• SALA MONTESSORI

ZAJĘCIA  MONTESSORI

Wiecej zdjęć można zobaczyć na stronie : https://soswchojna.edupage.org/photos/?gallery=21&photo=album&end=5#8

Pracę na zajęciach rewalidacji indywidualnej opiera się na pomocach dydaktycznych Montessori zwanych  materiałem rozwojowym. Materiał został w taki sposób przygotowany, rozmieszczony i udostępniony , by tworzyć logicznie uporządkowaną całość programową:

• materiał do ćwiczeń praktycznego dnia;

• materiał sensoryczny;

• materiał do edukacji matematycznej;

• materiał do edukacji językowej;

• materiał do wychowania kosmicznego.

Prowadzone przeze mnie zajęcia rewalidacyjne z wykorzystaniem materiału rozwojowego Montessori pomagają      w kształceniu percepcji, usprawnianiu koordynacji wzrokowo – ruchowej, przestrzennej, usprawnianiu motoryki dużej i małej, wdrażają do skupiania uwagi. Praca z materiałem rozwojowym Montessori kształtuje umiejętności współpracy dziecka z nauczycielem oraz dzieci  w grupie, sprzyja rozwijaniu umiejętności komunikacyjnych. Metodzie Montessori przyświeca zasada wolności wyboru materiału, miejsca i czasu. W myśl tej zasady wolności należy wdrażać dziecko do  niezależność od nauczyciela w działaniu z materiałem. Pracując z dziećmi materiałem rozwojowym Montessori pamiętać należy o zasadzie , że każde dziecko pracuje z materiałem z własnego wyboru     i we własnym właściwym dla siebie tempie. Dziecko musi posiadać gotowość do pracy z materiałem , akceptować materiał i nauczyciela.   Na prowadzone przeze mnie w Ośrodku  zajęcia rewalidacyjne  z wykorzystaniem materiału rozwojowego Montessori uczęszczają głównie dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym z  zespołów klasowych IV-VI szkoły podstawowej, klas gimnazjalnych i ponadgimnazjalnej szkoły przysposabiającej do pracy. Są to często uczniowie z niepełnosprawnościami  sprzężonymi, zaburzeniami autystycznymi, z zespołem Downa, niepełnosprawne ruchowo, czy posiadające inne deficyty rozwojowe.Ośrodek jest jedyną placówką w mieście i gminie Chojna posiadającą pracownię Montessori.