• Samorząd


        •     

           

           

          Rok szkolny 2020/2021

           

          Witamy na stronie

           

          Samorządu Uczniowskiego Ośrodka

          podsekcji kulturalno-dekoratorskiej

          prowadzonej przez

          wychowawcę internatu Barbarę Młynarczyk  

           

           

          Znamy Prawa i Obowiązki ucznia, wychowanka

           4 marca  odbyły się zajęcia , które miały na celu przypomnienie i utrwalenie praw              i obowiązków ucznia, wychowanka. Na początku przekazana została informacja, że oprócz praw dzieci mają także obowiązki wynikające z roli ucznia, wychowanka. Wszyscy wychowankowie utrwalali treści zapisane w Statucie Ośrodka poprzez kręcenie kołem fortuny, na którym umieszczone były zapisy na kolorowych karteczkach.  Kręcąc kołem musieli decydować czy jest to prawo czy obowiązek ucznia. Wychowankowie pracowali również w zespołach tworząc samodzielnie Alfabet dobrego zachowania oraz regulaminy zachowania się w różnych miejscach- w czasie lekcji, na korytarzu szkolnym, na stołówce, w czasie przerwy. Uczniowie chętnie pracowali, w ten sposób utrwalali przysługujące im prawa i obowiązki, które powinni przestrzegać Najmłodsi wychowankowie na podstawie kolorowych ilustracji rozpoznawali co jest prawem a co obowiązkiem ucznia.  Nastąpiło również głośne odczytanie  treści zapisanych w Regulaminie internatu:,, Czego się zabrania wychowankom w internacie?” Na zakończenie każda grupa otrzymała ,, Kodeks dobrego zachowania” w postaci kolorowych ilustracji i treści jako mini dokument dla utrwalenia swoich wiadomości.

           

          Podsumowaniem spotkania przez organizatorów było podkreślenie, że obowiązkiem wychowanka jest poznać swoje prawo po to, aby móc się o nie upominać i w pełni z nich korzystać. Jednakże uczniowie zostali uświadomieni, że z prawami związane są obowiązki i odpowiedzialność za własne postępowanie.

           

          Organizatorzy zajęć: B. Młynarczyk, B. Pasek-Macyszyn, M. Pluskot

           

           

           

          Witamy na stronie

          Samorzadu Uczniowskiego Ośrodka 

          podsekcja kulturalno-dekoratorska

          prowadzonej przez

          wychowawcę internatu Barbarę Młynarczyk  

            

          ROK SZKOLNY 2019/2020

           

          Zabawa karnawałowo – walentynkowa

           

           

          4 lutego w naszym Ośrodku w auli szkolnej odbyła się zabawa karnawałowo- walentynkowa. Zabawa rozpoczęła się powitaniem wszystkich uczestników przez organizatorów zabawy i przybliżeniem tradycji walentynkowych. We wspólnej zabawie uczestniczyli rodzice naszych uczniów, którzy przygotowali dla wszystkich słodki poczęstunek. Tradycją imprezy jest poczta walentynkowa, w czasie zabawy wręczane były kolorowe kartki z życzeniami, które wywołały wiele radości i uśmiechu na twarzach naszych uczniów. Atrakcją wieczoru był ,, Taniec przebierańców” z udziałem uczniów, rodziców i nauczycieli, który porwał wszystkich w rytm ulubionej muzyki do tańca. Ciekawe stroje karnawałowe i aktywność na parkiecie zostały nagrodzone dyplomami i lizakami w kształcie serduszek.  Była loteria fantowa, były również konkursy i wróżby walentynkowe, które wszystkich integrowały i sprawiły, że ten wieczór był wyjątkowy. Niespodzianką wieczoru było ,, Walentynkowe koło fortuny”, do którego ustawiała się długa kolejka. Chłopcy z gr. III przygotowali dla wszystkich  upominki, były to serca z masy solnej. Zabawa integrowała całą społeczność Ośrodka i zakończyła się w miłej i przyjaznej atmosferze.

           

              

              

               

           

          Prawa Dziecka   

          pod hasłem: ,, Mały człowiek duża sprawa,   mały człowiek ma swe prawa

                          Dzień 20 listopada z inicjatywy Rzecznika Praw Dziecka został przez Sejm Rzeczpospolitej Polski uznany za Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Z tej okazji w naszym Ośrodku odbyły się zajęcia n/t ,, Dziecko i jego prawa” . Na wstępie pani pedagog odczytała krótki list od Rzecznika Praw Dziecka skierowany do dzieci, zapoznała uczniów z dokumentem jakim jest Konwencja o Prawach Dziecka , zwróciła także uwagę na potrzeby wszystkich dzieci niezależnie od rasy             i pochodzenia, na problemy, z jakimi borykają się w codziennym życiu,  kształtując tym samym wrażliwość uczniów na potrzeby drugiego człowieka. Wstępem do zajęć był wiersz czytany przez ucznia: ,,Ważny człowiek” . Następnie wszyscy zostali zaproszeni do obejrzenia inscenizacji pt.: ,, Prawa dziecka”, które  przedstawione zostały przez wychowanków na tabliczkach w formie kolorowych ilustracji, czytane były treści mówiące o prawach dziecka w codziennych sytuacjach życiowych. Uczniowie czytali krótkie wierszyki pt. ,,Do czego mam prawo?”, wskazywali ilustracje obrazujące czytane fragmenty. Wychowankowie utrwalali poznane prawa poprzez pracę w grupach na kartach pracy ,,Co to za Prawo?, czytali listy dzieci z różnych krajów borykających się na co dzień z różnymi problemami i dopasowywali  prawa dziecka  do treści listu. Przekazana została również ważna informacja: że oprócz praw dzieci mają także obowiązki wynikające z roli ucznia, wychowanka. Zadaniem każdego wychowanka było dokończyć zdanie: ,, Moim obowiązkiem jest…”  Dla utrwalenia wiadomości każdy uczeń otrzymał plan lekcji  i mini dokument z kolorowymi ilustracjami przedstawiającymi Prawa Dziecka. Podsumowaniem zajęć było wykonanie przez każdą grupę plakatu pt.: ,, Najważniejsze dla mnie prawo”. Na zakończenie każda grupa otrzymała zestaw kolorowych ilustracji przedstawiających ,, Prawa dziecka” oraz z okazji Dnia życzliwości spis           ,, Najważniejszych rzeczy w życiu” jako mini dokument dla utrwalenia wiadomości.

          Zajęcia przeprowadzone zostały przez: B. Młynarczyk, B. Pasek –Macyszyn,  

           

                   

           

                   

           

           

           

          DEKORACJA ZIMOWA

           

          W styczniu wychowankowie Samorządu Uczniowskiego wykonali zimową dekorację stołówki szkolnej i pomieszczeń internatu. Śnieżynki i choinki z papieru, zasłonki z bibuły, śnieg z białego materiału, zimowe obrazki na ścianach sprawiły, że wszyscy możemy poczuć ten wyjątkowy klimat, mimo, że za oknem nie ma jeszcze śniegu.

              

           

          DEKORACJA ŚWIĄTECZNA

          Wychowankowie Samorządu Uczniowskiego wykonali dekorację świąteczną stołówki szkolnej   i pomieszczeń internatu. Na zajęciach wychowawczych w internacie uczniowie przygotowywali elementy dekoracyjne z różnych materiałów: ze styropianu, kolorowego papieru, sznurka, masy solnej,  pianki montażowej. Z białej bibuły wykonali zasłonki na okna  i stworzyli imitację  śniegu na parapetach, na których umieścili drewniane choinki, bajeczne aniołki, choinki ze styropianu i papieru oraz bałwanki z włóczki.  Dekoracja sprawia, że jest wszystkim miło i świątecznie.

          Poprzez działania twórcze wychowankowie realizują własne pomysły, rozwijają aktywność twórczą, uczą się dostrzegania zmian zachodzących w przyrodzie, wykorzystywania różnych materiałów w plastyce a przede wszystkim rozwijają własne zainteresowania i uczą się spędzania czasu wolnego.

                  

          KONKURS ŚWIĄTECZNE DRZEWKO

          W grudniu w internacie odbył się konkurs plastyczny pt. ,,Świąteczne drzewko” zorganizowany przez Samorząd Uczniowski, w którym brały udział wszystkie grupy wychowawcze. Prace wykonane były ciekawą techniką i z różnych materiałów: z drewna, gałązek, masy solnej, szyszek, sznurka, plasteliny, papieru. Uczniowie wspólnie z opiekunami Samorządu dokonali oceny prac swoich kolegów, biorąc pod uwagę ciekawy pomysł, umiejętność  łączenie ze sobą różnych materiałów oraz samodzielność wykonania pracy. Wszystkie prace zostały wyróżnione, uczniowie otrzymali świąteczne upominki. Kolorowe drzewka są dekoracją pomieszczeń internatu i sprawiają miłą atmosferę w czasie spędzania czasu wolnego.

          Celem konkursu było pobudzenie wyobraźni wychowanków, rozwijanie uzdolnień plastycznych a przede wszystkim podtrzymywanie i pielęgnowanie tradycji związanych z okresem Świąt Bożego Narodzenia.

           

           

          ,,Andrzejki’’- wieczór wróżb, magii i konkursów.

          27 listopada w naszym Ośrodku odbyła się zabawa andrzejkowa połączona z wróżbami  i konkursami. We wspólnej zabawie uczestniczyli rodzice naszych uczniów, którzy zadbali dla wszystkich o słodki poczęstunek. Spotkanie rozpoczęło się od przybliżenia tradycji andrzejkowych obchodzonych w Polsce. ,, Wróżki i Wróżbici ‘’ zaprosili wszystkich uczniów   i zaproszonych gości  do magicznego miejsca, gdzie każdy mógł wywróżyć sobie przyszłość. ,,Magiczna szkatułka” z której każdy mógł wyciągnąć sobie wróżbę i dowiedzieć się co go czeka w przyszłości wywołała u wszystkich dużo radości.  Symbole wiedzy magicznej, czarne koty, bajkowi wróżbici, specjalne światła i inne elementy dekoracji dodawały tajemniczości całej scenerii. Uczniowie wraz ze swoimi wychowawcami, rodzicami i nauczycielami brali udział w konkursach  i tańczyli wspólnie przy dźwiękach skocznej muzyki .  Pieczone ciasteczka z ukrytą wróżbą przygotowane przez panią I. Czajkowska i panią J. Lipińską przeniosły wszystkich w świat marzeń. Loteria fantowa , lanie wosku to atrakcje przygotowana przez  panie  Justynę i Joasię, które cieszyła się dużym zainteresowaniem nawet ze strony dorosłych. Niespodzianką wieczoru było ,, Andrzejkowe koło fortuny” przygotowane przez p. Monikę. Wieczór wróżb i konkursów był okazją do wspólnego spędzenia czasu z rodzicami,  opiekunami i rodzeństwem, a także okazją do zachęcenia ich do współpracy i udziału w życiu Ośrodka. Miłą pamiątką są wspólne zdjęcia, o które zadbała pani Beata. Dla uczniów, którzy aktywnie brali udział w zabawie p. Ania przygotowała andrzejkowe dyplomy.    

                     

              

               

          Konkurs Jesienny

          W październiku w naszym Ośrodku odbył się konkurs pt.,, Jesienna kompozycja” zorganizowany przez Samorząd Uczniowski w internacie. Po raz kolejny  wychowankowie mogli  wykazać się pomysłowością i wykorzystać do kompozycji jesienne dary, które wcześniej gromadzili. Kompozycje  wykonane były z kolorowych  szyszek, liści, suchej trawy, mchu, gałązek, z żołędzi, dzikiej róży, kolorowego papieru. Prace wykonane zostały z wielką pomysłowością i zaangażowaniem, które zdobiły pomieszczenia  internatu.  Za udział w konkursie wychowankowie otrzymali drobne upominki.

          Celem konkursu było rozwinięcie wyobraźni plastycznej poprzez twórczą interpretację przyrody, wzbogacanie doświadczeń plastycznych, umiejętność łączenia ze sobą naturalnych okazów przyrody, a przede wszystkim zachęcanie do podejmowania inicjatywy i uczenie odpowiedzialności.

            

           

          ,,Jesienna dekoracja”

          W październiku uczniowie Samorządu Uczniowskiego wykonali jesienną dekorację stołówki szkolnej.  Na zajęciach w internacie przygotowywali elementy dekoracyjne : jesienne drzewka, liście ze styropianu, słoiki, które później malowali farbami. Wypiekali również jesienne owoce z masy solnej.  Parapety stołówki szkolnej dekorowali grzybami   i drzewkami owocowymi wykonanymi ze styropianu. Okna stołówki szkolnejozdobili firanami w kolorach jesieni.

           

           

           

          Upominki z okazji Dnia  Edukacji Narodowej

          Zgodnie z tradycją  Ośrodka z okazji Dnia Edukacji Narodowej  uczniowie Samorządu przygotowali upominki. Na zajęciach w internacie uczniowie wykonywali jesienne prace z naturalnych okazów przyrody.  Pod czujnym okiem opiekunów Samorządu uczniowie wyklejali drzewka z szyszek i ozdabiali je owocami jarzębiny i dzikiej róży.  Wykonane prace uczniowie wręczyli wszystkim pracownikom Ośrodka i zaproszonym gościom w czasie uroczystego apelu. Zajęcia twórcze sprawiały wszystkim dużo radości  i były okazją do wspólnych spotkań, a przede wszystkim lekcją  poznania nowych technik plastycznych.

          Za serce, uśmiech, dobre słowo,

          zachętę do pracy gdy nic się nie udawało

          i pochwałę gdy wszystko szło dobrze.

          Za pomoc w odkrywaniu tego w czym jesteśmy najlepsi

          i przekonywanie, że możemy zrobić więcej niż się spodziewamy.

          Za pokazanie nam, że się liczymy i jesteśmy ważni.

          Za to, że w tak wielu sytuacjach mogliśmy zawsze na  Państwa liczyć...

          Dziękujemy

           

          Uczniowie Samorządu Uczniowskiego

            

           

          We wrześniu odbyły  się wyborydo Samorządu Uczniowskiego w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Chojnie.

          Po wyborach większością głosów skład Rady Samorządu Uczniowskiego przedstawia się następująco:

          Przewodnicząca Rady Samorządu UczniowskiegoMagdalena Krasnopolska

          Z-ca przewodniczącej Kamil Pitura

           

                Samorząd Uczniowski będzie działał w dwóch sekcjach:

           

               1- sekcji szkolnej, w skład której wchodzi:

           

          - podsekcja informacyjna

           

          Laura Mackiewicz

          Magda Krasnopolska

          Oliwia Gutowska

           

             - podsekcja charytatywna

           

          Dorota Dziergas

          Agata Danielczuk

          Marika Pietruszewska

          Sandra Kuballek

          Opiekunowie: Izabela Czajkowska  i  Jadwiga Lipińska

           

          2-sekcji Internatu, w skład której wchodzi:

              -podsekcja kulturalno - dekoratorska

           

          1. Tomasz Halikowski

          2. Emil Kuźniewski

          3. Kamil Pitura

          4. Anna Malcher

          5. Bartłomiej Góralski

          6. Patryk Dereń

          7. Laura Mackiewicz

          8. Eryk Czerniakowski

           

          Opiekunowie:  Barbara Młynarczyk  i  Michał Ignar

            

           

           

          ROK SZKOLNY 2017/2018

          PLAN PRACY SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

          NA ROK SZKOLNY 2017/2018

          SEKCJA INTERNATU

          ZADANIA

          SPOSÓB

          REALIZACJI

          CELE

          TERMIN

          Wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego

           

           

           

           

          - spotkanie zespołów     klasowych i grup,

           -wybór Rady-przewodniczącego i zastępcę,

           

          - nabywanie szacunku do tradycji szkolnych,

          - umiejętność korzystania z     przysługujących praw

          - kształtowanie poczucia przynależności do szkoły, Ośrodka,

           

           

           

          Wrzesień

           

          Konkurs czytelniczy połączony z wystawą prac plastycznych pt.: ,, Przeczytaj i narysuj”

           

           

           

           

           

           

          -czytanie bajek najmłodszym,

          - zabawy umysłowe-znajomość treści bajek,

          - wykonanie prac plastycznych n/przeczytanej bajki,

           

          - rozwijanie zainteresowań czytelniczych,

          - kształtowanie potrzeby pozytywnego prezentowania siebie,

          - wyrabianie umiejętności współzawodnictwa,

           

           

           

          Wrzesień

          Dokumentowanie działalności             SU

           Gazetka szkolna ,,Szkolne Okruchy’’

           

          Strona internetowa Ośrodka

          Kronika Ośrodka

           

          -zebrania wychowanków z  opiekunami Samorządu – omawianie zaplanowanych zadań, przydział czynności dla członków sekcji dekoratorskiej w internacie,

          - umieszczanie informacji, zdjęć, krótkich sprawozdań z realizacji działań Samorządu,

          -  pisanie artykułów do gazetki szkolnej;

          - protokołowanie zebrań ze spotkań,

          -umiejętność prowadzenia działalności samorządowej,

          - wspólne podejmowanie decyzji,

          - pobudzanie odwagi twórczej wychowanków,

          - kształtowanie umiejętności ujawniania własnych przeżyć;

           

           

          Rok szkolny

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          Prawa dziecka

           

          - wykonanie gazetki tematycznej,

          -przedstawienie wiersza o prawach dziecka jako wstęp do zajęć.

          -zaproszenie do wysłuchania krótkiej inscenizacji pt.: ,, Prawa Dziecka” – przedstawionej przez wychowanków:

          -prezentacja ,,Praw Dziecka”

          - czytanie krótkich wierszyków o prawach dziecka przez wychowanków,

          -praca indywidualna – przedstawienie tablicy tematycznej – dopasowywanie                     do ilustracji karteczek z prawami.

          -praca w grupach – utrwalanie na kartach pracy z ilustracjami znajomości  Praw dziecka.

          -podsumowanie zajęć – podkreślenie ważności praw, wskazanie na równość wszystkich dzieci wobec tych praw.

           

           

          -zapoznanie z podstawowymi prawami dziecka,

          - wskazanie na równość wszystkich dzieci wobec praw,

          - budowanie poczucia własnej wartości,

          - wskazanie do kogo można zwrócić się po pomoc, gdy prawa są łamane,

           

           

           

           

          Listopad

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          Listopad

           

           

           

          Dekoracja stołówki

          Ośrodka

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          - wykonywanie elementów dekoracyjnych z różnych materiałów,

           

          - okolicznościowe dekorowanie  stołówki;

           

          - rozwijanie wyobraźni i aktywności twórczej,

          - kształcenie umiejętności dostrzegania zmian w przyrodzie,

           - umiejętność wykorzystywania naturalnych okazów przyrody do dekoracji,

          - rozwijanie gotowości do współpracy;

           

           

          Rok szkolny

           

          Dekoracja wiosenno-

          wielkanocna

           

          Dekoracja letnia

           

          Dekoracja jesienna

           

          Dekoracja

          świąteczno-zimowa

           

           

          Barwy i dary jesieni-konkurs plastyczny pt. ,,Kompozycja jesienna”

           

           

           

          -wyróżnienie najciekawszych prac,

          - wspólne zdjęcia,

          - wystawa prac,

          - dekoracja pomieszczeń grup – jesienne bukiety,

           

           

           

           

           

          -wyzwalanie inicjatywy i pomysłowości wychowanków i uczniów,

          - wyrabianie poczucia smaku estetycznego,

          -umiejętność wykorzystania różnej techniki i darów jesieni-ogrodu, lasu, sadu;

           

           

           

          Październik

           

           

           

           

           

           

           

           

          Dzień Edukacji Narodowej -

           

          ,,Upominki dla pracowników Ośrodka’’

           

          - wykonanie upominków dla pracowników Ośrodka i zaproszonych gości,

           

          - wręczanie upominków,

           

          - wykonanie gazetki

          okolicznościowej;

           

           

          -  kształtowanie postaw społecznego zaangażowania,

           

          -umiejętność prezentowania wyników swojej pracy;

           

          -uświadamianie roli jaką pełnią nauczyciele i wszyscy pracownicy Ośrodka,

           

          - wzajemne okazywanie sobie życzliwości, uznania i sympatii;

           

           

           

           

           

          Październik

           

           

           

          ,, Andrzejki ‘’– wieczór wróżb i konkursów

           

           

           

           

           

           

           

           

          - wykonanie gazetki tematycznej na tablicy informacyjnej,

           

          - wykonanie zaproszeń dla rodziców, opiekunów,

          - wykonanie dekoracji auli szkolnej,

           

          - konkursy i wróżby andrzejkowe,

           

          - przygotowanie przez rodziców poczęstunku,

           

          - zabawa przy muzyce;

           

           

           

           

          - poznanie zwyczajów    andrzejkowych,

           

          - kultywowanie tradycji,

           

          - wdrażanie do zgodnej zabawy w grupie,

           

          - tworzenie więzi między  wychowankami, uczniami i rodzicami,

           

          - ukazanie sposobu     spędzania czasu wolnego,

           

          - doskonalenie umiejętności tanecznych,

           

           

           

           

           

           

           

          Listopad

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          Znamy prawa i obowiązki ucznia, wychowanka.

           

          .

           

           

          -,,Prawo czy obowiązek’’ – ułożenie zbioru praw i obowiązków wychowanka w internacie z podanej rozsypanki.

          - omówienie praw i  obowiązków wychowanka zapisanych w Regulaminie internatu

          - głośne odczytanie i wyjaśnienie z podziałem na role treści ,, Czego się zabrania wychowankom w internacie?’’

          - praca w grupach – utrwalanie praw i obowiązków wychowanka,

          - wykonanie gazetki tematycznej,

           

           

           

          - utrwalenie praw i obowiązków ucznia, wychowanka,

           

           - umacnianie poczucia odpowiedzialności za własne czyny,

           

          - rozumienie znaczenia praw                    i obowiązków ucznia oraz konsekwencji ich nieprzestrzegania,

          - wychowanek zna swoje prawa           i obowiązki w internacie i wie,    w jakim dokumencie są one zapisane,

           

          • rozumie, że pobyt w internacie      wiąże się z przestrzeganiem obowiązków,

           

          • wychowanek wskazuje zależności między  prawami a obowiązkami,

           

           

               

           

           

           

           

          Styczeń

           

           

          Święta Bożego Narodzenia

           

          Konkurs na:

          - Świąteczne drzewko’’

           

          - gazetka  okolicznościowa,

          - wykonywanie różnych ozdób choinkowych – własna inwencja twórcza,

          - wystawa stroików świątecznych,

          - wspólne zdjęcia,

          - dekoracja pomieszczeń Ośrodka,

          - wspólne ubieranie choinki;

           

           

          - kontynuowanie tradycji świątecznej,

          - inspirowanie do udziału we wspólnych przedsięwzięciach,

          - prezentacja własnej wiedzy i umiejętności w konkursach plastycznych,

          - poznawanie nowych technik plastycznych;

           

           

           

           

          Grudzień

           

           

                   Zabawa

          Karnawałowo-walentynkowa

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          Wyjazd do Muzeum Narodowego

           

          warsztaty plastyczne połączone  z wystawą

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          - wykonanie dekoracji,

          - wykonanie upominków dla dziewczynek,

          - konkurs: ,, Najciekawsze przebranie’’- własna inwencja twórcza uczniów,

          - zabawa taneczna połączona z konkursami i nagrodami

          -słodki poczęstunek;

          - wykonanie upominków dla dziewczynek,

           

           

           

           

          - oglądanie wystawy – podróż w dawne czasy

           i na różne kontynenty,

           

          - warsztaty plastyczne-własna inwencja twórcza dzieci,

           

          - wystawa prac,

           

          - wspólne zdjęcia,

          -   wzmacnianie więzi ze  społecznością Ośrodka,

          - ukazywanie sobie uczuć pozytywnych radości i akceptacji,

          - inspirowanie do udziału we wspólnych przedsięwzięciach,

          - wdrażanie do zgodnej zabawy wśród rówieśników,

           

           

           

          - umożliwienie dzieciom bezpośredniego kontaktu ze sztuką,

          - utożsamianie się z bohaterami swojej podróży,

          - nabywanie ogłady i kultury osobistej w obcowaniu ze sztuką,

          - poznawanie nowej techniki  plastycznej,

           

          - bezpiecznie porusza się w wielkim mieście,

           

           

           

          LUTY

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          W ciągu roku szkolnego

           

          Prowadzenie gazetki ściennej  Samorządu

          Uczniowskiego

           

           

           

          -wykonywanie gazetek  tematycznych

          i okolicznościowych,

           

          - aktualizacja tablicy informacyjnej;

           

           

           

          - kształtowanie poczucia odpowiedzialności,

          - rozwijanie pomysłowości i twórczego myślenia;

          - uczenie zgodnej pracy w zespole,

           

           

           

           

           

          Rok szkolny

           

           

           

          Święta Wielkanocne

          Konkurs:

          ,,Koszyk

          wielkanocny”

           

           - wykonanie gazetki tematycznej,

          - wystawa kompozycji wielkanocnych,

          - wyróżnienie najciekawszych prac,

          -  wspólne zdjęcia,

           

          -uświadomienie zachowania tradycji świątecznych,

          - pobudzanie odwagi twórczej wychowanków i uczniów,

          - rozwijanie zgodnej współpracy,

          - rozwijanie zainteresowań, zdolności – alternatywne sposoby spędzania czasu wolnego;

           

           

           

           

          Marzec

           

           

           

           

           

           

           

           

          Konkurs Wiedzy pod hasłem: ,, Wiem i potrafię’’

           

           

           

           

           krzyżówki,

          - rebusy,

          - zagadki,

          - historyjki obrazkowe,

          - rozsypanki obrazkowe,

          - wykreślanki,

          - labirynty,

          - wyszukiwanie różnic i podobieństw;

           

           

           

           

           

           

           

           

          - utrwalanie wiedzy poprzez różne formy aktywności umysłowej,

           

          - ukazanie sposobu spędzania czasu wolnego,

           

          - budzenie wiary we własne możliwości, umiejętności             i siły,

           

          - poszerzanie wiadomości o środowisku,

           

           

           

           

           

           

           

          Kwiecień

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          Podsumowanie

          pracy Samorządu

          Uczniowskiego

           

           

          -dzielenie się swoimi przeżyciami,

           

          - wyróżnienia,

           

          - podziękowania rodzicom za współpracę,

           

          - wspólne zdjęcia,

           

           

           

          - umiejętność wskazywania swoich słabych i mocnych stron,

           

          - podejmowanie prób oceny efektów własnej pracy,

           

          - wnioski do dalszej pracy  w Samorządzie.

           

           

           

           

          Czerwiec

           

           

           

           

           

           

           

          REGULAMIN SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

          Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego

           im. Mieszka I w Chojnie

          1. Celem głównym Samorządu Uczniowskiego jest:
          • aktywizacja i uspołecznienie wszystkich uczniów Ośrodka,
          • aktywne uczestnictwo uczniów w życiu Ośrodka,
          • rozwijanie samorządności i kreatywności wśród uczniów,
          • kształtowanie umiejętności zespołowego działania, stwarzanie warunków do aktywności społecznej, samokontroli i samodyscypliny,
          • rozwijanie demokratycznych form współżycia, współdziałania uczniów, wzajemnego wspierania się,
          • pobudzanie społeczności uczniowskiej do jak najlepszego spełniania obowiązków szkolnych,
          • rozwijanie poczucia utożsamiania się z Ośrodkiem,

           

          1. Postanowienia ogólne:
          2. Członkami Samorządu Uczniowskiego są wszyscy uczniowie Szkoły Podstawowej, Gimnazjum, Zasadniczej Szkoły Zawodowej, Branżowej Szkoły I stopnia, Szkoły Przysposabiającej do Pracy.
          3. Pracą kieruje Rada SU wybierana spośród uczniów Ośrodka.
          4. Opiekunami Samorządu Uczniowskiego są nauczyciele i wychowawcy wybrani przez uczniów.

           

          1. Ordynacja Wyborcza:
          • wybory do Rady SU odbywają w głosowaniu tajnym  się na początku września spośród uczniów wytypowanych przez wszystkie zespoły klasowe i grupy wychowawcze Ośrodka,
          • przewodniczącym Rady Samorządu Uczniowskiego zostaje uczeń, który uzyskał najwyższe poparcie a zastępcą uczeń o odpowiednio niższym współczynniku poparcia,
          • kadencja Samorządu Uczniowskiego trwa jeden rok,

           

          1. Skład Samorządu Uczniowskiego Ośrodka:
          • Samorząd Uczniowski działa w dwóch sekcjach:
          •  sekcji szkolnej i sekcji internatu,

           

          1.   Kompetencje Samorządu Uczniowskiego:
          • Reprezentowanie społeczności uczniowskiej na terenie Ośrodka   i poza nim,
          • Współudział w tworzeniu Regulaminu SU,
          • Opracowanie planu pracy Samorządu,
          • Inicjowanie, organizowanie oraz nadzorowanie przebiegu różnych imprez, konkursów na terenie Ośrodka,
          • Sporządzanie protokołów spotkań,

           

          1. Prawa Samorządu Uczniowskiego Ośrodka:
          • Członkowie Samorządu mogą zgłaszać swoje uwagi i propozycje dotyczące organizacji pracy zespołów klasowych i grup wychowawczych,
          • Samorząd ma prawo do wyrażania swojej opinii w sprawach Ośrodka,

           

          • Prawo do zapoznawania się z programem nauczania, z jego treścią, celem i stawianymi wymaganiami;
          • Prawo do organizacji życia szkolnego z możliwością rozwijania własnych zainteresowań;
          • Prawo redagowania gazetki szkolnej pt.: ,, Szkolne okruchy”, strony internetowej oraz kroniki Ośrodka;
          • Prawo organizowania działalności kulturalnej, oświatowej, sportowej oraz rozrywki zgodnie z własnymi potrzebami i możliwościami organizacyjnymi, w porozumieniu z dyrektorem Ośrodka.
          1. Obowiązki Samorządu Uczniowskiego Ośrodka:
          • Samorząd pracuje wg rocznego planu,
          • Członkowie Samorządu troszczą się o ład, porządek i bezpieczeństwo w Ośrodku,
          • Samorząd informuje społeczność Ośrodka o swoich poczynaniach,
          • Samorząd dba o dobre imię i honor Ośrodka, kultywuje i wzbogaca  jego tradycje,
          • W miarę potrzeb Samorząd włącza się w działania wolontariatu.

                      PODSTAWA PRAWNA

          • Ustawa z 7 września 1991 r. Art. 55 o systemie oświaty  ( Dz. U. z 2004r. Nr 256, poz. 2572 z

           

           

          Opracowały:

          Izabela Czajkowska, Jadwiga Lipińska, Barbara Młynarczyk, Lidia Trocińska

           

          Samorząd Uczniowski

          Przewodnicząca Brygida Konieczna

          Z-ca przewodniczącejMagdalena Krasnopolska

           

          Sekcja internatu, w skład której wchodzi:

              -podsekcja dekoratorska

           

          1. Dawid Bartosik

          2. Tycjan Kozdra

          3. Tomasz Halikowski

          4. Kamil Pitura

          5. Anna Malcher

          6. Bartłomiej Góralski

          7. Patryk Dereń

          8. Laura Mackiewicz

          Opiekunowie:  Barbara Młynarczyk  i  Lidia Trocińska

           

           

          Jesteśmy w Samorządzie Uczniowskim

            w sekcji internatu

          Nasze  wspólne  działania to:

          • Organizujemy zabawę andrzejkową.
          • Mamy pomysły na jesienną dekorację.
          • Organizujemy konkursy pt:

          -  "Przeczytaj i narysuj”

          -  "Kompozycja jesienna”

          -  "Świąteczne drzewko”

          -  "Koszyk wielkanocny”

          • Prowadzimy dla wszystkich zajęcia    pt.,, Prawa dziecka”
          • Wykonujemy upominki z okazji DEN.
          • Piszemy artykuły do gazetki szkolnej i Kroniki Ośrodka.
          • Uczestniczymy w zajęciach muzealnych  w Szczecinie.
          • Przypominamy prawa i obowiązki ucznia, wychowanka.
          • Organizujemy zabawę karnawałowo-walentynkową.
          • Dbamy o wiosenną dekorację stołówki szkolnej.
          • Organizujemy konkurs wiedzy pt.:  ,,Wiem i potrafię’’
          • Redagujemy informacje o działalności samorządu uczniowskiego na stronie internetowej Ośrodka  i tablicy informacyjnej Samorządu.
          •  Prowadzimy gazetkę tematyczną dotyczącej okoliczności wydarzenia lub pory roku.
          • Wykonujemy zimową i świąteczną dekorację stołówki szkolnej i pomieszczeń internatu.

           

           

          Protokół

          Z zebrania wyborczego do Rady Samorządu Uczniowskiego  w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Mieszka I w Chojnie.                                

          Porządek zebrania:

          1. Omówienie roli Samorządu Uczniowskiego, kierunków jego działalności.
          2. Wybór Rady Samorządu Uczniowskiego.

          AD.1

          Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego omówili rolę Samorządu w Ośrodku i kierunki jego działalności. Przedstawione zostały kompetencje, prawa i obowiązki Samorządu Uczniowskiego.

          AD.2

          Do Rady SU  zostali wytypowani wychowankowie i uczniowie przez wszystkie zespoły klasowe i grupy wychowawcze w internacie. Omówiony został regulamin wyborów do Rady Samorządu Uczniowskiego. Przewodniczącym Rady Samorządu zostaje uczeń, który uzyskał najwyższe poparcie a zastępcą uczeń o  odpowiednio niższym współczynniku poparcia.Wybory miały charakter tajny.

          Skład osobowy sekcji Samorządu Uczniowskiego ustalony jest w sposób jawny

          w oparciu o zgłoszenia kandydatów. Zarówno członkowie  SU jak i członkowie poszczególnych sekcji muszą wyrazić zgodę na objęcie przydzielonej funkcji oraz na udział       w pracach Samorządu Uczniowskiego.

           

          DO RADY SAMORZĄDU WESZLI PRZEDSTAWICIELE Z POSZCZEGÓLNYCH KLAS:

          Klasa I-III SP

          1. Marysia Dylewska
          2. Malwina Narkiewicz

          Klasa IV-V SP

          1. Julia Sulowska
          2. Michał Papiński

          Klasa VI-VII SP

          1. Sandra Kuballek
          2. Kamil Pitura
          3. Mateusz Mielczarek

          Klasa II-III Gimnazjum

          1. Grzegorz Gaweł
          2. Marika Kuziak

           Szkoła Branżowa I stopnia

          1. Brygida Konieczna
          2. Magda Krasnopolska
          3. Bartłomiej Góralski
          4. Laura Mackiewicz

          Klasa II ZSZ

          1. Joanna Tkacz
          2. Monika Wypych
          3. Tomasz Halikowski

          Klasa III ZSZ

          1. Dawid Zdrada
          2. Dawid Bartosik
          3. Tycjan Kozdra
          4. Marcin Szostak

          Klasa VII PUZ

          1. Patryk Dereń

          Klasa I SPP

          1. Anna Malcher

          Klasa III SPP

          1. Magdalena Wołk

          Klasa  GUZ

          1. Dominika Ostrowska

          W wyborach brało udział  24 uczniów. Kandydatami do wyborów byli:

           Brygida Konieczna       -  5 głosów

           Magda Krasnopolska   -   4 głosy

          Bartłomiej Góralski   -    2 głosy

           Laura Mackiewicz   -    2  głosy

           Joanna Tkacz  -     2  głosy

          Po wyborach większością głosów skład Rady Samorządu Uczniowskiego przedstawia się następująco:

          Przewodnicząca Rady Samorządu Uczniowskiego –  Brygida Konieczna

          Z-ca przewodniczącej  – Magda Krasnopolska

           

          Samorząd Uczniowski będzie działał w dwóch sekcjach:

               1- sekcji szkolnej, w skład której wchodzi

             - podsekcja informacyjna

           

          1. Magdalena  Krasnopolska

          2. Brygida Konieczna

          3. Monika Wypych

          4. Magda Wołk

          5. Dawid Zdrada

          6. Mateusz Mielczarek

          7. Joanna Tkacz

           

          Opiekunowie: Izabela Czajkowska  i  Jadwiga Lipińska

           

          2 - sekcji Internatu, w skład której wchodzi

             -podsekcja dekoratorska

           

          1. Dawid Bartosik

          2. Tycjan Kozdra

          3. Tomasz Halikowski

          4. Kamil Pitura

          5. Anna Malcher

          6. Bartłomiej Góralski

          7. Patryk Dereń

          8. Laura Mackiewicz

           

          Opiekunowie:  Barbara Młynarczyk  i  Lidia Trocińska

           

          ,,Jesienna dekoracja”

                  We wrześniu  wykonaliśmy jesienną dekorację naszej stołówki.  Na zajęciach w internacie przygotowywaliśmy elementy dekoracyjne : jesienne drzewka ze styropianu, kolorowe koszyki ze słonecznikami, wycinaliśmy liście  ze styropianu, które później malowaliśmy farbami, wycinaliśmy również  jesienne owoce z papieru, które zawiesiliśmy na ścianach naszej stołówki. Wspólnie zawieszaliśmy firany w kolorach jesieni, które zdobią całe pomieszczenie. Dekoracja daje fajny nastrój w trakcie posiłków.

           

           

           

          Konkurs Jesienny

              W październiku w naszym Ośrodku odbył się konkurs pt.,, Jesienna kompozycja” zorganizowany przez Samorząd Uczniowski w internacie. Po raz kolejny  wychowankowie mogli  wykazać się pomysłowością i wykorzystać do kompozycji jesienne dary, które wcześniej gromadzili. Kompozycje  wykonane były z kolorowych liści, suchej trawy, gałązek, żołędzi, orzechów, dzikiej róży,  a owoce jabłek i gruszek wykonane były z masy solnej. Słoneczniki z papieru dodawały blasku i uroku. Kolorowe prace zdobiły pomieszczenia  internatu.  Za udział w konkursie wychowankowie otrzymali drobne upominki.

           Opiekunowie Samorządu: L. Trocińska  i B. Młynarczyk

           

          Upominki z okazji Dnia  Edukacji Narodowej

              Zgodnie z tradycją  Ośrodka z okazji Dnia Edukacji Narodowej  uczniowie Samorządu przygotowali upominki. Na zajęciach w internacie uczniowie wykonywali drewniane słoneczniki. Pod czujnym okiem opiekunów Samorządu malowali je, ozdabiali je elementami jesiennymi. Wykonane prace uczniowie wręczyli wszystkim pracownikom Ośrodka i zaproszonym gościom w czasie uroczystego apelu. Zajęcia twórcze sprawiały wszystkim dużo radości  i były okazją do wspólnych spotkań, a przede wszystkim lekcją  poznania nowych technik plastycznych.

          Opiekunowie Samorządu-sekcja internatu

           Barbara Młynarczyk i Lidia Trocińska

           

           

           

          ROK SZKOLNY 2016/2017

           

          ROZWIJANIE SAMORZĄDNOŚCI WŚRÓD UCZNIÓW   I WYCHOWANKÓW  SOSW

          CELE  SZCZEGÓŁOWE :

          • Reprezentowanie ogółu uczniów i wychowanków Ośrodka 
          • Uczenie samorządności i aktywności na forum Ośrodka i poza nim
          • Zapewnienie wszystkim uczniom i wychowankom przestrzegania praw ucznia i wychowanka przez wszystkich pracowników szkoły wynikających ze Statutu Ośrodka oraz innych aktów prawnych ( Konwencja Praw Dziecka)
          • Uczenie demokratycznych form współżycia
          • Kształtowanie pozytywnych postaw społecznych
          • Uczenie się odpowiedzialności moralnej, rozumienia odrębności przekonań, tolerancji
          • Wdrażanie modelu ucznia, wychowanka aktywnego, odpowiedzialnego, umiejętnie współpracującego w zespole
          • Realizowanie zadań związanych z edukacją społeczną, zdrowotną, regionalną i ekologiczną

          ZAŁOŻENIA PROGRAMOWE :

          • Pobudzanie i organizowanie różnych form aktywności uczniów, wychowanków na rzecz wspomagania realizacji celów i zadań Ośrodka oraz własnych zainteresowań
          • Wspieranie własnej inwencji twórczej dziecka
          • Wprowadzenia dziecka w świat wartości uniwersalnych jak dobro, prawda, miłość, piękno
          • Angażowanie uczniów, wychowanków do wykonywania niezbędnych prac na rzecz klasy, grupy, szkoły, środowiska
          • Dbanie o porządek w szkole, w Ośrodku i poza nim
          • Pomoc w organizowaniu uroczystości szkolnych
          • Przygotowanie apeli okolicznościowych
          • Prowadzenie tablicy informacyjnej  Samorządu Wychowanków i Uczniów Ośrodka
          • Sporządzanie gazetek okolicznościowych
          • Wykonywanie dekoracji
          • Współpraca z gazetką szkolną " SZKOLNE OKRUCHY ‘’- redagowanie artykułów
          • Organizacja i udział w akcjach charytatywnych
          • Uwrażliwianie na ludzi potrzebujących, chorych, niepełnosprawnych
          • Organizacja konkursów
          • Przygotowanie imprez
          • Współpraca z biblioteką szkolną                                                                                           

                    Poprzez pracę w samorządzie, uczniowie i wychowankowie uczą się angażowania w życie społeczne i służenie innym. Nabywają prawidłowych postaw i rozwijają cechy oraz umiejętności przywódcze. Uczą się planowania i osiągania założonych celów.
                  Spotkania  Samorządu Wychowanków i Uczniów Ośrodka odbywać się będą raz w miesiącu. Wszyscy członkowie, będą mieli znaczący wpływ na realizację założeń działalności samorządu.

                                                                                                                                                                                                                                                                                         ORGANIZACJA DZIAŁANIA SAMORZĄDU WYCHOWANKÓW I UCZNIÓW OŚRODKA

          • Członkami SW i UO są wszyscy uczniowie i wychowankowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum.
          • Pracą kieruje Rada SW i UO wybierana spośród uczniów wszystkich klas i wychowanków internatu na okres jednego roku.
          • Opiekunami SW i UO są nauczyciele i wychowawcy szkoły podstawowej, gimnazjum i internatu wybierani przez uczniów w tajnych wyborach.
          • Samorząd wychowanków i Uczniów Ośrodka działa w dwóch sekcjach:

           

          • SEKCJI SZKOLNEJ, w skład której wchodzi

          - podsekcja informacyjna

           

          • SEKCJI INTERNATU, w skład której wchodzi

          -podsekcja dekoratorska

          .

          ZADANIA OPIEKUNA SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

          • Opiekun  Samorządu Wychowanków i Uczniów  czuwa nad całokształtem prac samorządu
          • Pośredniczy między uczniami, wychowankami a nauczycielami, wychowawcami Internatu
          • Doradza i wspomaga inicjatywę uczniów i wychowanków
          • Zapobiega i pośredniczy w rozstrzyganiu konfliktów na różnych płaszczyznach

          UWAGI O REALIZACJI PROGRAMU
          Samorząd Wychowanków i Uczniów Ośrodka jest organizacją powołaną przez uczniów, dla uczniów i złożoną z uczniów..
          Współpracuje z nauczycielami, wychowawcami internatu, administracją szkolną, poszczególnymi klasami, rodzicami, kółkami zainteresowań i środowiskiem lokalnym. Współdecyduje również o życiu i pracy szkoły.
               Poprzez pracę w samorządzie, uczniowie uczą się angażowania w życie społeczne i służenie innym. Nabywają prawidłowych postaw i rozwijają cechy oraz umiejętności przywódcze. Uczą się planowania i osiągania założonych celów.
               Spotkania  Samorządu odbywają się raz w miesiącu. Wszyscy członkowie, mają znaczący wpływ na realizację założeń działalności Samorządu.

                 

           

           

            

           

           

           

           

            

           

                                                                   

                                                                                                                       

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

            

    • Kontakty

      • Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Mieszka I w Chojnie
      • 91 414 16 91
      • Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Chojnie, ul. Podmurze 4, 74-500 Chojna Poland
    • Logowanie