Nawigacja

Współpraca polsko-niemiecka

    Nasz Ośrodek współpracuje z dwiema placówkami z Niemiec. W czerwcu 2006 roku w naszym Ośrodku została podpisana umowa o nawiązaniu współpracy ze Szkołą Wsparcia dla Upośledzonych Umysłowo w Prenzlau. Od dnia 27.09.2012 roku Szkoła ta zmieniła nazwę na Lebensschule Uckermark. Natomiast 14 października 2009 r., uczestniczyliśmy w uroczystości podpisania umowy o współpracy naszej placówki ze szkołą specjalną „Am Schloβpark” w Schwedt w ramach projektu „Nauka bez granic”. Celem projektu „Nauka bez granic” jest integracja dzieci i młodzieży ze szkół specjalnych z terenów przygranicznych. W ramach programu zaplanowano wiele wspólnych przedsięwzięć m.in. zawody sportowe, „pojedynki” kulinarne, warsztaty plastyczno-techniczne, zajęcia muzyczne, dwujęzyczne zajęcia dydaktyczne.

Pierwszym wspólnym przedsięwzięciem było zgłoszenie projektu do Fundacji Mosty – Głów pt. ,, Kalendarz 2007”Otrzymaliśmy premię na realizację projektu w wysokości 800 euro. W kalendarzu miały znaleźć się zdjęcia prac plastycznych zabytków miasta Chojny i Prenzlau. Współpraca polegała na tym, że podopieczni Szkoły z Prenzlau tworzyli prace przedstawiające Chojeńskie zabytki, a nasi wychowankowie tworzyli zabytki miasta Prenzlau. W tym celu zorganizowaliśmy spotkania w Chojnie i w Prenzlau, aby lepiej poznać architekturę naszych miast. W trakcie realizacji projektu wychowankowie uczestniczyli w warsztatach przygotowawczych w Pałacu w Trebnitz – Centrum Edukacyjnym i Domu Spotkań Młodzieży. W trakcie warsztatów wychowankowie mieli możliwość pracować w małych grupach muzycznych, plastycznych, teatralnych i fotograficznych. Sukcesywnie tworzyliśmy prace wykonywane różnorodną techniką, organizując spotkania zarówno u nas, jak i u naszych partnerów. Realizacja projektu zajęła nam pół roku. Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się w Pałacu w Trebnitz, gdzie mogliśmy zaprezentować rezultat wspólnej półrocznej pracy – Kalendarz na rok 2007. Zabrakło nam nam jednego głosu do otrzymania głównej nagrody w postaci 1500 Euro. Podczas wystawy prac dzieci udzielały wywiadu dla wielu stacji radiowych , a prezentacja została pokazana w Uckermark – Life TV. Wydrukowaliśmy 200 sztuk kalendarza w drukarni w Prenzlau. Ustaliliśmy umowną cenę i rozpoczęliśmy sprzedaż. Pieniądze ze sprzedaży przeznaczymy na nowe, wspólne przedsięwzięcie przy udziale naszych wychowanków i podopiecznych z zaprzyjaźnionej placówki.

W ramach współpracy polsko-niemieckiej organizowane były spotkania wychowanków naszego Ośrodka z podopiecznymi Lebensschule Uckermark w Prenzlau, jak również kadry pedagogicznej z obu placówek. W 2007 roku w Prenzlau odbyło się spotkanie integracyjne kadry pedagogicznej obu szkół mające na celu wymianę poglądów, poznanie specyfiki pracy, zwiedzanie obiektów szkoły i miasta Prenzlau oraz omówienie wspólnych działań na nowy rok szkolny.

Co roku w naszej placówce odbywają się polsko-niemieckie warsztaty świąteczne Bożonarodzeniowe i Wielkanocne. Podczas warsztatów zaproszeni goście mają okazję poznać tradycje związane ze świętami Bożego Narodzenia i Wielkanocy. Na zajęciach kulinarnych, uczniowie z Niemiec poznają polskie świąteczne potrawy, które przygotowują wspólnie z uczniami z Ośrodka. Mają także okazję poznać nowe i tradycyjne techniki wykonywania świątecznych ozdób i dekoracji, które w większości są dla nich dużym zaskoczeniem i miłą niespodzianką. Na zakończenie spotkań odbywa się degustacja przygotowanych potraw, wystawa wspólnie wykonanych prac oraz grupowe zdjęcia.  Największe wrażenie na uczestnikach warsztatów i ich opiekunach robi bardzo przyjazna i życzliwa atmosfera. Każdy z uczestników spotkania otrzymuje od nas świąteczny upominek. Uczniowie z Niemiec są również uczestnikami cyklicznych zajęć odbywających się w Ośrodku - konkursu z techniki pt. ,, Moje ręce mogą więcej”, turnieju zabaw pt. ,, Żyjmy zdrowo i wesoło”, podczas których uczniowie dzielą się swoimi umiejętnościami i doświadczeniem, integrują się ze sobą, nawiązują nowe kontakty.

Uczniowie Ośrodka uczestniczą w obchodach Dnia Dziecka zorganizowanych przez zaprzyjaźnioną szkołę w Prenzlau. W 2007 roku dzień ten spędzili w miejscowości Perkun zwiedzając skanseny, poznali w ten sposób zwyczaje i obyczaje ludzi żyjących dawniej.  W 2008 roku Dzień Dziecka świętowali w Templin w ,,Eldorado” , w który przeżyli niezapomniane chwile w prawdziwym kowbojskim miasteczku. W 2010 roku Dzień Dziecka nasi uczniowie obchodzili na sportowo w Centrum Sportowym w Neubrandenburgu. Uczniowie naszej placówki co roku biorą udział w turniejach tenisa stołowego i rozgrywkach w piłkę nożną odbywających się w szkole w Prenzlau.

W maju 2010r. uczniowie i nauczyciele naszego Ośrodka wzięli udział we wspólnych zajęciach w szkole w Schwedt w ramach „Dni otwartych” zorganizowanych przez tę placówkę. Mieliśmy możliwość zapoznać się z bazą tej szkoły oraz z metodami i formami pracy na lekcjach. Uczniowie Ośrodka uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez nauczycieli tej placówki.

W roku szkolnym 2010/2011 wzięliśmy udział w pracy nad projektem ,, Tym jestem to potrafię”. Wspólnie z uczniami ze szkoły w Prenzlau, Gryfic i Szczecina pracowaliśmy nad projektem oraz spędziliśmy kilka pięknych dni. Mieszkaliśmy w Międzynarodowym Domu Młodzieży ,, Uckerweue” w Prenzlau. Praca nad projektem to warsztaty kulinarne, wyroby ceramiczne, prace w drewnie, fotografia oraz zajęcia w klasztorze ,,Dominikanów”. Dużą atrakcją dla wszystkich było zwiedzanie ciekawych zabytków, wycieczka po regionie Uckermark i pojezierzu Uckersee. Był również piknik nad pięknym jeziorem, gdzie zorganizowane były zawody rybackie. W ostatnim Dniu naszego pobytu dokonaliśmy prezentacji i oceny pracy nad projektem . Wykonane prace wzięły udział w wystawie objazdowej pod hasłem: ,, Tym jestem to potrafię” po terenie Niemiec i po różnych miejscowościach w Polsce.

Świadectwem potwierdzenia współpracy polsko-niemieckiej są wytwory prac uczniów oraz tablica ze zdjęciami opisującymi wspólne wydarzenia  zamieszczona w budynku internatu Ośrodka.

ROK SZKOLNY 2017/2018

 

HARMONOGRAM WSPÓŁPRACY

POLSKO-NIEMIECKIEJ MIĘDZY SZKOŁAMI

LEBENSSCHULE UCKERMARK W PRENZLAU A SPECJALNYM

 OŚRODKIEM SZKOLNO-WYCHOWAWCZYM W CHOJNIE

w roku szkolnym 2017/2018

 

 1.  Udział w projekcie wystawy objazdowej pod hasłem:,, To  jestem ja, to potrafię’’  pt.:  ,,Różnorodność jest wspaniała” trwającej od 20.09.2017r. do 08.12.2017r.

   

 1.  15.09.2017r. – wywiezienie prac plastycznych na wystawę do Prenzlau.

 

 1.  25.09.2017r.- spotkanie organizacyjne w sprawie harmonogramu współpracy                    polsko-niemieckiej na nowy rok szkolny.

 

 1. 26.09.2017r. – udział w wystawie objazdowej polsko-niemieckiej w Prenzlau z udziałem wszystkich uczestników projektu.

 

 1. 17.10.2017r. – udział w otwarciu wystawy objazdowej w Templinie z udziałem wszystkich uczestników projektu.

 

 1. 13.11.2017r. – udział w otwarciu wystawy objazdowej w Schwedt z udziałem wszystkich uczestników projektu.

           

 1. 16.11.2018  -  konkurs sportowy  ,, Najsilniejszy uczeń” w Prenzlau

 

 1. 22.11.2017r. – oficjalne otwarcie wystawy objazdowej w Chojnie z udziałem wszystkich uczestników projektu i zaproszonych gości.

 

 1. 07.12.2017r. – udział w otwarciu wystawy objazdowej w Szczecinie z udziałem wszystkich uczestników projektu.

 

 1. 14.12.2017r  -  Warsztaty techniczne w Chojnie.

 

 1.  21.02.2018r. – Turniej sportowy ,, Unihokej” w Prenzlau.

 

 1. 07.03.2018r.  -  Rozgrywki tenisa stołowego  w Chojnie.

 

 1. 15 .03.2018r.  - Warsztaty wielkanocne  w Chojnie.

 

 1.  11.04.2018r.  –     Zajęcia fotograficzne  w Chojnie

 

 1.  14. 06. 2018r. -Dzień Patrona Ośrodka ,, 60-lecie Ośrodka”  - udział w rozgrywkach          piłki nożnej  w Chojnie

 

Imprezy towarzyszące :

 

 1. ,,Święto sportu i zabawy” w Prenzlau.
 2. Udział w projekcie zajęć przyrodniczych pt.: ,, Las” w Prenzlau.
 3. Udział w projekcie zajęć przyrodniczych pt.: ,, Wędkarstwo” w Prenzlau.

 

            UDZIAŁ W PROJEKCIE 2017 W RAMACH WSPÓŁPRACY POLSKO-NIEMIECKI

Wystawa objazdowa pod hasłem:

             ,, To jestem ja, to potrafię”                

pt.: ,, Różnorodność jest wspaniała”

Placówki biorące udział we wspólnym projekcie:

 1. Prenzlau – szkoła specjalna
 2. Chojna     - szkoła specjalna
 3. Templin   - szkoła specjalna
 4. Schwedt – szkoła specjalna
 5. Szczecin   - Warsztaty Terapii Zajęciowej

 

Koordynatorzy współpracy polsko-niemieckiej w SOSW w Chojnie:                                         

Barbara Młynarczyk, Lidia Trocińska i  Michał Ignar.

Wystawa polsko-niemiecka pod hasłem: ,, To jestem ja, to potrafię” twórczości osób niepełnosprawnych odbędzie się dzięki wsparciu finansowemu udzielonemu przez Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Pomerania ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

Chcielibyśmy podziękować wszystkim osobom, które zgłosiły się do projektu wystawy objazdowej,, To jestem ja, to potrafię”  pt.: ,,Różnorodność jest wspaniała” .Pod ich kierunkiem uczniowie i wychowankowie SOSW w Chojnie  wykonali   13 prac plastycznych różnorodną   i ciekawą  techniką  

 •    ,,Marzenia o podwodnym świecie”

       Praca wykonana pod kierunkiem: J. Kłapouch, P. Kloczkowska,  D.Atłas

 

 • ,, Kościół Mariacki zbudowany w latach   1389-1407 ‘’
 •   ,,Janusz Korczak –przyjaciel dzieci ‘’

Praca wykonana pod kierunkiem: Władysławy Hołyńskiej, Roberta Dudek,

Marzenny Wilczyńskiej

 

 • ,,Kościół Mariacki”

       Praca wykonana pod kierunkiem: Beaty Nietreby i Justyny Mazur

 

 • ,, Serce z wikliny ”
 • ,, Małe rękodzieła ‘’

       Praca wykonana pod kierunkiem: Karoliny Dudek Śmiśniewicz.

                            

 • ,,Pomysł na butelkę „

  Praca wykonana pod kierunkiem : Olgi Zamolskiej

 

 • ,, Konie - przyjaciele człowieka”

Praca wykonana pod kierunkiem: Izy Czajkowskiej

            

 •   ,, Gazetowe szaleństwo”
 •   ,, Cztery pory roku – JESIEŃ ‘’
 •      Cztery pory roku – WIOSNA ‘’
 •   ,, Cztery pory roku – LATO ‘’
 •   ,, Cztery pory roku – ZIMA ‘’

 

         Praca wykonana pod kierunkiem: B. Młynarczyk, L. Trocińskiej i M.Ignar

 

Polsko-niemiecka wystawa objazdowa

,, To jestem ja, to potrafię”

pt.: ,,Różnorodność jest wspaniała”

twórczości osób niepełnosprawnych z Prenzlau, Schwedt, Templina, Chojny i Szczecina

odbyła się dzięki wsparciu finansowemu udzielonemu

przez Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Pomerania

ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

Chojna 2017

 

          WYSTAWA OBJAZDOWA W PRENZLAU

  W ramach współpracy polsko-niemieckiej  26 września uczniowie naszego Ośrodka wspólnie z Dyrektorem i opiekunami wzięli udział w otwarciu polsko-niemieckiej wystawy objazdowej twórczości osób niepełnosprawnych w Klasztorze Dominikanów w Prenzlau. Autorami prac plastycznych są uczniowie SOSW w Chojnie, szkoły w Prenzlau, Schwedt, uczniowie ze szkoły w Templinie oraz podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej w Szczecinie. Prezentowane prace wykonane różnorodnymi technikami oraz materiałami zrobiły duże wrażenie na uczestnikach projektu.  Wystawa poprzedzona była serdecznym powitaniem wszystkich uczestników, poczęstunkiem oraz spacerem wzdłuż szlaku historycznego miasta Prenzlau. Odwiedziliśmy parki bogate w różnorodną roślinność,   w tym uprawę winogrona oraz jezioro, nad którym wspólnie spędziliśmy czas wolny. Wszyscy zachwycali się  pięknem krajobrazu w kolorach jesieni. Atrakcją dla wszystkich był miejski plac zabaw, bogaty w ciekawe konstrukcje, gdzie każdy znalazł coś dla siebie. 

 

 

aby zobaczyć więcej zdjęć kliknij link   http://soswchojna.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=178  

 

 

WYSTAWA OBJAZDOWA W TEMPLINIE

     Templin był drugim miastem, w którym odbyła się polsko-niemiecka wystawa prac plastycznych. Autorami prac plastycznych są uczniowie SOSW w Chojnie, szkoły w Prenzlau, Schwedt, uczniowie ze szkoły w Templinie oraz podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej w Szczecinie. Prace zostały wystawione w kościele św. Marii Magdaleny w Templinie. Dnia 17 października odbyło się spotkanie integracyjne uczestników projektu wystawy. Przy ognisku i dźwiękach gitary spędziliśmy ze sobą miło czas. Atrakcją dla wszystkich było pieczenie chleba i kiełbasek nad ogniskiem. Dużą niespodziankę sprawił nam 10-letni Maciej, uczeń szkoły w Templinie, który pełnił rolę tłumacza. Wykazał się bardzo dobrą znajomością języka niemieckiego oraz umiejętnością swobodnego nawiązywania kontaktu. Chłopiec urodził się w Polsce, a obecnie mieszka w Prenzlau. Maciej okazywał dużą radość ze spotkania z nami.

Wspólna wystawa nie tylko pokazuje umiejętności naszych uczniów, ale daje też  możliwość wyjścia poza własne środowisko. Możliwość poznawania nowych ludzi  i zwiedzania nowych miejsc.

 

 

 

 

     WYSTAWA OBJAZDOWA W SCHWEDT

       Dnia 13 listopada wychowankowie naszego Ośrodka wzięli udział w  polsko – niemieckiej wystawie „To jestem ja, to potrafię” oraz w spotkaniu integracyjnym zorganizowanym przez szkołę w Schwedt. Nasi niemieccy koledzy przywitali nas słodkim poczęstunkiem oraz zaprezentowali swoje zdolności wokalne śpiewając piosenki, przygotowane specjalnie na nasz przyjazd. Po części zapoznawczej wspólnie kolegami z Niemiec udaliśmy się na spacer wzdłuż nabrzeża a następnie do teatru by obejrzeć wystawę prac. Było to ciekawe doświadczenie dla naszych wychowanków oraz uczniów z Schwedt, pomimo bariery językowej spotkanie odbyło się w miłej atmosferze, chętnie będziemy wracać myślami do tego spotkania.

 

 

 

 

 

 

WYSTAWA OBJAZDOWA W CHOJNIE

 

    W Centrum Kultury w Chojnie 22 listopada odbyło się oficjalne otwarcie polsko-niemieckiej wystawy objazdowej twórczości  osób niepełnosprawnych ,, To jestem ja, to potrafię” pt.: ,, Różnorodność jest wspaniała”. Autorami prac plastycznych są uczniowie SOSW w Chojnie, uczniowie szkoły w Prenzlau, Templinie, Schwedt oraz podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej w Szczecinie. W otwarciu wystawy brali udział uczestnicy projektu wystawy z Templina, Schwedt, Prenzlau, Chojny i Szczecina a także Dyrektorzy i przedstawiciele szkół i placówek w Chojnie. Oficjalnego otwarcia wystawy dokonał Dyrektor SOWS w Chojnie pan Edward Piotrowski. Zwrócił uwagę na pozytywne relacje polsko-niemieckie, które łączą nas od wielu lat. Podkreślał, że dziecko z niepełnosprawnością intelektualną pobudzone do twórczej aktywności potrafi pokazać siebie w otaczającej go rzeczywistości. Dużo pozytywnych i ciepłych słów na temat wystawy wypowiedzieli Starosta Powiatu Gryfińskiego pan Wojciech Konarski oraz Burmistrz Gminy Chojna pan Adam Fedorowicz. Zebrani goście mieli okazję zobaczyć występ wokalny i taneczny naszych uczniów przedstawiony w języku polskim i niemieckim. Dyrektor SOSW w Chojnie wszystkim autorom prac wręczył pamiątkowe kubki z nadrukiem logo wystawy. Oglądając prace  osób z niepełnosprawnością wszyscy byli pod dużym wrażeniem dla ich umiejętności, pomysłowości i wykorzystanych technik plastycznych. Przy wspólnym poczęstunku integrowaliśmy się i cieszyliśmy się z efektów wspólnej pracy. Goście otrzymali  wykonane przez uczniów upominki  z informacją o wystawie. Tym gestem chcieliśmy podziękować za zainteresowanie twórczością osób niepełnosprawnych.  Wystawa plastyczna jest jedną z możliwości zaistnienia w szerszym środowisku. Jesteśmy dumni, że udało się zrealizować projekt i jesteśmy przekonani, że dla obu stron był on znakomitą lekcją tolerancji i nauką akceptacji różnorodności kulturalnej obu narodów.

 

 

 

aby zobaczyć więcej zdjęć kliknij link     http://soswchojna.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=195

 

 

WYSTAWA OBJAZDOWA W SZCZECINIE

5 grudnia uczniowie naszego Ośrodka wspólnie z opiekunami wzięli udział w kolejnym otwarciu polsko-niemieckiej wystawy objazdowej twórczości osób niepełnosprawnych pt.: ,, Różnorodność jest wspaniała” w Muzeum Narodowym  w Szczecinie. Autorami prac są uczniowie SOSW w Chojnie, szkoły w Prenzlau, Schwedt i Templinie oraz podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej w Szczecinie. Zaproszeni zostaliśmy na wycieczkę  do Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie. Wspólnie oglądaliśmy zabytkowe pojazdy tj. tramwaje, autobusy, samochody, motocykle i rowery. Mieliśmy okazję uczestniczyć w interaktywnej wystawie ,, Eureka w ruchu”. Poprzez zabawę uczyliśmy się praw przyrody związanych z ruchem. Następnie integrowaliśmy się  przy wspólnym posiłku. Zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy do Ośrodka.

 

 

 

 

 

              SPRYTNE RĘCE SĄ SPRAWNIEJSZE

    Dnia 14 grudnia 2017r w SOSW w Chojnie odbyły się w ramach projekt „Sprytne ręce są sprawniejsze” warsztaty polsko-niemieckie. Celem spotkania było zacieśnianie więzi i współpracy pomiędzyLebensschule Uckermark z Prenzlau i Ośrodkiem szkolno-Wychowawczym w Chojnie. W ramach warsztatów uczniowie rozwijali umiejętności językowe w zakresie swobodnego komunikowania się, dzielili się wiedza techniczną, rozwijali umiejętności pracy w zespołach. W trakcie spotkania uczestnicy pracowali w parach polsko-niemieckich i wykonywali prace w trzech technikach: kulinarnej-piekli pierniczki, obróbce drewna-wykonywali tacę , tworzyw sztucznych-wykonywali choinki . W trakcie spotkania odbył się również konkurs  z wiedzy technicznej. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali upominki a zwycięzcy konkursu dodatkowo dyplomy i nagrody. Spotkanie zakończyło się wystawą prac i wspólnym posiłkiem. Wszystko przebiegało w miłej , przyjaznej i serdecznej atmosferze.

 

 

 

 

 

 

POCZĄTKI WSPÓŁPRACY POLSKO-NIEMIECKIEJ

(kliknij poniższy link)

http://soswchojna.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=84

 

WSPÓŁPRACA POLSKO NIEMIECKA

(kliknij poniższy link)

http://soswchojna.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=85

http://soswchojna.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=86

http://soswchojna.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=87

 

 

 

 

 

Aktualności

Kontakt

 • Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Mieszka I w Chojnie
  Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Chojnie, ul. Podmurze 4, 74-500 Chojna
 • 91 414 16 91

Galeria zdjęć