca na świecie; liczba ludności świata, Europy, Polski.

Rasy ludzi. Prawa człowieka

Styczeń : WODA

* Co to jest woda? Budowa cząsteczkowa wody.

* Porównanie różnych cieczy. Gdzie występuje woda? Różne stany wody-parowanie, skraplanie. Stany skupienia wody-gazowy, ciekły, stały. Czy woda zawsze zamarza? Topnienie lodu. Obieg wody w przyrodzie.

* Czy woda ma smak? Co rozpuszcza się w wodzie? Właściwości fizyczne wody, kohezja, refleksja całkowita. Inne właściwości wody. Napięcie powierzchniowe. Zastosowanie wody.

* Nietypowe zastosowania wody.  Czy łatwo malować na wodzie? Czy śnieg jest biały? Czy można odzyskać rozpuszczony cukier? Jak nurkować, aby nie zmoczyć się? Czy woda złamie łyżeczkę? Czy szklanka może być spragniona? Czy woda zawsze wyleje się ze szklanki? Jak ryby oddychają w wodzie?

Luty : POWIETRZE

* Badanie ruchu powietrza, dlaczego wieje wiatr? Czym jest wiatr? Jak działa wachlarz, a jak wentylator? „Zapach” powietrza.

* Dlaczego różne rzeczy latają w powietrzu? Różne gazy w powietrzu. Co to jest tlen? Dlaczego banki mydlane są okrągłe?

* Czy przedziurawiony balon zawsze pęka? Jak złapać dwutlenek węgla? Co wywiera większe ciśnienie – zimne czy gorące powietrze?

Marzec: ZWIERZĘTA

* Zwierzęta lądowe – warunki życia, odżywianie rozmnażanie, długość życia, przystosowanie do środowiska.

* Zwierzęta wodne – poznajemy mieszkańców rzek, jezior, mórz i oceanów.

* Ptaki – szukamy odpowiedzi na trudne pytania:

Jak ptaki są przystosowane do lotu?

Czy ptaki męczą się w locie?

Ile piór ma ptak?

Jak koliber zawisa w powietrzu?

Jak ptaki radzą sobie bez zębów?

Czy sowy naprawdę są mądre?

Dlaczego śpiący ptak nie spada z gałęzi?  itp.

Kwiecień : ROŚLINY

* Glony i grzyby – gromadzimy ciekawostki.

* Życie rośliny od nasienia do... – zakładamy własną hodowlę np. fasoli.

* Poznajemy różnorodne rośliny ogrodowe i dzikorosnące.

* Wśród drzew – najciekawsze drzewa świata. Uczymy się obliczać wiek drzewa.

Maj: DOŚWIADCZENIA

- ekperyment z wulkanem

- mrożone zabawki

- waga

- grające szklanki

Czerwiec : GRY I ŁAMIGŁÓWKI

* Poznajemy zasady gry w szachy, warcaby i gry planszowe.

Wybieramy mistrzów.

* Rozwiązujemy krzyżówki, rebusy i zagadki.

* Układamy własne łamigłówki.