• PUBLIKACJE

        • NA TEJ STRONIE MOŻNA ZNALEŹĆ MOJE SCENARIUSZE I INNE MATERIAŁY REPERTUAROWE

          SCENARIUSZ ZAJĘĆ – PRZYRODA

          KLASA : IV szkoły podstawowej

          CZAS TRWANIA :  45 min.

          TEMAT : Jaką postać może mieć woda?

          CEL GŁÓWNY : 

          • Wprowadzenie (bądź przypomnienie z kształcenia zintegrowanego) nazw stanów skupienia wody i nazw przemian stanów skupienia ; kształtowanie umiejętności dostrzegania zmian stanu skupienia wody.

          CELE POŚREDNIE :

          uczeń wie :

          • na czym polegają procesy: krzepnięcie, topnienie, parowanie , skraplanie;
          • jaka  jest temperatura  krzepnięcia wody i topnienia lodu;

           

          uczeń potrafi :

          • wymienić stany skupienia wody ;
          • rozpoznać i nazwać przykłady występowania wody w poszczególnych stanach skupienia w przyrodzie;
          • odczytać temperaturę z termometru;
          • dokonać obserwacji zmian stanów skupienia wody w przyrodzie;
          • przyporządkować nazwy  odpowiednich procesów (krzepnięcie, topnienie, parowanie , skraplanie) przemianom stanów skupienia wody;

          uczeń stosuje :

          • uzyskaną wiedzę do wykonania ćwiczeń ;
          • zasady poprawności językowej, ortograficznej w czasie redagowania odpowiedzi;
          • stosuje się do zasad bezpieczeństwa w czasie doświadczeń przyrodniczych;
          • zasady gry edukacyjnej;

          METODY :

          • słowna;
          • oglądowa;
          • doświadczenie przyrodnicze;
          • praca z  podręcznikiem, ćwiczeniami  i kartami pracy;
          • gra edukacyjna;

          FORMY PRACY :

          • praca zbiorowa;
          • praca indywidualna;
          • praca w parach;

          POMOCE DYDAKTYCZNE :

          • podręcznik Na tropach przyrody 4;
          • zeszyt ćwiczeń;
          • kostki lodu , naczynie z wodą , łyżka, termometr;
          • karty do gry edukacyjnej;

           

          TOK ZAJĘĆ

           

          Czynności nauczyciela:

          Czynności uczniów:

          WPROWADZENIE DO TEMATU

          • Zapoznaje z celami lekcji.
          • Przygotowuje i prezentuje doświadczenie przyrodnicze:             W jakiej temperaturze topnieje lód?

           

          • Sprawdza obecność i gotowość do zajęć; pyta o zadaną wcześniej pracę domową - zadaje  pytanie : Czy cała woda zamarzła w naczyniu równomiernie?; pyta uczniów o to jaką postać może mieć woda , prosi o przykłady z codziennego życia.
          • Rozdaje podręczniki .

           

           

          • Obserwują doświadczenie, stosują się do zasad bezpieczeństwa, odczytują temperaturę z termometru, formułują wnioski.
          • Słuchają poleceń , odpowiadają na pytania , podają przykłady .

           

           

           

           

           

          • Przejmują podręczniki .
          • Zapisują temat lekcji.

           

          CZĘŚĆ WŁAŚCIWA ZAJĘĆ

          • Poleca zapoznanie się z tekstem, ilustracjami, schematami, fotografiami w podręczniku.
          • Prosi uczniów o ponowne odczytanie temperatury.
          • Wyjaśnia pojęcia: krzepnięcia, topnienia, parowania , skraplania wody, pyta o przykłady.
          • Rozdaje uczniom karty do gry edukacyjnej, tłumaczy im zasady tej  gry pamięciowej. Monitoruje przebieg gry.

           

           

           

           

           

          • Poleca aby wypełnili  ćwiczenie nr 1 w zeszycie ćwiczeń, dotyczące procesów przemian stanów skupienia wody ; daje wskazówki pomagające wykonać ćwiczenie.
          • Rozdaje karty pracy , które zawierają fotografie trzech stanów skupienia wody. Kontroluje poprawność wykonania zadania.

           

          • Czytają  tekst, przeglądają fotografie, ilustracje, schematy w podręczniku.
          • Obserwują , odczytują wyniki temperatury z termometru.

           

          • Słuchają, odpowiadają.

           

           

          • Uczniowie w parach grają potasowanymi kartami. Układają je napisami do dołu . Gracz odkrywa dwie karty , jeśli stanowią parą zabiera . Jeśli nie – zakrywa je z powrotem napisami do dołu . Potem karty odkrywa kolejny gracz. Wygrywa ten kto zbierze najwięcej par.
          • Wykonują ćwiczenie. Prezentują  wykonane przez siebie ćwiczenie , ewentualnie nanoszą poprawki.

           

           

          • Wypełniają karty pracy przez podpisanie trzech stanów skupienia wody.

          PODSUMOWANIE ZAJĘĆ

          • Poleca aby wykonali w domu ćwiczenie nr 2 z zeszytu ćwiczeń.
          • Ocenia pracę i aktywność uczniów.

           

          • Zapisują polecenie.
          • Wysłuchują oceny pracy.

           

           

          PLIK ze scenariuszem do pobrania:

          sce.IV.woda.docx

          karty_do_gry.docx

          INNE SCENARIUSZE na lekcję przyrody:

          TEMAT : Ukształtowanie powierzchni Polski.

          scen.Vukszt.pow..docx

          TEMAT : Jakie korzyści daje nam wydobycie bogactw mineralnych?

          sce.VIbogact..docx

          KARTY PRACY I KARTKÓWKI

          spr_IV_woda.doc

          kopaliny.docx

          kart.drzewa.docx

          ZAJĘCIA EKOLOGICZNE

          TEMAT:  Każdy uczen wie co zrobić z ZSEE.

          ZSEE-scen..docx

          TEMAT: Ryby mają głos.

          Scen._Ryby_maja_glos.docx

          TEMAT : Ochrona grzybów w Polsce

          scen.I-IIIgrzyby.doc

          ZAJECIA REWALIDACY

          TEMAT: Dopasowywanie zdań do wzorów graficznych - ćw. w  zakresie wzrokowo - słuchowym

           Scenariusz_zajec_z_rew._indy._Kl._5.doc

          TEMAT: Walce, cylndry , schody

          walce_cylindry_schody.docx

          EDUKACJA CZYTELNICZO-INFORMACYJNA

          konkurs ze znajomosci wierszy J.Tuwima:

          KONKUR.ZNAJOM.WIER.TUWIMA.docx

          zajecia słownikowe:

          ZE__SLOWNIKIEM__ZA__PAN__BRAT.docx

           

           

           

    • Kontakty

      • Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Mieszka I w Chojnie
      • 91 414 16 91
      • Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Chojnie, ul. Podmurze 4, 74-500 Chojna Poland
    • Logowanie